Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Haklısın yalnız halk da haksız deil her geçen gün zam üstüne zam geliyor her ürüne ayrıcana bir insan neden soda stoklasın

Soda stoklamak değil de, sodayı cok icenler oluyor mesela biz, ailecek soda cok tüketiyoruz ben tek başıma günde 3-4 şişe soda içiyorum ve sürekli almakla ugrasmamak icin paket paket alıyoruz

• Haklısın yalnız halk da haksız deil her geçen gün zam üstüne zam geliyor her ürüne ayrıcana bir insan neden soda stoklasın

1 hafta sonra fahiş fiyattan satmak için :)

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Bu ülkeye üzülüyorum.

Bu ülkenin geleceğinin çalınmasına üzülüyorum.

Bir gurup zengini daha zengin etmek için bir halkın fitilini çekmelerine üzülüyorum.

Ülkenin gençliğine üzülüyorum, ben hayatımı kurdum durumumda allaha şükür iyi ama hayatı çalınanlara üzülüyorum.

Öfkeleniyorum.

Bu halkın sessizliğine, bu halkın tepkisizliğine öfkeleniyorum.

Bu milletin geleceğini yiyip, çıkıp utanmadan konuşanlara öfkeleniyorum.

Yazacak çok şey var ama, yeri değil.

Bu gün satışlarımızı durdurduk, seneye Ekim yapacağımız yerlerden ise vazgeçtik.

Hakkımı bunlara helal etmiyorum.

• Hocam o kadar soda zarar vermesin sonra. Sende bu olaya dahil olduysan demek ki korona kadar önemli bir konu :)

Hocam zararlı olan şeyler çekiyor beni ve ben hep buralardayım sessizce takip ediyorum yoğun olduğumdan fazla yazamıyorum sadece 😂😂

• Marketlerin yaptıkları büyük adilik sanane yani benim ne kadar deterjan soda meyve sebze kola gazoz alacağımdan parasıyla değil mi kardeşim istersem 1 tır dolusu alırım kota konmamalı kasiyer vermiyorsa insanın ağzına bir tane çakası geliyor da onlar da emir kulu masum insanlar başlarındaki patronlar firmalar çıkarcı fırsatçı

• O işler öyle olmuyor. Marketler tek bir müşteriye hitap etnek için değil, bütün müşterilere hitap etmek için uğraşır. Diyelim ki market stoguna depodan 20 koli 80 adet 5 litre yağ geldi. Sen ben müşteriyim parasıyla değil mı kardeşim dedin ve 80 adet yağı aldın. Peki diğer müşteriler ne alacak hiç düşündün mü. Muhtemelen düşünmedin. Tabi diğer müşterilerden sanane. Öyle değil mi. Üreticiye fırsatçı diyorsunuz, satıcıya fırsatçı diyorsunuz ama kendi yaptığınız ya da yapmaya çalıştığınız fırsatçılığı hiç söylemiyorsunuz.

• O işler öyle olmuyor. Marketler tek bir müşteriye hitap etnek için değil, bütün müşterilere hitap etmek için uğraşır. Diyelim ki market stoguna depodan 20 koli 80 adet 5 litre yağ geldi. Sen ben müşteriyim parasıyla değil mı kardeşim dedin ve 80 adet yağı aldın. Peki diğer müşteriler ne alacak hiç düşündün mü. Muhtemelen düşünmedin. Tabi diğer müşterilerden sanane. Öyle değil mi. Üreticiye fırsatçı diyorsunuz, satıcıya fırsatçı diyorsunuz ama kendi yaptığınız ya da yapmaya çalıştığınız fırsatçılığı hiç söylemiyorsunuz.

Belki adam kalabalık aile doğuda çok var öyle 7-8 çocuklu vs mecburen adam fazla almak zorunda kimse karışamaz ne kadar alacağını bulamayan öbür markette illa bulur

• Bugün ortaya çıkan tablo , dış güçlerin iki önce ekonomimizi hacklemesi sonucu olmadı.

Yıllardır uygulanan yanlış ekonomi politikalarının sonucunde göz göre göre , bile isteye geldi.

Çok değil bir kaç ay önce ,merkez bankasının rezervleri ile ilgili tartışmalar vardı. Rezervde ne kadar var yok diye.

uzun süre geçmeden rezervde para olmadığını hepimiz anlamış olduk. ( o zaman aksini iddaa edenler için)

Özerk yapıda ki ,bağımsız merkez bankamız bugün sadece açıklama yapmakla yetindi. Müdahale etmedi. Edemedi.

Açıklaması malumun ilanıydı sadece.

Peki yarın ne olacak ?

Artık hiç bir rakam ve seviye süpriz değil.

Çok açık şekilde ortada ki , bu durum ile baş edecek argümanlarımız yok !!!

Bireysel olarak ,vatandaş olarak , kendi mikro ekonomimizi iyice küçültmekten başka çaremiz yok.

İki günlük dalgalanmanın etkileri on gün içinde tüm tedarik zincirlerinde ve en son olarak da ,vatandaşın cebinde hissedilecek.

Allah herkesin yardımcısı olsun.

• Yapılan yanlış hesap Bağdat'tan döner diye boşuna dememis atalarımız ben hala aklı selimin galip geleceğine inananlardanim. Hızlı bir şekilde karar alıp piyasaların rahatlatilmasi lazım ve hala ülkenin iktidarı ana muhalefeti davet edip sükunet sağlamıyor ne diyelim herkesin ALLAH yardımcısı olsun

• Yapılan yanlış hesap Bağdat'tan döner diye boşuna dememis atalarımız ben hala aklı selimin galip geleceğine inananlardanim. Hızlı bir şekilde karar alıp piyasaların rahatlatilmasi lazım ve hala ülkenin iktidarı ana muhalefeti davet edip sükunet sağlamıyor ne diyelim herkesin ALLAH yardımcısı olsun

Yaptıkları yanlışın onlar da farkında ama atın ölümü arpadan olsun düşüncesi hakim

• Arkadaslar bu ulke de ben aylik 3400 3500 arasi para alıyorum ve aileme biraz destekte bulunuyorum bir türlü para biriktiremiyorum bende mi sorun var sizce yoksa bu durum ülke şartlarından dolayı midir

• arkadaşlar öyle kafanıza göre ben istersem 1 adet istersem 1 kamyon mal alırım diye bir şey yok . Şu an piyasalarda bir oynaklık söz konusu . Gittin ulusal çapta büyük bir markete dedin ki 1 kamyon yağ alacağım. Kafana göre 1 kamyon mal alıp parasını çatır çatır ödeyip gidemezsin . Adama sorarlar ne yapacaksın 1 kamyon yağı . Stok mu yapacaksın ? Yüksek kar marjı ile kırsal alanda yaşayan vatandaşlara mı satacaksın ? He dersen ki 1 kamyon yağ alıp vatandaşa beleşe dağıtacağım hayır işleyeceğim o zaman gidersin mülki amire dersin ki ben böyle böyle yapacağım alırsın iznini yaparsın ama diğer türlü parası ile değil mi kardeşim istediğim kadar alırım diyemezsin.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Arkadaslar bu ulke de ben aylik 3400 3500 arasi para alıyorum ve aileme biraz destekte bulunuyorum bir türlü para biriktiremiyorum bende mi sorun var sizce yoksa bu durum ülke şartlarından dolayı midir

Hocam ailenize destek olmasanız bile şu zamanda birikim olmaz, bu kur artışıyla zaten herşeye zam gelmeye devam eder,

• Yaptıkları yanlışın onlar da farkında ama atın ölümü arpadan olsun düşüncesi hakim

Hocam kimsenin ölmesine gerek yok işte ben de onu diyorum bu inattan vazgecilmeli Amerika yi yeniden kesfetmemize lüzum yok bu halka daha da fazla yükler bindirip olayları farklı mecralara taşımamak lazim insanlar bir yandan geçim sıkıntısı diğer yandan güvenlik ve yaşam tehditi altında olmamali bir 70 yillik ömürlük hayatta(o da belli değil)kadar sıkıntı bu millete fazla

• senin ve ya sizin aklınızda olmayabilir . Ne dedim yukarıda . Sokağa çıkanların 90 tanesi masum vatandaş , tamamen iyi niyetle demokratik hakları için sokağa çıkan insanlar ama geri kalan 10 kişi provokasyon için sokağa çıkan insanlar . İstanbul'dan bana bilgi akıyor emin ol kardeşim . İyi niyeti olmayan insanlar ellerini ovuşturuyor şu an da

• Daha önce de yazdım, olay sokakta çözülmez, çözülmeyecek sorun yok hayatta neredeyse herkes akıllı davranmali sokağın vandalliğina kendini teslim etmemeli çünkü daha önce bunlari acı bir şekilde tecrübe ettik çok üzücü sonuçları olur yeniden aynı şeyleri denemenin