İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2-3'ünde ufak bi serinleme var ama çok fazla düşmüyor sıcaklıklar genel olarak normallerde 27-28'inde neyse 2-3'ündede kısmen aynı sayılır sonrasında yine 2-4 gün arası biraz artacak gibi sıcaklıklar. Devamı ise meçhul ama benim fikrim malesef Ağustos'un ilk 8-9 günü kayıp yağış bakımından sonrası olumlu yönde gelişmeler olabilir.

graphe_ens3_vns4.png

• Bugün 27 Temmuz’un yıl dönümü.Arkasında pek çok tahribat bırakan bir gün oldu ve pek çoğumuz süper hücre ile o gün tanıştık.Allah tekrarını yaşatmasın bir daha.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• 27 Temmuz günü otobüste mahsur kalmıştım.Yollar göle dönmüş,dolu otobüs camlarını çatlatmıştı.Hayatımda o kadar gerildiğimi hiç hatırlamıyorum..

• O gün Yalova/Esenköy deydim sahilde denize giriyordum tam karşımız İstanbul. Bir anda hava karardı ve saniyede abartısız İstanbul'da boydan boya 5-7 tane şimşek çakıyordu. Ardından bir anda deniz kabardı yollara taştı. Şiddetli yağış ve rüzgar çıktı. Ama İstanbul da ki gibi dolu yağmadı. Lakin İstanbul a eve gittiğimde sanki ev otamatik silahla taranmış gibiydi. Bunun nedeni de Çamlıca da olup boğaza bakışı olmasıydı. Ve rüzgarda anladığım kadarı ile tam bizim evin cephesine göre esmiş. Arabada da baya bir göçük vardı ama şükür ki camları kırılmamıştı.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Arkadaşlar selam,

Bi konuda yardıma ihtiyacım var. 28 Temmuz Salı ya da 29u Çarşamba Beylikdüzünde sahilden drone ile yat çekimi yapılacak. Denize açılıp çekim yapılacak. Size sorum bu iki gün arasında en rüzgarsız olan günü tahmin etmeniz olacak. Drone 20-30 km/h rüzgarda sorunsuz çekim yapıyor. Ben araştırdım Çarşamba daha uygun gözüküyor ama ne kadar erken çekim olursa o kadar da iyi. Salı günü dediğim aralıkta bir rüzgar olur mu yoksa Çarşambayı mı bekleyeyim? Yükseklik olarakta 50 metrenin üstüne çıkılmaz. Sizden geri dönüş beklemekteyim. Iyi forumlar.😀

• 2019-2020 de aklımda kalan ve fotoğrafladığım karlı sistemler;

Not: İstanbul/ Ümraniye rakım 150m.

Dip Not: Hiç biri tatmin eden bir kar yağışı değildi. Ama aralarında en iyisi 8 Şubattı en azından 3-5cm kar vardı. Buda ince bir örtü, ki bazı ilçelerde o bile olmadı . O sistemide kıl payı ucundan kaçırmıştık. Yoksa bir 30-40cm lik potansiyelin de idi.

1-) 27.12.19 İlk yağan gurpeal buz karışımı yağış.

29b9442b5c2f52f.jpg2a404bca6.jpg

2-) 01.01.20 bizi heyecanlandıran güncellemeler sonra kuşa dönen ve tek tük zayıf deklerin geldiği 2-3 saatlik bir sistem. Ama en azından küçük de olsa minik bir buzdan top yapılıyordu.:D

3-) 20.01.20 Nasıl bir şeydi hatırlamıyorum bile. Oda dk lar içinde bitti.

d4d279.jpg

4-) 08.02.20 Eh işte dedirtiren bir türden sistem. Kış biterken hiç gelmemesindense buna dahi kafi olduğumuz bir sistem. Yoksa eskiden olsa heyecanlanmam bile.

ee57a39f288762134.jpg

ve o sistemde yakaladığım güzel bir kare.;)

Yaz aylarındayken şöyle bir yazı yazayım dedim.:D Az konuyu canlandırın Dostlar. Vintersaga nerelerdesin:?::S Konuda sinek avlıyoruz.