HF Ekonomi Hattı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklayacak. Mart ayında yaptığı 100 baz puanlık indirim ile iki yıl sonra politika faizini tekrar tek haneye düşüren Merkez Bankasının, tekrar faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Ancak bu süreçte kurun geldiği seviye de 2018 deki zirveden bu yana tehlike çanlarını tekrardan çalıyor.

Gelin aşağıdaki grafikle birlikte geçtiğimiz 2 yıllık süreçte ki faiz-kur ilişkisine göz atalım.

Grafik alıntıdır.

6be1e4ebf6.png

• Konu hayırlı olsun, sevindim böyle bir konu başlığı olduğuna.

Siyasete girmeden ekonomik verilerin ve bilgilerin paylaşıldığı güzel bir konu olur umarım.

Bu günün gündemi merkez bankası, faiz kararını açıklayacak. Buna bağlı olarak döviz kuru bir tepki verecek.

Ayrıca bu swap görüşmelerinin sonucunu dikkatle bekliyoruz.

• Döviz, altın, borsa, güne nasıl başladı?

Ekonomik verilerin ve gelişmelerin haber verileceği bir konu oluşturmak istedim.Yorumlarınızda lütfen SİYASET içerikli mesajlardan kaçınmanızı başta belirtmek isterim.Özellikle Covid-19 salgını boyunca ve sonrasındaki gelişmeleri takip etmek amacıyla yararlanacağımız bir konu olmasını dilerim...

Elinize sağlık arada ben de katkı yapmaya çalışırım.

• Kesinlikle sonuçları ağır olacak bir karar.

Süslü cümlelerle süslenmiş bir açıklama yazası. Tek çare swap anlaşması onun etkisi de artık ne boyutta olur bilemiyorum. Başka bir şey demiyorum.

• Öncelikle konu hayırlı olsun.

Bi konuda kafam çok karışık. Pek anlamadığım için soruyorum. ABD çok kötü durumda iken, neden bizde dolar fiyatları sürekli artıyor. Düşmesi gerekmez mi?

Birde bu durumun her ayın 3'ünde açıklanan enflasyona ne gibi etkisi olur. Malum bizde enflasyon sürekli düşük çıkıyor.

• Öncelikle konu hayırlı olsun.

Bi konuda kafam çok karışık. Pek anlamadığım için soruyorum. ABD çok kötü durumda iken, neden bizde dolar fiyatları sürekli artıyor. Düşmesi gerekmez mi?

Birde bu durumun her ayın 3'ünde açıklanan enflasyona ne gibi etkisi olur. Malum bizde enflasyon sürekli düşük çıkıyor.

Şöyleki gelişmekte olan tüm piyasalardan yatırımcı parasını gelişmiş ülkelerdeki mevduat-tavillere götürüyor. Ancak gelişmiş ülkelerde mevduat ve tahvilleri sadece mesela ABD bana dolar olarak getir. Ben TL Ruble..vs kabul etmem diyor.

Bu nedenle yatırımcılar gelişmekte olan ülkemiz gibi ülkelerden hem BİST te hisse satıyor hemde Dolar alıp ülkeden öyle çıkıyor.

Bu durumda da doğal olarak talep olan şeyin yani gelişmiş ülke dövizlerinin değeri sürekli olarak artıyor.

• Dolar Tl de 7.00 direnç idi , gün içerisinde 7.00 yi destek yapacak gibi. Son 3-4 haftadır , dolar ve altın çok güzel al sat fırsatları verdi , umarım değerlendirmişsinizdir.

• Şöyleki gelişmekte olan tüm piyasalardan yatırımcı parasını gelişmiş ülkelerdeki mevduat-tavillere götürüyor. Ancak gelişmiş ülkelerde mevduat ve tahvilleri sadece mesela ABD bana dolar olarak getir. Ben TL Ruble..vs kabul etmem diyor.

Bu nedenle yatırımcılar gelişmekte olan ülkemiz gibi ülkelerden hem BİST te hisse satıyor hemde Dolar alıp ülkeden öyle çıkıyor.

Bu durumda da doğal olarak talep olan şeyin yani gelişmiş ülke dövizlerinin değeri sürekli olarak artıyor.

Tesekkürler. Anladıgım kadarıyla böylece dolar yğkselirken, borsa çok fazla kaybettirmiyor.

Peki enflasyona etksi ne olur hocam bunun.

• Borsa ile ilgi duyan üyelerimiz varsa ama tecrübeleri yoksa sakın piyasadaki oyuncuların gazına gelmesin şu ara kısa vade al-sat durumlarına.Siz daha ne olduğunu anlamadan paniğe kapılırsınız satış zararlarınız oluşur.Aynı durum döviz açısından da geçerli.Ayrıca burada olabilecek yorumların hiçbiri sizlerin yatırımlarını yönlendirmesine izin vermesin.Yatırım uzmanlarına her zaman danışmanızda fayda var.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• EPGIS'in açıklamasına göre 23/04/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 41, benzinde 31 kuruş indirim geliyormuş.

Şu ortamda dolarda düşseydi sağlam indirim olur, ne güzel olurdu.

• Özellikle tarım sektörünün bu dönemden yararlanması ilerisi için olumlu olacaktır.Girdi maliyetlerinde en büyük etkiye sahip olan motorin olduğu için faizlerin de düşük tutularak desteklenmelerinde fayda vardır...

• Bu faiz indiriminin 2 temel sebebi:

1.Diğer ülkelerdeki Merkez Bankaları'nın faizi düşürmesi.

2.Corona virüs sebebiyle ekonomik durgunluk(resesyon) ve Fiyatalar Genel Seviyesinin düşmesi(Deflasyon) sebebiyle.

Faiz oranını düşürmede bakılan ana şey enflasyon oranı.Faiz oranı Enflasyon oranından yüksek belirlenmeli ki bireyler ellerinde para tutsun.Peki Faiz oranı enflasyon oranından düşük belirlenirse ne olur? Bireyler ellerindeki parayı tutmaz mallara gayrimenkule vs. yatırır.Çünkü sonuç olarak enflasyonun getirisi faiz oranından fazla.

• EPGIS'in açıklamasına göre 23/04/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 41, benzinde 31 kuruş indirim geliyormuş.

Şu ortamda dolarda düşseydi sağlam indirim olur, ne güzel olurdu.

Corona'dan sonra düşmesi bekleniyor.7 TL'den düşmek var bir de 6.5 TL'den.Dünya Bankasına göre 1 Dolar:5.75 TL olması gerekiyor ama ortalık sürekli karışık olduğu için suni yükselişler var.Zaten İdlib gerilimine kadar Dolar 5.80'lerdeydi.İdlib gerilimi bitti Corona geldi bu da Doların yükselişinin tuzu biberi oldu.

• Bilindiği gibi dolar s-400 sevkiyatlarını fiyatladı, rahip kadar olmasada bizi ciddi etkiledi!

Benim virüs sonrası korkum s-400lerin aktif hale getirilecek olan zaman dilimi büyük ihtimal bu erteleme yaz sonu son bahar başına denk gelecek.

ABD seçimlerinin Kasım ayında olduğunu düşünürsek Trump bu durumu değerlendirip bizim üzerimize tekrar gelebilir.

S-400 umarım virüs sonrası bize ekonomik anlamda çok ciddi zararlar vermez.

• Corona'dan sonra düşmesi bekleniyor.7 TL'den düşmek var bir de 6.5 TL'den.Dünya Bankasına göre 1 Dolar:5.75 TL olması gerekiyor ama ortalık sürekli karışık olduğu için suni yükselişler var.Zaten İdlib gerilimine kadar Dolar 5.80'lerdeydi.İdlib gerilimi bitti Corona geldi bu da Doların yükselişinin tuzu biberi oldu.

Bu seferde petrol fiyatları eski haline gelir bize yararından çok zararı olur 😊

• Arkadaşlar forex robotları hakkında bilgisi olan, kullanan veya bu işle ilgilenen birileri var mı?

Yurtdışı piyasalarda kullanışlı olabilir ama bizim piyasalarda kullanıp başarılı olan tamamen tesadüfidir.Sonuçta bir yazılım ve forex bilgisi olan herkesin oluşturabileceği bir enstruman.