23-25 Ocak Karadeniz'de Oluşması Beklenen Sıcak Çekirdekli Siklon

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • tahminci Hocam euanki firtina sizce ne zaman durur Bahcesehir-Ispartakule icin?

• hocam aveupa yakası boğaz hattı hala tam başlamadı sıkıntı yok değil mi batı da gördüğümz görüntüler bu çevre içinde oluşacak mı (Kemerburgaz /Göktürk civarları)

• tahminci hocam yağış böyle mi devam edecek yoksa boğaz hattından anadolu yakasına mı geçicek

Evet bant doğulayacak. Şu anda siklon tam Boğaz civarının güneyinde. 1-1.5 saate yavaş yavaş siklonun güneylemesiyle oluşum bant şeklini alarak doğulayacak. Sadece o bant değil arkasındaki oluşumlar da Anadolu Yakası'nın üzerine dökülecek, son gülen iyi gülecek :)

• Evet bant doğulayacak. Şu anda siklon tam Boğaz civarının güneyinde. 1-1.5 saate yavaş yavaş siklonun güneylemesiyle oluşum bant şeklini alarak doğulayacak. Sadece o bant değil arkasındaki oluşumlar da Anadolu Yakası'nın üzerine dökülecek, son gülen iyi gülecek :)

Kesinlikle hocam anadolu yakasında bilen arkadaşlarımız bu işten anlayanlar bile yüz çevirmişler 3-4 işte peh yani anlamamak elde değil sabırlı olmak bu kadar mı zor

• hocam anadolu yakasi için tahminiz galiba tutmadı kütle eriyor canınız sağolsun yinede

Kıvrılma etkisi bakımından beklediğimden biraz daha az olsa da büyük ölçüde gerçekleşti. Saat 12-14 arası Anadolu Yakası'nın batı kesimleri kıvrılmadan kuvvetli kütleler aldılar. Bunun dışında zaten bu saatlerde gözde kalınacağını yazmıştım.

• Hocam daha öncede yazmıştım ama edirneye gidecektim akşam 9 da o zamana kadar durur mu kar? Avcılar'da oturuyorum. Saat kaçta durmasını bekliyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim.

• Hocam daha öncede yazmıştım ama edirneye gidecektim akşam 9 da o zamana kadar durur mu kar? Avcılar'da oturuyorum. Saat kaçta durmasını bekliyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim.

O saatlerde yağış bakımından sıkıntı olacağını sanmam fakat yol durumunu kontrol etmekte fayda var, kapanmalara karşı.

• Evet bant doğulayacak. Şu anda siklon tam Boğaz civarının güneyinde. 1-1.5 saate yavaş yavaş siklonun güneylemesiyle oluşum bant şeklini alarak doğulayacak. Sadece o bant değil arkasındaki oluşumlar da Anadolu Yakası'nın üzerine dökülecek, son gülen iyi gülecek :)

Hocam bant halini alacak derken cephenin genişliği ve yağış bıraktığı süre azalacak mı o asıl geniş cephe zamanla kayıp mı olacak? Sorularla sizi fazla yoruyorsak kusura bakmayın ama Anadolu yakasında sabahtan beri erimeden başka bir şey yok bizde de pek sabır kalmadı takdir edersiniz ki.

• Hocam bant halini alacak derken cephenin genişliği ve yağış bıraktığı süre azalacak mı o asıl geniş cephe zamanla kayıp mı olacak? Sorularla sizi fazla yoruyorsak kusura bakmayın ama Anadolu yakasında sabahtan beri erimeden başka bir şey yok bizde de pek sabır kalmadı takdir edersiniz ki.

Dönen kıvrımlı halini bırakacak. Tam tersine avantajlı, çünkü görüyoruz Avrupa Yakası'nda da, siklonik dönüş hareketi sebebiyle rüzgar karaya dik olmadığından kıyıya gelirken kütleler bir nebze eriyor. Daha doğu kesimler için bu faktör yok. WRF'nin tahmini de zaten bundan ileri geliyor.