Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Böyle sistemler çoğu zaman sıkıntı yaratmıştır. Bizim için en iyi senaryo Ayaz soğuklarının üstüne gelecek yağışlar olmalıydı. 2012 10 Ocak 2015 21 Aralık 2016 4 Ocak 2016 bakın bu tarihlere hep iyi soğukların üstüne gelen yağışlar olmuştu ve örtülü kar almıştık. Soğuklar çekilmesine rağmen yer seviyesi kar için yeterli oluyordu. Bu sistemde rakım sistemi Harbiye bile bence kar göremez en fazla sulu kar karışık bir şeyler olabilir.

Aynen öyle. Kuru sağlam soğuk üstüne gelecek yağış bize kar getiriyor genelde.

• Böyle sistemler çoğu zaman sıkıntı yaratmıştır. Bizim için en iyi senaryo Ayaz soğuklarının üstüne gelecek yağışlar olmalıydı. 2012 10 Ocak 2015 21 Aralık 2016 4 Ocak 2016 bakın bu tarihlere hep iyi soğukların üstüne gelen yağışlar olmuştu ve örtülü kar almıştık. Soğuklar çekilmesine rağmen yer seviyesi kar için yeterli oluyordu. Bu sistemde rakım sistemi Harbiye bile bence kar göremez en fazla sulu kar karışık bir şeyler olabilir.

Haklısın hocam. Zaten birkaç senedir bari havada görelim diyoruz dediğin gibi sağlam soguklarin ustune gelen yağış bize doğru düzgün kar yapabiliyor. Onun harici böyle kaç senedir ucundan ,kıyısından bir şeyler takip ediyoruz.. bakalım yine ucundan bir görsel geçiş yakalar mıyız..

Bu arada ortalamada da öğlene göre düşüş var.

Öğlen

Akşam

• Anladım hocam. Bu arada hoş geldiniz. Bölge hakkında analizlerinizi merakla bekliyorum 😊

NAVGEM = ben diyeyim Hocam :D

Doğu Anadolu'daki Yüksek Basıncın varlığı ve Akdeniz'deki Alçak Basıncın derin olmaması, şahsen NAVGEM'deki gibi olacağı yönünde gibi düşündürüyor ve böyle olursa kar konusunda sorun kalmaz.

Tüm sıkıntı, Alçak Basıncın karaya çıktığı gibi kuvvetlenmesinden oluşuyor ve ben de yukarıda saydığım nedenlerden dolayı NAVGEM gibi geleceğini; kar konusunda sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum.

• Malatyadayım mgm, Google vs yarına kar yağışı gösteriyor tüm gün. İyi bir yağış alır mıyız merkez ve Yeşilyurt

• Yağış, muhtemelen ilk başta çiy noktasının tüm katmanlarda 0 derecenin altında olmasından dolayı bulgur (graupel) olarak başlayacak muhtemelen; bu da havayı hızlıca soğutan bir yağış türüdür.

• Yağış, muhtemelen ilk başta çiy noktasının tüm katmanlarda 0 derecenin altında olmasından dolayı bulgur (graupel) olarak başlayacak muhtemelen; bu da havayı hızlıca soğutan bir yağış türüdür

tüm modeller ısrarla bozdu son 2-3 güncellemede hocam umarım dediğiniz gibi olur bölge için

• Yağış, muhtemelen ilk başta çiy noktasının tüm katmanlarda 0 derecenin altında olmasından dolayı bulgur (graupel) olarak başlayacak muhtemelen; bu da havayı hızlıca soğutan bir yağış türüdür.

Hocam, Mgm istasyonlarindan bölgedeki 1450 rakımlı yerlere bakiyorum da sanki soğuma daha erken girdi gibi. Daha erken girdiğinde soğuma Suriyeye kadar inmez mi.

• Hocam, Mgm istasyonlarindan bölgedeki 1450 rakımlı yerlere bakiyorum da sanki soğuma daha erken girdi gibi. Daha erken girdiğinde soğuma Suriyeye kadar inmez mi.

Oralarda sıcaklık hâlihazırda çok yüksek kalıyor, çiy noktası da kurtarmaz. Dolayısıyla düşük rakımlı ve güneyde kalan yerlerde tamamen rüzgârın yönüne bakmak gerekiyor.

• Oralarda sıcaklık hâlihazırda çok yüksek kalıyor, çiy noktası da kurtarmaz. Dolayısıyla düşük rakımlı ve güneyde kalan yerlerde tamamen rüzgârın yönüne bakmak gerekiyor.

Aslında benim düşüncem şu, soğuk ilerleyebildiği kadar ilerlese yarın gün ortasından sonra geri çekildiğinde cok geri gitmesine gerek kalmadan yağışları kar olarak devam ettirebilsek yani geri gittiğinde Mardini geçmezse cok güzel olur. Öyle bir ihtimal düşündüm :)

• Aslında benim düşüncem şu, soğuk ilerleyebildiği kadar ilerlese yarın gün ortasından sonra geri çekildiğinde cok geri gitmesine gerek kalmadan yağışları kar olarak devam ettirebilsek yani geri gittiğinde Mardini geçmezse cok güzel olur. Öyle bir ihtimal düşündüm :)

NAVGEM gibi gelirse, durumu kurtarırız gibi Hocam :) Hadi hayırlısı.

• Bu kadar kısa zamanda sürekli değişiklik modellerde birşeyi net çözemiyor demektir. İklim değişikliği kendini bariz gösteriyor. Her şehrimiz için bekle ve gör sistemleri oluyor. Bütün modeller benden yana yok hükmündedir. Sistem gelecek ama nasıl etki edeceği o bölgenin karasalligina bağlı olarak yağışı alacaktır. Sürprizlerle dolu yağışlar olacağı kesindir. Saygılarımla

• Ben şahsen sistemlere çok güvenmiyorum eski usulle tahmin yapacaz şuan batmandayim merkezden uzak hava bugün çok soğuk rüzgar esiyor kar yoldayım geliyorum diyor bence yarın Batman kar görecek öyle hissediyorum