Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Siirt için salı çarsamba örtu olurmu cevaplarmisiniz

Güneyli hava akımları ile birlikte şuan sıcaklık yükselmeye başladı. Aynı zamanda Suriye üzerinden gelen yağışlı kütleler var. Şahsi fikrim eğer bu kütleler tüm gücüyle bizi vurursa eğer bu gece saatlerinde daha çok yağmur olmak üzere yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı görebiliriz. Kuvvetli yağış anında sıcaklığı takip edelim. Yarın gün içerisinde ciddi bir yağış yok. Güneyli rüzgarlar var. Ancak alçak basınç merkezinin doğuya ilerlemesiyle birlikte Pazartesi gece saatlerinden itibaren soğuk hava yavaştan tekrar sokuluyor. En geç Salı sabahı kar şeklinde yağışlar başlar. Çarşamba günü de aralıklarla kar geçişleri görülebilir. Yaşayıp göreceğiz bakalım hemşerim. Genellikle Siirt olarak son gülen biz oluyoruz. Bu tip sistemlerin sonunda kar şeklinde yağışlar bir süre bizim taraflarda takılı kalabiliyor.

• gfs akşam günceli elazığ için güzel, malatya için kötü çıktı sıcaklık olarak

yarın için ne desek boş aslında, tamamen anı yaşamalık bir sistem var ve ben her şeye olabilir gözüyle bakıyorum donan yağmur bile yağsa şaşırmam yani

yine de ecmwf akşam güncelini bekleyelim ve gfs ye de göre bir tahmin yapalım ama ben yarın için hiç bir modele güvenmiyorum

ola ki yağmur alırsak bu kadar birikim yapmış kara yazık olur, çünkü ertesi günler yine kar yağacak ve bu sefer de elde var sıfır olacak :)

• Yarın, dünkü güncellemede fena değilken şuan berbat çıkmış. Ayın 7'si iyi ama. Ben yarınki toplam yağışı merak ediyorum. Oradan da kazık yemeyelim en azından.

• gfs akşam günceline daha detaylı baktığımda şunu söyleyebilirim ki, elazığ-malatya’nın 1150+ rakımdaki neredeyse bütün konumları yağışların tamamını kar olarak alıyor

ve elazığ yağışının en kuvvetli anlarını merkezin 1000+ rakımında, malatya 1050 ye kadar yükselen rakımında kar olarak alıyor

1000 rakım elazığ merkezi için çok değil fakat

1050 rakım malatya merkezi için ciddi bir yükseklik arz etmekte

en kuvvetli yağış anındaki 500hPa sıcaklık değerleri elazığ için -27 derece civarlarında ve kar için gayet yeterli iken

malatya’da bu değerler -25 ve -26 civarlarında gözükmekte

850hPa sıcaklık değerleri her iki şehirimizde de çok kritik değerlerde, 0 ve 1 arasında gidip gelmekte fakat elazığ’ın kuvvetli yağış anlarında 850hPa sıcaklığı 0 dereceye yaklaşacak ve yağışın yağmura dönmesini büyük oranda engelleyecektir

sonuç olarak

elazığ yarın 50 km/saat e kadar çıkacak olan rüzgarlarla kar fırtınası ve tipi alıyor, rakıma göre bu yağış hafiflediği anlarda yağmurla karışabilir

malatya ise genel itibariyle yoğun bir karla karışık yağmur alıyor, sistemin o anki şekline ve rakımlara göre bu yağış kara çevirebilir

• Adıyaman maalesef şuan yağmur alıyor , umutlar yarın akşama kaldı . En azından yağışlar çarşambaya kadar uzarsa bugünü ve dünü unutturabilir .