Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhaba arkadaşlar ,

Bugün öğrendiğim ve canımı çok sıkan bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Büyük kızım özel bir lisede 12.sınıf okuyor. Malum eğitim süreci bu zamana kadar ağır aksak geldi. Şu anda 31 aralığa kadar deniyor ama ,şahsi düşüncem yaza kadar okullar açılmayak. Haliyle şu an devam eden uzaktan eğitim ,devam edecek.

Uzaktan eğitim aldıktan sonra ,özel okula para vermeyeyim ,kızımı devlet okuluna alayım diye ,okula müracaat ettiiğimde ,kasım ayı içerisinde nakillerin meb tarafından sessiz sedasız kapatıldığını öğrendim. Nakil yapamıyoruz .Sebep ? Kimse bilmiyor.

Sevgili dostlar sebep sizce ne olabilir.?Meb diyor ki eba dan eğitim alacaksin. Özel okulda örgün eğitim görür gibi para ödeyeceksin.

Meb kimin yanında ? Vatandaşın mı ? Özel okulların sahiplerinin mi?

Diyelim ki nakilleri kapattın. Özel okullara bir talimat göndersen. Desen ki; ey özel okullar ,sizler sene başında aldığınız ücretleri örgün eğitime göre aldınız ama içinde bulunduğumuz şartlar nedeni ile online eğitim yapabiliyoruz. Dolayısı ile alınan ücretlerde hizmet fazlası var. Ücretlendirmeyi bu anlamda değerlendirerek tekrar yapılandırın ve bu sürecin takipçisi olacağız.

Vallahi sorun ortadan kalkar.

Niyet çok önemli.

3 Mal editiert, zuletzt von karasah ()

• Eğer uğraşmak isterseniz okula imzalı dilekçenizle nakil başvurusunda bulunun, yazılı ve imzalı olarak cevap vermelerini isteyin. Ret cevabı gelince idari işlemin hukuka aykırı olduğuna dair idare mahkemesine başvurun(Tabi burada nakil başvurusunu devlet okuluna yaptığınızı varsaydım eğer halihazırda okuduğu özel okula yapılıyorsa ilçe milli eğitim müdürlüğüne farklı bir dilekçe yazılıp red cevabı verilmesi beklenir). Bunun yanında Cimer'e de yazmayı ihmal etmeyin. Daha başka yollar da denenebilir. Özel okulla yaptığınız sözleşmeye bakmak lazım. Eğer orada bu tarz durumlarda ne yapılacağı yazmıyorsa özel okul yükümlülüğünü mücbir sebepten dolayı yerine getirememiş olacak. Dolayısıyla edimini yerine getirdiği kadar parayı alıp gerisini size iade etmesi gerekir. Etmezse dava yoluyla istenir. Tabi çoğu insanın salgın günlerinde bunlarla uğraşmayacaklarını bildiklerinden rahat hareket ediyorlar.

• Arkadaşlar bu başlığa yazılmaması söylenmişti ama diğer başlığa yazamadığım için ve bir bilgi olmadığı için sormak istedim bilgisi olan varsa yazabilir mi.

Türkiye'nin şu zamana kadar ki toplam sayısı hasta sayısı olarak artmaya devam ediyor. Toplam vaka sayısı ve şu an açıklanan vaka sayısının eklendiği belli bir sayı yok dimi?

• karasah okulların uzaktan eğitime geçişi duyurulurken okullara resmi yazı da nakillerin durdurulduğu da duyurulmuştu. Tabi velilerin bu yazıya ulaşması öğretmen yakını olmadığı sürece biraz zor.

• Eğer uğraşmak isterseniz okula imzalı dilekçenizle nakil başvurusunda bulunun, yazılı ve imzalı olarak cevap vermelerini isteyin. Ret cevabı gelince idari işlemin hukuka aykırı olduğuna dair idare mahkemesine başvurun(Tabi burada nakil başvurusunu devlet okuluna yaptığınızı varsaydım eğer halihazırda okuduğu özel okula yapılıyorsa ilçe milli eğitim müdürlüğüne farklı bir dilekçe yazılıp red cevabı verilmesi beklenir). Bunun yanında Cimer'e de yazmayı ihmal etmeyin. Daha başka yollar da denenebilir. Özel okulla yaptığınız sözleşmeye bakmak lazım. Eğer orada bu tarz durumlarda ne yapılacağı yazmıyorsa özel okul yükümlülüğünü mücbir sebepten dolayı yerine getirememiş olacak. Dolayısıyla edimini yerine getirdiği kadar parayı alıp gerisini size iade etmesi gerekir. Etmezse dava yoluyla istenir. Tabi çoğu insanın salgın günlerinde bunlarla uğraşmayacaklarını bildiklerinden rahat hareket ediyorlar.

Yani hocam meb nakilleri kapatsa bile , idare mahkemesi ,devlet okuluna sevke imkan verebilir diyorsunuz ama hem mahkemeye başvurmak lazım hem de bu süreç takip etmem lazım . 1-2 ayda bitecek bir şey değil ki? Hele bu pandemi döneminde .

Okulla pazarlık yapıyorum. Dedimki ; online eğitime ,örgün eğitim parası vermem . Ücreti tekrar değerlendirelim Eğer ki bana uygun bir fiyat söylemezseniz , okulu bırakıp açık öğretime geçeceğim, dersleri you tube dan yapacağız . Bunu tercih etmiyorum ama pandemi ortamında bu pararyı vermem dedim. Düşünelim ,pazartesi tekrar görüşelim dediler.

Bakalım hayırlısı.

• Yani hocam meb nakilleri kapatsa bile , idare mahkemesi ,devlet okuluna sevke imkan verebilir diyorsunuz ama hem mahkemeye başvurmak lazım hem de bu süreç takip etmem lazım . 1-2 ayda bitecek bir şey değil ki? Hele bu pandemi döneminde .

Okulla pazarlık yapıyorum. Dedimki ; online eğitime ,örgün eğitim parası vermem . Ücreti tekrar değerlendirelim Eğer ki bana uygun bir fiyat söylemezseniz , okulu bırakıp açık öğretime geçeceğim, dersleri you tube dan yapacağız . Bunu tercih etmiyorum ama pandemi ortamında bu pararyı vermem dedim. Düşünelim ,pazartesi tekrar görüşelim dediler.

Bakalım hayırlısı.

Evet idare mahkemesi bu işlemi hukuka aykırı bulup sevki yapması yönünde karar verebilir. Lakin dediğiniz gibi süreç 1-2 ay sürebilir. Yürütmeyi durdurma talepli dava açarsınız süre biraz daha kısalabilir. Pratikte sizin okulla bir sekilde anlaşmanız daha mantıklı. Bu arada hükûmet daha insaflı bir karar alır belki de.

• Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 19. devlet fotoğraf yarışmasında tarihi yapılar kategorisinde ödül alan Ahmet Fatih Sönmez'in fotoğrafladığı Doğubayazıt İshak Paşa Sarayı;