İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bunyamin surmeli bu isin profesyoneli bizler ise amatorüz.bunyamim beyinde cok yanildigi olmustur tabiki.aramizdaki en buyuk fark bence bizlerin zaman zaman biraz fazla duygusal olmamiz olabilir tahmin yaparken.ha bu arada avrupa ile bizim ulkemizi kiyase etmek de cok dogru olmaz tahmin yaparken.

• Ben bursalıyım. Merkezden bahsermiyorum orhaneli ilçemizde kurban bayramından bu yana doğru düzgün yağmur yağmadı yağdıysa toprak ıslanıp gitti doyurmadı bile. Durum çok kötü evet bunun sebebi de malesef düzensiz ağaç kesimlerine veriyorum. Bileniniz bilir belki bursada dağlık kesim çok. Bahsettiğim bölgede ormandaki sıklığı o kadar azaltmışlar ki neredeyse hiç ağaç bırakmamışlar diyebilirim. Doğamızın nefes kaynağını bozuyorlar. Doğa nefes almıyor. Birileri mutlu olacak diye kendi sonlarını getiriyolar ama anlamıyorlar. Yerlerine yeni ağaçlar dikilmiyor.

• Ben bursalıyım. Merkezden bahsermiyorum orhaneli ilçemizde kurban bayramından bu yana doğru düzgün yağmur yağmadı yağdıysa toprak ıslanıp gitti doyurmadı bile. Durum çok kötü evet bunun sebebi de malesef düzensiz ağaç kesimlerine veriyorum. Bileniniz bilir belki bursada dağlık kesim çok. Bahsettiğim bölgede ormandaki sıklığı o kadar azaltmışlar ki neredeyse hiç ağaç bırakmamışlar diyebilirim. Doğamızın nefes kaynağını bozuyorlar. Doğa nefes almıyor. Birileri mutlu olacak diye kendi sonlarını getiriyolar ama anlamıyorlar. Yerlerine yeni ağaçlar dikilmiyor.

Dediğinizin il, ilçe merkezleri için tabiki etkisi yadsınamaz. Ancak ormanlık alanlar olan Uludağ'a da doğru düzgün yağış yok. Memleketim kartepe artık herkes doğalgaz kullandığından mütevellit kimse oduna ihtiyaç duymuyor. Son yıllarda orman çok arttı ancak yağış azaldı. Bu kurak dönemin sebebi orman değil kanımca.

• Verilerle konuşun arkadaşlar şehir içindeki ormanlık alanlar azalmış olabilir ancak kırsal kesimde artış var bunun en büyük sebebi de şehirlere göç olması ve tarım-mera arazilerinin ormana dönmesi. Ayrıca ormanlar yağmuru çekmez yağmur yağan yerde orman olur Karadeniz'de bile kuraklık var.

• Nasıl bir yağmur cephesi almalıyız ki o cephe üzerimizde 1 hafta aralıksız kalsın her gün 60-70 mm yağış bıraksın hangi parametreler hangi şartlar gerekli yani

• 6-7 ocak 2020 deki siklonun arşivine bakmanızı öneririm.

Ona nerden ulaşabilirim acaba link vs var mı bide kaç mm almışız o sistemde ilçe ilçe bakabileceğim link vs var mı bide o sistemi ben yüzde 37 baraj dolulukla girip 3-4 gün sonra 50-51 lere çıktık diye hatırlıyorum

• 26 27 sistemi mutlaka karayelli -5 -6 yla gelmeli boyle bir yagis varken cok sey kacar. Karayel essin yeterki.

Havada kar görmektense bol bol yağan yağmuru tercih ederim tutmayan karın seyirliğin bir anlamı yok ya kar olsun en az 10 cm ya da bol bol yağmur

• Aralık ayında 3-5 dakka da olsa kar görürdük havada da olsa Çook uzun bir süre sonra boş geçecegiz gibi güzüküyor. Hayırlısı artık bakalım Allah büyüktür daha önümüzde daha 80-85 gün daha periyot var

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):