Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Haftasonu yaklaştıkça yağışlarda erimiş modeller çok oynak olmuş :( bir iki habbe havada kar görecektik malesef yağışlar çöp olmuş

Ay sonunu bekleyin hocam bir değişim olmazsa güzel yağış ve kar alacağız gibi duruyor

• Doğu Anadolu'nun Güneydoğusunda Beklenen Yoğun Kar Yağışına Dikkat!

Beklenen Hadise

Kar Yağışı

Beklendiği Yer

Doğu Anadolu'da beklenen yağışların 11.01.2023 Perşembe akşam saatlerinden itibaren Van ve Ağrı çevreleri ile Muş'un güneyi ve Siirt'in doğusunda kuvvetli kar (10-20 cm/12 saat kar yüksekliği), Bitlis ve Hakkari çevreleri ile Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda yoğun kar (20 cm. üzeri kar yüksekliği) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının 14.01.2024 Pazar günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Bölgede üç gün boyunca aralıklarla devam etmesi beklenen kar yağışı sebebi ile buzlanma, don olayı, ulaşımda aksamalar ile dağlık kesimlerde ve dik yamaçlarda çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer…❤️

• Ocak ayı da iyiden iyiye çöp olmaya başladı doğru düzgün hava eksiye bile düşmedi,ilk kez bu kadar kötü bir ocak ayı görüyorum konumumda

• Önümüzdeki 3 gün Mardinde sağlam yağışlar olacak yüksek ilçeler ara sıra kky ve kar olabilir.

Şuan Mardin 5 derece ve yağmur çiseliyor. Yağmur hızlandığı andan itibaren hızlı bir düşüş yaşanır ve sonrasında kara döner modeller bunu vermiyor ama bakalım benim öngörüm tutacak mı . Tek sıkıntı rüzgar, yağmur esnasinde güneyden kuvvetli rüzgar yemedikçe şanslı tarafta olacağız :)

• 25Ocak 2022de de aynı karla karışık yağnur ikonu vardı , sabahı lapa lapa kar yağmıştı. hava-kars323  8)

Ama bu sene hiç umut yok o konuda ben bari yaylalar kışı karsız kapatmasın derdindeyim bu sene

Ocak ayı sonları bir süpriz yapmazsa tüm umutlar şubata kalacak . Güzel bir sistem olmalı bu sezon.

🇹🇷NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE🇹🇷

• Takvimsel olarak kış mevsiminden 40 gün gitti. Bu 40 günde yağış fena değildi ama soğuk manasında çok kötü bence. 40 günde hiç don hadisesi olmadı. Kışın 2. Yarısı iyi geçer inşallah.

• Takvimsel olarak kış mevsiminden 40 gün gitti. Bu 40 günde yağış fena değildi ama soğuk manasında çok kötü bence. 40 günde hiç don hadisesi olmadı. Kışın 2. Yarısı iyi geçer inşallah.

Maalesef öyle şu an Mart başı ya da Kasım sonu havası var

• Mevsimlerde ortalama 1 aylık kayma olduğu düşüncesindeyim. Artık kış , aralık 21 de değil ocak 21 den başlıyor bana göre ve nisan ayına kadar sürüyor . Bu benim düşüncem . Yakında ekinoks ve gün dönümü tarihleri değişmesin yeter çünkü olursa çok da yaşanılacak bir dünya olmaz herhalde ^^