İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam life index ne demek ne gibi bir ölçütü var? Berkay34

Bu sene o sene değil :S

• Atatürk havalimanı, 33 dereceye yakin ve nem yüzde 40 a yakın ,saat 21.15 te evde durmak,dışarda olmakta aynı ,Allah yaslilara ve kronik hastalarına güç kuvvet versin.

• Gozler radarda olacak bakalım Karadeniz üzerinde nasıl kütleler gorecegiz bu arada bende 4 yıldır bu forumdayim ve ilk kez -13 li değeri ve 4000-5000 cape görüyorum kazasız belasız güzel bir sistem olsun insallah:/8103*rk223_kgigf-12351

• Korkmayın arkadaşlar. Yeterki yağış olsun. Her yer yağmura doysun. Barajlar dolsun. Hatta güney bölgelere de inse yangınlar sönse.

• Süperhücre oluşması ne yazık ki 3000 J/kg CAPE'de çok kötü şeylere tecelli eder. Şu an Texas çok iri dolu-hortumlarını tekrar analiz ediyorum.

=O

Fırtına ve Kar Avcısı

#ThunderStorm hava-yagmusrs323hava-simsek3232

#ThunderSnow hava-kars323hava-simsek3232

#Snow uzays3271653126hava-kars323

• Hocam life index ne demek ne gibi bir ölçütü var? Berkay34

Mrsnow kısaca bahsetmek gerekirse;

Lifted Index(LI) = Atmosferin kararlılık durumunu gösteren indekstir.

Hesaplaması: LI = T500 – Tp500 ( Tp = Parsel Sıcaklığı )

Değeri 11 ‘den fazla ise, aşırı derece de istikrarlı hava koşulları vardır. Gök gürültülü fırtına oluşum ihtimali yok gibidir.

8…11, çok kararlı koşullar vardır ve gök gürültülü fırtına oluşturma ihtimali çok düşüktür.

4…7, kararlıdır ve gök gürültülü fırtına oluşturma ihtimali azdır.

0…3, çoğunlukla kararlıdır bu yüzden yine gök gürültülü fırtına oluşma ihtimali düşüktür.

-3…-1, az da olsa kararsızlık durumudur, artık havanın bir gök gürültülü fırtına oluşturma kapasitesi oluşmuştur.

-5 …-4, kararsızlık durumudur. Büyük olasılıkla bir gök gürültülü fırtına oluşabilecektir.

-7…-6, çok fazla kararsızlık durumuna işaret eder. Şiddetli bir gök gürültülü fırtına oluşabilir.

-7’den de düşükse, aşırı derece de kararsızlık durumu vardır, hatta bir hortum bile oluşabilir.

NOT: Lifted indeks değerin -5’in altında olduğu durumlarla, şiddetli hava koşulları arasında güçlü bir korelasyon var.

Önümüzde ki beklenen sistemde -13 life İndex var. Durum çok ciddi. Eyvah eyvah yani.:exclamation_mark:Hortum, (İri) dolu, sel, aşırı yıldırım şimşek, aşırı, rüzgar. Her ihtimale gebe.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• 27 temmuz 2017 yı geçebilir mi bu sistem