GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Aralık 2020)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam bizde gfs 3-4 güncelleme gösterince ister istemez böyle bir beklentiye girdik

Atmosfer bu ne endeks dinler ne La Nina ne SSW ne başka birşey. Tek başına bu değişkenler bakış açınızı köreltir.

Yılbaşı akşamı güncellemeye kadar ara veriyorum sadece izlemede kalacağım.

Sakin kalın, atmosfer gerilir gerilir öyle bir çöker ki üzerinize bu yazılanlar mazide kalır unutulur ama bu yazılanları unutturanlar hep hatırlanır fotoğrafları paylaşılır yıllar sonra bile.

• Aykut53 eline sağlık kardeşim.

Öncelikle konu içinde wildleo1907 üstadıma tarih verdiğini söyleyen arkadaşlarımız oldu, orayı düzelteyim.

7-10 Ocak arası sistem beklentisi içinde olan sadece ama sadece benim. Bu tarih aralığını sadece ben zikrettim. Şahsi görüşüm olduğunu, hava forumu ve yazarlarını bağlamadığını da bir çok kez belirttim.

wildleo1907 üstadım da bana cevaben, o tarihte bir salınım olasılığını zor gördüğünü, ancak o tarihte patern değişimi olabileceğini ve ayın ortası gibi salınım beklenebileceğini söyledi.

Bütün diğer yazarlarımız ve benden çok daha tecrübeli bir çok emektar üye gibi wildleo1907 üstadım da bir usta, ben bir çaylağım. Elbette biz deneyeceğiz, hatalar yapacağız, onlar düzeltecek ve öğretecekler. Ancak böyle ilerleriz, ancak böyle gelişiriz.

Birde şuna değinmek isterim, velev ki bu platformda bir yazarımız şu tarihte dondurucu soğuklar bekliyorum dedi de o tarih gelince sıcaklık rekoru kırıldı, ne olur yani, hakkımızı mı yemiş olur, bizi aldatmış mı olur. Nedir bu gerginliğimiz, hangimizin elinde ki atmosfere hükmetmek, haşa.

Son olarak bir tahmin yapanı ve ya yorum sonucu bir yargıya ulasanları hesaba çekmeyi ve eleştirmeyi görev addedenleri nokta atışı aylık haftalık tahminleriyle pistlerde görmek isteriz.

İyi forumlar.

• Bu arada az önceki mesajıma ekleyecektim, unuttum ben olumsuz çıktı verdi diye bir güncellemeyi dikkate almayın demem ama, Allah aşkına bu çıktıyıda nasıl dikkate alalım, bana hiç mantıklı gelmiyor bu desen. Şu haritaya bir bakın.

8da665449c7553bab0.png

Grönland dan itibaren dizilen basınçlara bakın, 1060 yüksek, hemen doğusunda 1040 yüksek, hemen güneydoğusunda yani İskandinavya da 1030 yüksek, onunda kuzeydoğusunda yani batı Sibirya da 1045 yüksek.

Ve aralarında hiç ab yok^^^^1/kahkahas23s1