2020 - 2021 Kışı Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yazdım yukarıda okumuyorsunuz neden okumuyorsunuz? Ve ben neden size kızıyorum acaba?

Bu sene o sene gibi abi inşallah öyle olur 15 senedir kar görmüyorum, bu kış Ankaraya geldim görürüz umarım :)

• Aynı konunun bir benzerini, "2020-2021 Kışı Bitmek Bitmiyor" diye açmak nasip olur mu :)--

Fırtına ve Kar Avcısı

#ThunderStorm hava-yagmusrs323hava-simsek3232

#ThunderSnow hava-kars323hava-simsek3232

#Snow uzays3271653126hava-kars323

• Bu arada bir GFS klasiği yaşamaya da hazırlıklı olun. 300 lü saatlerde gösterir sonra arka arkaya iki üç gün değişir ana senaryosu çok farklı şeyler dener sonra 240’a doğru onun ilk gösterdiği şekle %85 benzerini ECMWF 240 da gösterir ardından GFS kendi 192h sinde özüne döner son 96h da hep beraber soğuğundan yağışından %15-20 kırpılır ve gelene şükür bizimdir deriz. :hfyeni (18):

Tabi bu 10-12 günlük süreç adama yastık yorgan yedirir mobilden model takip edeceğim diye gözler makak maymununun malum yerine döner. 1/kahkahas23s1

Game of GFS

Moral bozmak yok. Bu kadar AB nin işin içinde olduğu bir sistemler silsilesini GFS den şıp diye çözmesini beklemek haksızlık olur.

• Modeller daha çok oynar. Alışık olmamız gerekir. Son 96 saat hariç modeller ister yazı getirsin isterse de Sibirya'yı üzerimize akıtsın kesinlikle inanmam.

• Haklısın ama soğuma konusunda istikrarlı ilerliyor.

Aslında sıkıntı ay ortası muhtemel sistem öncesinde sert lodos yiyerek sıcaklıkların yer yer 20 derecelere çıkmasıdır. Zira gelmesini umut ettiğimiz polar sistem sıcaklıkları 20 derece birden düşürebilecek güçte değildir. Bu yüzden de özelinde İstanbul olmak üzere sahillerde kar zor. İstanbul yağmur ve kky şeklinde yağış alacak gibi görünüyor. İstanbul' un kar alması için muhtemel sistemin ardından kısa sürede yeni bir polar atak alması lazım ya da Sibirya antisiklonu merkezli soğuk atak alması gerekmektedir.Ancak modeller olası senaryoları biraz daha azaltmalı çok fazla senaryo var şu anda!. Mesela daha dün akşam GFS 17 ocak tarihinde 500 hpa' da -45 ' lik grandyanı Marmara' ya hatta neredeyse İstanbul üzerine sokuyordu. Bugün ise -35 sokuyor. Biz alıştık zaten ülkemize soğuk akışı olunca bin takla atmayı çok severler. ABD ila Avrupa olsaydı kesin -45 grandyan her güncellemede ısrarla görünürdü.:(3232:|

• Hocam artık Ocak ortası ve ikinci yarısı için şimdiye kadar bir ihtimal umut veren, belki alırız belki gelir diye bir ümit ile beklenen sistemlerin gelme ihtimalinin çok zayıfladığını söyleyebilir miyiz? Tüm modeller kötü çıktılar veriyor, tabii ümidi tamamen kesmemek gerek.

• Ocak 21 ve sonrası için İzlanda yeniden kıta Avrupaya hakim olacak gibi gözüküyor hocam ta ki şubat başın kadar. Sizin görüşünüz nedir

• Hiçbir verinin tek başına bir anlam ifade etmediğini kışın şu ana kadarki döneminde bir kez daha tecrübe etmiş olduk. Grönland ın Doğu kıyısından kopup İzlanda İskandinavya Avusturya Polonya arasından Balkanlar’a kadar inen AB ile kış mevsim normallerimizin karakterine uygun yağışlar alacağız. Buna da şükür etmek gerekiyor. Almanya Fransa civarında yükselecek basınca bağlı olarak ikinci bir sistem alma şansımız halen mevcut. Ardından İzlanda coşkunluğunu artırıyor yeniden evet.

• Hocamın konusunu bir soruyla hareketlendirmek istedim ;

Mars yolculuğu yapan astronatlar için en güvenli zaman neden Güneşin en sıcak olduğu zamanlardır?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

Mars yolculuğu yapan astronatlar için en güvenli zaman neden Güneşin en sıcak olduğu zamanlardır?

Isı dalgaları uzay aracının daha hızlı yol almasına sebeb olduğu için mi?

Hiç bir bilimsel dayanağı olmayan bir cevaptır :)--

• Isı dalgaları uzay aracının daha hızlı yol almasına sebeb olduğu için mi?

Hiç bir bilimsel dayanağı olmayan bir cevaptır :)--

Sorubelki marsa en HIZLIgidiş zamanıdiye olsa tartışabilirdik.Ama en GÜVENLİ zamanı sordum :)--

atmosferinde yuzde 95 karbondioksit var ve kis zamani kuru buz olarak kaliyor, tahminen bununla alakalidir diye dusunuyorum hocam:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• atmosferinde yuzde 95 karbondioksit var ve kis zamani kuru buz olarak kaliyor, tahminen bununla alakalidir diye dusunuyorum hocam:)

Güzel bir tahmin olsa da siz Marsa ulaştıkları anı düşünerek cevap verdiniz sanırım hocam .Yolculuğu düşünün diyerek küçük bir kopya vereyim...

Hocam bilindiği üzere yolculuk 5 6 ay civarı sürüyor astronotlar fizyolojik ve mental açıdan zor süreçten geçiyor belki bu süreci daha kolay hale getiriyordur.

• Hocam bilindiği üzere yolculuk 5 6 ay civarı sürüyor astronotlar fizyolojik ve mental açıdan zor süreçten geçiyor belki bu süreci daha kolay hale getiriyordur.

Uzay geçirilen 1 günde maruz kalınan radrasyon dünyada 1 yılda maruz kaldığımızla aynı diyerek 2. kopyayı vereyim...