Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • EEM0-120.GIF?09-12

arkadaşlar italya civarlarında aşırı sapma gözüküyor bunun anlamı nedir?

O civardaki basınç yerleşimlerinde kararsızlık olduğunu gösteriyor. Oradaki AB daha da derinleşebilir yada yb hakimiyeti olabilir anlamına geliyor. Salı sabahı tablo netleşir.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Gfs güncellemesi malesef Karadeniz için beklenilen bir sondu. Doğu Karadeniz sürekli kky sınırında kalacak. En fazla sabah saatlerinde bi ihitmal kar geçişleri olur. 100km lik bir doğulamaya ihtiyacımız var. O karşılanırsa 2-3 gün sağlam kar yağışı alırız...

• Galiba ben bu işlerden birsey anlamıyorum gfs yi takip ettigimce sistem giderek lehimize döndüğünü hatta bu şartlarda kıyılarda örtü görüyorum demek ki yaşlandık 😂

hocam bence doğu karadeniz örtü alır ecmwf 4 gün kala verirse en geç tamamdır 24 aralıkta 850 hpa da -4 varken kar ve grapuel geçişleri oldu merkezin yüksek kesimleri kar aldı ve tuttu doğu karadeniz bana göre ihtimali koruyor. sistem deniz etkisi kar yağışları için uygun umudu kesmemek lazım gfs ve ecmwf ısrarla az da olsa örtü veriyor en son ecmwf 1 cm verdi gfs 20 cm verdi gfs nin olmasını tercih ederiz...

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• okanmeteo 24 aralıkta sanırım -6 girmişti. Önümüzdeki sistemde soğuklar kırpıldığı için -8 biraz zor giriyor örtü ihtimali de zor çatılarda arabalarda olur sadece. Artık daha iyi olmasını beklicez

• Hocam ocak ayı bitmeden kar ihtimali var mı sizce?

20 günlük bir süreç var tabii ki olabilir. Yeni bir sistem ihtimali doğunca zaten direk konuşmaya başlıyoruz. Şu sistem sonrası oturacak süreci görelim anlayacağız iyice durumu az daha sabır.

• okanmeteo 24 aralıkta sanırım -6 girmişti. Önümüzdeki sistemde soğuklar kırpıldığı için -8 biraz zor giriyor örtü ihtimali de zor çatılarda arabalarda olur sadece.
    Kötü anlamda değil ama umarım yanılırsın :D ben inanıyorum 500 hpa böyle vermişken gfsde 20 cm demişken ben gfs ye inanırım çünkü bilenler bilir doğu karadenize merkezlerine kar yağarsa ya tutar yada tutmaz arabada öyle bi fantazisi yok doğu karadenizin :D teşekkürler

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Devamında Grönland blokaj riski var gibi görünüyor en az 10 gün daha alır ayın son haftası şubat başını malesef kötü kapatırız e hani kafkaslardan sürpriz gelecekti hiç çalışmıyor bu kafkaslar tarafı, muhtemel d. Karadeniz in sahilden yüksekleri iyi kar birikimi geliyor, sahilde bir ihtimal kar yağışı atıştırırken kky de olur ağırlık yağmur olur

• Şuanki görüntü bu ataklardan sonra ibrenin yeniden avrupaya döneceği yönünde. Mjo daki merkez kararsızlığı modellere de yansıyor. Önümüzdeki sistemden ne koparırsak kardır. Tarım ürünleri bu süreçten baaya Bi etkilenecek gibi. Zaten ekonomi iyi değil bir de tarıma yansırsa halimiz harap

• Bu sistemden sonrası için kollayacağımız şey endeksler. Nötr e bile değil direk 0, +1 arasına çıkması lazım ki sıcak tarafta kalmayalım. İstisnai durumlar olsa da negatif de salınırken veya negatifden nötr e çıkınca sistemlerin Balkan ağırlıklı olma ihtimali fazlasıyla artıyor.

• hocam Great Khan yukarıya 500 hpa attım bi bakma şansınız varmı sizin yorumunuz önemli teşekkürler.

-9 veya altını yakalasak ne kar yapardı o 500 hPa ama bu sistem için artık zor görünüyor en iyi ihtimal havada kar.:)--

Bende bunu paylaşıyorum ve devamını hatırlamanızı istiyorum. Elbette bir denge kurulacaktır.