Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2023/2024 Kışı)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kuru soğuktan ziyade eğer - Nao olursa ılık bir kış olma ihtimali şuanlık daha baskın tabi arada sistem gelebilir ama ağırlık sıcak tarafta kalırız. 11-12 gün sonraki model güncellemeleri önemli umarım değişimler olur bunda olmasa bile bir sonraki güncellemelerde yani Kasımda olasıdır bakacağız artık.

n3qyz2r.png

a216h73.png

-Nao candır hocam bol lodos bol yağış pozitif nao olup kuru soğuk yemekten iyidir 😁😁

• -Nao candır hocam bol lodos bol yağış pozitif nao olup kuru soğuk yemekten iyidir 😁😁

Bir bakıma iyi olabilir ama uzun sürelide ılık tarafta kalma riskide mevcut atıyorum geçen kışda Ocak 10'u sonrası nötr +Nao desteğiyle Şubat ayına kadar güzel bir pattern yakalamıştık üst üste sistemler gelmişti iyi yada kötü.

İyi yanından bakarsak 2004 efsanesinin yaşandığı Ocak ayı hafif negatif kısmen nötr nao ile bitmiş mjo faz 2 ilede sistem gelmiş.

Code
     Jan 2004   NAO  -0.29 
    Code
    2004       1       22  -1.4816564    -1.6881009    Phase  2   2.2461057     Final_value:__OLR_&_NCEP_winds 
  • Bir bakıma iyi olabilir ama uzun sürelide ılık tarafta kalma riskide mevcut atıyorum geçen kışda Ocak 10'u sonrası nötr +Nao desteğiyle Şubat ayına kadar güzel bir pattern yakalamıştık üst üste sistemler gelmişti iyi yada kötü.

İyi yanından bakarsak 2004 efsanesinin yaşandığı Ocak ayı hafif negatif kısmen nötr nao ile bitmiş mjo faz 2 ilede sistem gelmiş.

Code
     Jan 2004   NAO  -0.29 
    Code
    2004       1       22  -1.4816564    -1.6881009    Phase  2   2.2461057     Final_value:__OLR_&_NCEP_winds 

Bize yarayan fazlar genelde negatiften nötre cıkışta oluyor hocam ülke geneli batıdan başlayıp doğuya kadar sistem alıyor insallah bu sezonda öyle olur malum geçen kış batı bölgeler adına berbattı

• Bize yarayan fazlar genelde negatiften nötre cıkışta oluyor hocam ülke geneli batıdan başlayıp doğuya kadar sistem alıyor insallah bu sezonda öyle olur malum geçen kış batı bölgeler adına berbattı

Şahsen bu göreceli bir kavram ülke geneli iyi yağış alıyor ancak İzmir'de kar yağarken Samsun'da yağmur yağması bana çok koyuyor böyle durumlarda :)

• Şahsen bu göreceli bir kavram ülke geneli iyi yağış alıyor ancak İzmir'de kar yağarken Samsun'da yağmur yağması bana çok koyuyor böyle durumlarda :)

Diğer türlünsün de batı kıyılar bırak yağışı, havada buluta hasret kalıyor. :) Kuru AYAZ çekiyor kış boyu. Rabbim tüm ülkemizi sevindirecek bir kış yaşatsın inşallah.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Diğer türlünsün de batı kıyılar bırak yağışı, havada buluta hasret kalıyor. :) Kuru AYAZ çekiyor kış boyu. Rabbim tüm ülkemizi sevindirecek bir kış yaşatsın inşallah.

Hocam ülkenin yarısına sorsan pozitif endeksi tercih eder Doğu Akdeniz çalışıyor ve Samsun/Adana hattının doğusu kopuyor ama nüfusun ağırlığı batıda olduğu için pozitif endeks kötü, pis, kaka gibi algılanıyor :)

• Hocam ülkenin yarısına sorsan pozitif endeksi tercih eder Doğu Akdeniz çalışıyor ve Samsun/Adana hattının doğusu kopuyor ama nüfusun ağırlığı batıda olduğu için pozitif endeks kötü, pis, kaka gibi algılanıyor :)

Hocam pozitif endekste karadeniz kıyıları hariç kimsenin mutlu olacağını düşünmüyorum :)

• Hocam pozitif endekste karadeniz kıyıları hariç kimsenin mutlu olacağını düşünmüyorum :)

O zaman fena halde yanılıyorsun İç Anadolu, Doğu-Güney-Doğu akdeniz konularındaki arkadaşlara en sevdiğiniz sistemler hangi tarihlerdir diye sorun sonra o tarihlerin endeksine bakın çoğu hafif pozitif değilse bundan sonra en büyük negatifçi benim :D

• Hocam ülkenin yarısına sorsan pozitif endeksi tercih eder Doğu Akdeniz çalışıyor ve Samsun/Adana hattının doğusu kopuyor ama nüfusun ağırlığı batıda olduğu için pozitif endeks kötü, pis, kaka gibi algılanıyor :)

Yağış olarak bakalım hocam malum iklim değişikliğiyle her türlü yağış gelsin. negatifte de her yere uğruyor o siklonlar. Ama hafif negatif çok değil :) nötrde olabilir

• O zaman fena halde yanılıyorsun İç Anadolu, Doğu-Güney-Doğu akdeniz konularındaki arkadaşlara en sevdiğiniz sistemler hangi tarihlerdir diye sorun sonra o tarihlerin endeksine bakın çoğu hafif pozitif değilse bundan sonra en büyük negatifçi benim :D

orta akdeniz icin 2009 ve 2012 baya verilmiydi yagis acisindan