🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ruhsat verilen yerli ilaç hakkında kimsenin bilgisinin olmaması çok garip. Klinik testlere girecekti geçen hafta hangi ara girdi ruhsat verildi?

• Almanya istihbaratı: Çin, DSÖ'den Covid-19 salgınıyla ilgili haberleri geciktirmesini istedi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 21 Ocak'ta DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom'dan, virüsün insandan insana bulaşabileceğini duyurmamasını ve olası bir pandemi bildirimini geciktirmesini istedi.

Gerçekten Japonya Başbakanında dediği gibi

Dünya Sağlık Örgütü ismini Çin Sağlık Örgütü yapmalı...

• Şartlar çok ağırmış, salonların açılmasını bekliyorum dört gözle tabi sağlıklı bir şekilde fakat bunları sağlamak çok zor.

• Sulamada kullanılan 221 tesisin 42'sinde dezenfeksiyon ünitesi olduğu ve 42 üniteden de sadece 13'ünün çalıştırıldığı vurgulanan raporda, koronavirüs türlerinin parçalanmış halde musluk suyunda 10 gün, atık sularda ise 100 gün kalabileceği belirtildi.

• Sulamada kullanılan 221 tesisin 42'sinde dezenfeksiyon ünitesi olduğu ve 42 üniteden de sadece 13'ünün çalıştırıldığı vurgulanan raporda, koronavirüs türlerinin parçalanmış halde musluk suyunda 10 gün, atık sularda ise 100 gün kalabileceği belirtildi.

Parçalanmış haldeki virüsün pek bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Sonuçta elimizi yıkadığımızda da virüs yok olmuyor, parçalanıyor. Virüsle ilişkili protein ve/veya lipidlerin bulunmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum bu haberin.

• Dikkatimizi çekmiyor ama Meksika'da çok kötü gidiyor bugün 4.702 testte 1.938 vaka bildirdi. Test/vaka oranı bugün %41 test edilen, yaklaşık her 2 kişiden biri pozitif çıkmış.

Toplam 128.148 teste 33.460 vaka ile oran %26. Durum kötü Meksika'da test sayıları artarsa vaka uçuşa geçer.

• Güney Kore 34 yeni koronavirüs vakası raporladı.

9 Nisan'dan bu yana bildirilen en yüksek sayıda yeni vaka. Önemle takip etmek lazım. İkinci dalga başlangıcı mi yoksa geçici bir durum mu yakında anlaşılır.

• Bizim mahallede bu kadar yaşlı var mıydı çok tatlılar ya saat 11-15 arasında dışarı çıkabiliyorlar diye üstlerini giymişler geziyorlar :D