İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İsterse uzun vadede beş gün aynı çıktıyı versin. Bir kere bozdumu ortada sistem falan kalmıyor. Bu yıllardır böyle. O yüzden birkaç güne Ocak ayının akıbeti az buçuk belli olur. Hayır karı geçtik artık 100 mm üzeri yağış veriyordu günlerdir modeller. Oda uçup gidiyor. Bari sağlam yağmur alalım.

• 10-20 Ocağı iyi değerlendirmeliyiz. Bu dönemde biz hava delileri için güzel günler var.

13-16 Ocak gibi muhtemel kar yağışının miktarını siklon bekleyecek. Şuan ne dersek boş. Onun için 2-3 gün daha takip etmekte fayda var. Ardından işimiz Azora kalıyor, eğer dirayetli olursa ikinci atak daha sert gelir.

Kışın geri kalanında da durum kötü görünmüyor. Ancak yine böyle yükseliş ve inişler görebiliriz. Modellerin 300.saatleri tamamen hayal ürünüdür sadece fikir verebilir, diyagramlarla beraber, yoksa ister +30 ister -30 soksun hiç bir hükmü yoktur.

• Bu arada 11-12 sistemi modellerde nasıl kayboldu farkettiniz değil mi? Bir bizim için değil, meylettiği Balkan-İtalya rotasında da 850 diye bir şey kalmadı. Bu tip hadiseleri bizim ülkemizi etkileyebilecek diyagram menzilindeki ve menzil dışındaki potansiyel salınımlar içinde hesaba katmakta fayda var. Zira bu hafta başına kadar Avrupa kıtasında 50-60 derece enlemlere bile kar neredeyse düşmemişti.(Düşük rakım) Ocak ayına geldik fakat beklenen kaliteli soğuklar henüz kıtada etkin değil.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Adamakıllı soğukların olmamasının sebebi, Sibirya ve arktik bölgenin 8 aydır normallerden aşırı sıcak geçmesinin etkisi var mıdır? Sibirya yazın gündüzleri 30lu derecelerin altına inmemiş. Bir ara 38 derece ile tarihi rekor kırmışlar. Sonbahar ve kişta da normallerin epey üzerindeymis. Arktik bölge de normallerin bir hayli üzerindeymiş. Bu bölgelerin son yıllarda bu denli sıcak olması ve yıldan yıla hızla ısınması, bizim için ilerleyen yıllarda çok büyük dezavantaj...

• İsterse uzun vadede beş gün aynı çıktıyı versin. Bir kere bozdumu ortada sistem falan kalmıyor. Bu yıllardır böyle. O yüzden birkaç güne Ocak ayının akıbeti az buçuk belli olur. Hayır karı geçtik artık 100 mm üzeri yağış veriyordu günlerdir modeller. Oda uçup gidiyor. Bari sağlam yağmur alalım.

Katilmamak elde değil

• eco ve gfs de hala benzerlik yok ikiside güncellemelerinde izlandayı senaryo ortalamasına göre şişirdiler ecmwf verileri ve senaryoları batınında etkileneceğini söylüyor 5-6 gün sonra her şey netleşmiş olur.

• Aksam gfs Ecmwfye benzeyecek. Model analizinden bağımsız olarak söylüyorum. Gfs eğer bir şeyde ısrarcı oluyorsa Eco ona uyar. Ama Gfs her güncellemede birbirinden çok farklı Sinoptik sunuyorsa Ecmwfye uyma ihtimali çok yüksektir. Geçmiş yıllarda bunu yaşadık. Yağış haritalarında bile kar vermezdi İstanbul'a. İlk sistem için öyle yada böyle kar veriyor. Ben soğukların Ecmwf gibi geleceğini düşünüyorum

• Modellere güvenmeyin havaları çözemiyorlar 2-3 sene sonra Artık sisteme 24 saat kala İstanbul lodoslu 20 derece der sisteme 12 saat kala kar yağışlı - 5 derece der yakında bu denli radikal oynaklıklar başlayacak imzamı atarım

• Modellere güvenmeyin havaları çözemiyorlar 2-3 sene sonra Artık sisteme 24 saat kala İstanbul lodoslu 20 derece der sisteme 12 saat kala kar yağışlı - 5 derece der yakında bu denli radikal oynaklıklar başlayacak imzamı atarım

yalnız bu ifade bana biraz abartılı geldi

• Akşam ecmwf modelini merakla bekliyorum. İnşallah istediğimiz görüntüleri görürüz. Hayır kar yağmayacaksa bile artik bitsin bu yaz günleri. Bahar da demiyorum yaz diyorum yani. çünkü gunlerdir atletsiz incecik sweatshirt ile gidiyorum isyerime hemen karşi tarafımda yakın tabi onun da etkisi var Abartmıyorum. Ben biraz sıcaktan kışın böyle havalardan fazla bunalan terleyen insanım incecik sweatshirtle üşümedim günlerdir. Yani kar yağmayacaksa bile serin ve yağmurlu havalar gelsin artık. Böyle kış mı olur arkadaş.