Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • TB2 birazda yerden gezeyim demiş, Bakü sokaklarında.10 Aralık günü askeri kutlama var

Savaş sonunda ermeni askeri araçları Bakü sokaklarında gezecek diye hayaller kuran hayalperestler, evet haklsınız geziyorlar bakın ama başka şekilde :)

• değerli arkadaşlar maalesef kız kardeşim ve daha 3 aylık bebeği de pozitif çıktı. Bebeklerde süreç nasıl işliyor. Yetişkinlere verilen ilaçlar verilmiyor malum. Doktor sadece ateş düşürücü vermiş. Birde Allah korusun istatistiksel olarak bebeklerde risk durumu nedir. Doktorlara ulaşmak mesele, bu konuda bilgisi olan, tecrübesi olan biri varsa bilgi verebilirse çok sevinirim

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Allah tez zamanda Şafii ismi hürmetine şifa versin. Bebekler de istatiksel olarak her hangi bir sıkıntılı duruma denk gelmedim ben bugüne kadar. Pek vaka da olmuyordu. Muhtemelen anne sütünün bağışıklık sistemi üzerinde ki kuvvetli tesirinden mütevellit bebekler ve çocuklar daha kolay atlatıyor diye biliyorum. ( yanlış hatırlamıyorsam TV 100 de çocuk hastalıkları uzmanı bir doktor söylemişti)

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Ahmet Ustaoğlu Kasva uzun süredir forumda yok birde bu akşam YouTube kanalı üzerinden bir video paylaşımı yapmış ve sonlara doğru diğer forumdan bahsederken bizden hiç söz dahi etmemiş. Biraz üzdü beni, affola.

• Pazar günü, Güneş'te üç yıldaki en büyük patlama meydana geldi. M4.4 büyüklüğündeki patlamanın saçtığı morötesi ve X-ışını, Dünya atmosferinin üst bölgesini iyonlaştırdı.

Güneş'te son üç yılın en büyük patlaması meydana geldi

Patlamalar dört sınıfa ayrıldığı belirtildi: Arka plan seviyesindeki A sınıfı patlamaları, B, C, M ve en büyük patlama olan X sınıfı takip ediyor. Richter ölçeğine benzer şekilde her harf, bir öncekinin 10 misli kuvvette. Yani M sınıfı bir patlama, C-sınıfından 10 kat daha büyük.

Independent'tan Adam Smith'in haberine göre bu, üç yılın en büyük patlaması olsa da muhtemelen uzmanlar dışında özellikle fark edilmesi pek muhtemel değil.

SpaceWeather'dan Dr. Tony Phillips, "Amatör telsiz operatörleri ve denizciler, 20 MHz'in altındaki frekanslarda tuhaf yayılma efektleri fark etmiş olabilir. 10 MHz'in altındaki bazı yayınlarsa hepten söndü" diye yazdı.

Bunun sebebi, güneşin kendisinin, saçılanların bir kısmını bloke etmesi olabilir. Dr. Phillips, patlama alanının güneşin güneydoğu kısmının arka tarafında kalması yüzünden, kitlesinin patlamanın bir kısmını tutmuş olabileceğini öne sürdü. Bu, patlamanın X sınıfı olay olabileceği anlamına geliyor.

Plazma ve buna eşlik eden manyetik alandan oluşan taçküre kütle atımı, uzaya doğru fırladı.

Böyle bir patlama Dünya'ya çarpsaydı, gezegende güçlü bir jeomanyetik fırtına yaşanabilirdi. Patlamanın meydana geldiği güneş lekesi, birkaç gün içinde Güneş'in Dünya'ya bakan kısmına hareket edeceğinden bu hafta içinde böyle bir olay meydana gelebilir.

Eylülde Güneş, genelde bunun gibi büyük patlamaları beraberinde getiren yeni bir döngüye girmişti.

Güneş'in faaliyetleri, 11 yıllık döngüsünün yarısına, sonraki maksimumuna ulaşacağının tahmin edildiği 2025 Temmuz'una kadar artmaya devam edecek.

Yine M sınıfı olan bir önceki en büyük Güneş patlaması, haziranda gerçekleşmişti. Bu M sınıfı patlamanın küçük bir radyo kesintisine neden olduğu, yaklaşık üç saat sonra da daha küçük C sınıfı bir patlamanın onu takip ettiği bildirilmişti.

• İyi geceler herkese. Forumda konuları okurken sayfanın sonuna geldim, son mesajlarda deprem bildirim konusunu gördüm. Beni bir telaş bastı, acaba nerede oldu, belki deprem dalgaları ulaşmadan bir yere çökerim diye düşünüyorum. Bastım linke, en son baktığım sayfa geldi. Son sayfa son mesaja gelene kadar 20 saniye geçti. son mesaja bakana kadar vade dolacak :) Mobilde son mesajı görecek şekilde konuyu açmanın bir yolu yok mu?

• İyi geceler herkese. Forumda konuları okurken sayfanın sonuna geldim, son mesajlarda deprem bildirim konusunu gördüm. Beni bir telaş bastı, acaba nerede oldu, belki deprem dalgaları ulaşmadan bir yere çökerim diye düşünüyorum. Bastım linke, en son baktığım sayfa geldi. Son sayfa son mesaja gelene kadar 20 saniye geçti. son mesaja bakana kadar vade dolacak :) Mobilde son mesajı görecek şekilde konuyu açmanın bir yolu yok mu?

Haplarını içmeden yatma bir daha

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• ABD Temsilciler Meclisi ,ülkemize CAATSA yaptırımların uygulanmasını içeren tasarıyı 335 Evet ve 78 hayır oyu ile kabul etti.

Evet oylarının sayısı 2/3 oranının altında olsaydı Trump'ın veto hakkı devreye girecekti. Şuan bu ihtimal de kalmadı.

Ocak ayı ile birlikte ekonomik açıdan daha zor günler yaşamaya başlayacağız.

Herşeyin hayırlısı diyelim.