­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Kahramanmara┼č Necip Faz─▒l ┼×ehir Hastanesi'nde ├žal─▒┼čan bir temizlik g├Ârevlisinin koronavir├╝s testi pozitif ├ž─▒kt─▒. Akraba ziyaretine giden g├Ârevlinin gitti─či adresler karantinaya al─▒nd─▒ ve o─člunun koronavir├╝s testi de pozitif sonu├ž verdi.

Seyahat k─▒s─▒tlamas─▒n─▒n devam etmesi gerek,

• Van'da bir ki┼či kalp krizi ge├žirerek hayat─▒n─▒ kaybetti. Ailenin taziye kurmamas─▒na ra─čmen yak─▒n akrabalar cenaze evinde bir araya geldi. Yap─▒lan de─čerlendirme sonucunda 12 ki┼činin koronavir├╝s testi pozitif ├ž─▒kt─▒. Hasta ┼čah─▒s ile temas─▒ bulunan 232 ki┼či tecrit alt─▒na al─▒nd─▒.

• Bir┼čey sorucam bu Korona (covid-19) sivrisineklerden de bula┼č─▒yormu acaba? E─čer bula┼č─▒yorsa b├╝y├╝k risk te┼čkil eder.

• Bir┼čey sorucam bu Korona (covid-19) sivrisineklerden de bula┼č─▒yormu acaba? E─čer bula┼č─▒yorsa b├╝y├╝k risk te┼čkil eder.

┼×u an oyle bula┼čma risk─▒n─▒n olmad─▒─č─▒ soylendi ge├ženlerde bi yerde okumu┼čtum.

• Covid-19 vir├╝s├╝n├╝n yeni d├╝nya d├╝zenine verdi─či katk─▒ ile alakal─▒ de─či┼čik bir videoya denk geldim. Bu vir├╝s sonras─▒ hepimiz birer komplo teorisyeni olduk. Anlat─▒lan ve belgelenen ┼čeyler korkutucu!

• Biraz ├Ânce a┼č─▒ ├žal─▒┼čmas─▒ ile ilgili bir ka├ž yaz─▒ okudum 12-18 ay aras─▒ a┼č─▒n─▒n ├ž─▒kmas─▒ muhtemel deniliyor. Herkes gibi benim de bel ba─člad─▒─č─▒m sadece bir se├ženek kal─▒yor do─čal ba─č─▒┼č─▒kl─▒k. Aral─▒k - Ocak aylar─▒nda ├╝lkemizde g├Âr├╝len a─č─▒r grip salg─▒n─▒ belki de Covid-19 ile ba─člant─▒l─▒ bir┼čeydi. Amerika'da Aral─▒k ay─▒nda bu hastal─▒─č─▒ atlatm─▒┼č insanlar oldu─ču tespit edilince buna inanc─▒m git gide daha ├žok oluyor. Hayat─▒m─▒za ├žok h─▒zl─▒ giren bu vir├╝s belki de ├žok h─▒zl─▒ bir ┼čekilde hayat─▒m─▒zdan ├ž─▒kacak. E─čer ki Aral─▒k aylar─▒nda atlat─▒lan bu salg─▒n ile Covid-19 aras─▒nda bir ba─č bulunursa ├╝lkemizin belli bir kesiminin ba─č─▒┼č─▒kl─▒k kazanm─▒┼č olma ihtimali ├žok y├╝kseliyor.

As─▒l ├╝z├╝lmemiz gereken konu, bu vir├╝se kar┼č─▒ bilimin ├žok geri kalmas─▒. D├╝nya ├╝lkeleri olarak demek ki gidilecek daha ├žooook fazla yol var, bu vir├╝s her ├╝lkeye k├Ât├╝ bir tecr├╝be oldu.

Herkes a┼č─▒ya odakl─▒ ancak ila├ž ├ž─▒kmas─▒ da muhtemel unutmayal─▒m, bu konuda da fazlaca ├žal─▒┼čma var ancak hep a┼č─▒ haberlerini duyuyorsunuz.. Asl─▒nda bilim geri de─čil sadece vir├╝s konusuna fazla e─čilmiyordu kimse. Asl─▒nda SARS ve MERS sinyali verdiler ama kimse umursamad─▒..

• Van'─▒n Edremit il├žesinde kalp krizi sonucu ├Âlen ki┼činin koronavir├╝s testi pozitif ├ž─▒kt─▒. Taziye sonras─▒ 232 ki┼čiye koronavir├╝s testi yap─▒ld─▒ 9 ki┼či ve 3 ailenin koronavir├╝s testi pozitif ├ž─▒kt─▒.

• Hastanelerde belirgin bir rahatlama var. Yogun bakim ve entube sayisi azalmaya devam ediyor. Hatta bazi hastaneler eskisi gibi virus disindaki hastalarada bakmaya baslayacak. Gunluk 4 5 bin vakadan buraya geldik. Tepe noktasini gectik. Iyi kotu simdilik atlattik diyebiliriz. Bunun icinde hastaliga yakalanip kendi kendi iyilesen semptom gostermeyenlerde var. E tabi farkinda olmadan bulastirdiklar kisilerde var.

Kontrollu bir sekilde ekonomiyi acmaya mecburuz. Parasi tum dunyada gecen abd bile ekonomiyi aciyorsa biz haydi haydi mecburuz. Adamlar dunya dolar bastigi halde issizlik 1 ayda 30 milyondan fazla artti. Bizim etimiz ne butumuz ne ki ekonomiyi hala kapali tutalim. Bunun sonunda toplumsal patlama riskide var. Ekonomik kriz olan bircok ulkede bana gore yazin bu toplumsal patlamalari gorecegiz. Italya ispanya basi ceken ulkeler olacak ve Avrupa birligi dagilma noktasina dahi gelebilir.

Muhtemelenbekonomi tam anlamiyla acilinca vaka sayimiz artacak. Daha oncede soylrdim vaka sayisinin bence cok onemi yok. Onemli olan hastanelerin kapasitelerinin asilmamasi.

Ilaci veya asisi olmayan bir hastalikta sonsuza dek kontak kapatamazsiniz. Gonul isterki 15 20 gun full yasak olsun ama hemen hemen imkansiz. Yasak bittigi gunden itibaren hastalik yayilmaya devam edecek. Hatta yasak bitmeden alisveris icin sokaga ciktigimizda bile. Ilac veya asi olmayinca boyle oluyor maalesef.

• ├çin Sa─čl─▒k ├ľrg├╝t├╝: ÔÇťCorona vir├╝s├╝ne kar┼č─▒ dezenfektan etkili bir y├Ântem de─čil. G├Âzlere, solunum sistemine zarar verebiliyor ve cildi tahri┼č edebiliyor.ÔÇŁ

• ├çin sa─čl─▒k ├Ârg├╝t├╝ kimse bi defolsun gitsin ba┼čka ┼čey yazacakt─▒m ama kurallar i┼čte

D├╝nyan─▒n anas─▒n─▒ a─člatt─▒ i......