İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Model sayfasında model hakkında spoiler verenler var modeli baştan sona takip edicem heyecanla hevesimi kırıyorlar bakmanın anlamı kalmıyor o istekle arzuyla :(

• Ben o sistem bugün gelse burun kıvırırım. Bin gün tek damla yağmur yağmasın yine burun kıvırırım. Zira beklentilerimi yıldan yıla değiştirmem. Bilimsel oturup konuşmak lazım, en azından kişisel olarak bana böyle "buna da şükür" mantığı işlemiyor. Bugün modellerde o sistemi görüyor olsak yine üzülürüm. Ama bu dediklerim kışı kapatmak olarak algılanmasın, hiç değil, önümüzde koca Ocak ve Şubat var.

• Habertürkü izliyorum şuan. Mikdat Kadıoğlu, kentler büyüdükçe kar azalır dedi. Kar kuraklığı diye bir tabiri de ilk defa duydum az önce 😂 biz sanırım kar kuraklığının babasını yaşıyoruz😂 Bakalım neler söylenecek daha ilginç şeyler yakalarsam yazarım arkadaşlar.

• Habertürkü izliyorum şuan. Mikdat Kadıoğlu, kentler büyüdükçe kar azalır dedi. Kar kuraklığı diye bir tabiri de ilk defa duydum az önce 😂 biz sanırım kar kuraklığının babasını yaşıyoruz😂 Bakalım neler söylenecek daha ilginç şeyler yakalarsam yazarım arkadaşlar.

ne alaka abd de niye yağıyor

Mikdat hoca oyle basite alinacak biri degildir..size ilginc gelebilir ama cok dogru bir yaklasim..isi adasi denen bir faktor var. Zaten sistem yok yagmur yok kar nasil olsun...

• ne alaka abd de niye yağıyor

Adam hiç yağmıyor demiyor. Kar azalır diyor. İstanbul'da 1970 oncesi kar yağışlı gün sayısı ve karın yerde kalma süresi ile günümüz bir mi? Yıllar geçtikçe kar yağışli gün sayısı ve karın yerde kalma süresi azaliyor. Abd'deki kentlerde de böyledir belki? Tamam oralara yağıyor ama belki de geçmiş yıllara göre oralarda da azalma oluyordur.

• Adam hiç yağmıyor demiyor. Kar azalır diyor. İstanbul'da 1970 oncesi kar yağışlı gün sayısı ve karın yerde kalma süresi ile günümüz bir mi? Yıllar geçtikçe kar yağışli gün sayısı ve karın yerde kalma süresi azaliyor. Abd'deki kentlerde de böyledir belki? Tamam oralara yağıyor ama belki de geçmiş yıllara göre oralarda da azalma oluyordur.

2017 den bu yana ne kadar ev insaa edildi ki o zamanda nufus fazlaydı ama efsane kış gecirdik. Ben bu goruse katılmıyorum

• Isı adası görüşüne bende katılmıyorum. Baba sistem geldiği zaman ne bina tanır nede ısı adası. Sıklığını da etkilemez. Onu etkileyen neden okyanusların fazla ısınması vb. Gibi küresel ısınma olabilir. Zira bu sene dağlarda dahi kar yok.

• soguk gelsin bakalim yagiyormu yagmiyormu sorun soguklar sinirdan iceriye girmiyor ulkeyi es geciyor saglam soguk gelsin bakalim nasil yagiyor evin cok olmasi ancak karin yere tutmasi ve yerde kalma suresini etkiler.

• Büyük hocalar bunlar sözlerinin altyapısı illa ki bilimsel temellidir. Lakin eğer kar yağışlı günlerdeki azalış açıklanacak ise bunu böyle mikro nedenlerle değil makro sebepleriyle toplumun önüne koymak bence daha doğru olur. Elbette hocanın bir bildiği vardır ben de yukarıda New York vurgusunu zaten latife için yaptım.

• Büyük hocalar bunlar sözlerinin altyapısı illa ki bilimsel temellidir. Lakin eğer kar yağışlı günlerdeki azalış açıklanacak ise bunu böyle mikro nedenlerle değil makro sebepleriyle toplumun önüne koymak bence daha doğru olur. Elbette hocanın bir bildiği vardır ben de yukarıda New York vurgusunu zaten latife için yaptım.

Hocam bende frank sinatra yazdım anlamayarak ^^

• son 40 yıl içinde 2017 aralık'tan sonra en sıcak aralık ayı oldu İstanbul'da ve daha sıcak 4 gün var muhtemelen birinci olacak aynı zamanda en kurak aralık ayı son 40 yıl içinde

• Isı adasının sınırda sistemlerde dezavantajı var bence sistem geldi diyelim 90-100 mm yağışla 3-4 derecelerde sulu kar karla karışık alırız mesela ama ısı adası şehir ısınması olmasaydı aynı sistem 0 -1 derecelerde 30-35 cm kara dönüşürdü