­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Danimarkadaki gibi yap─▒labilir. 1 tane ├╝r├╝n al─▒rsan─▒z 5euro 2 tane al─▒rsan─▒z 13 euro...

Danimarka'da bir ┼či┼če el temizleme jeli 38 TL, ikinci ┼či┼če 935 TL

• ┼čun 65 ya┼č ├╝cretsiz ulasim kartlarinin tehlike gecene kadar durdurulmasi gerekiyor. Biniyor araca sonra bir durak sonra iniyor. Bedava diye habire geziyorlar. Yaslilarimizin umrunda degil virus falan. Devlet yaslilar icin ilk yapmasi gereken durum bu.

Hocam yaz─▒n─▒z─▒n alt─▒na imzam─▒ atar─▒m.

Sonuna kadar hakl─▒s─▒n─▒z, g├╝n i├žinde metro kunlanan biri olarak bende ayn─▒ ┼čeylere tan─▒k oluyorum. S─▒rf gezmek olsun diye bir durak binip di─čer durakta iniyorlar sonu├žta onlara bele┼č. Evet ├╝cretsiz olmas─▒ iyi, ama yani bir yere kadar. G├╝n i├žinde yoruluyoruz, ak┼čam metroya biniyorum. S─▒rf oturmak i├žin s─▒rada bekleyip ilk gelen metroya binmiyorum, ikinci gelende ├Ân tarafta oldu─čum i├žin biniyorum. Sonra geliyor bir ya┼čl─▒ amcam─▒z veya teyzemiz. Yine vijdan─▒m el vermiyor maalesef yer vermek zorunda kal─▒yorum. Bir durak sonra iniyor, sonra bekle 25dk ayakta...

Yapacak bir┼čey yok, hi├ž bir┼čey umrunda de─čil ya┼čl─▒lar─▒n. Hele vir├╝s hi├ž umrunda de─čil. Sonu├žta k─▒lasik laflar─▒; Biz gelmi┼čiz buraya kadar, daha nap─▒caz evlat. Ondan sonra doktorlar ─░talya'da insan se├žmek zorunda kal─▒yor. Ya┼čl─▒ ve durumu a─č─▒r olana m─▒ a─č─▒rl─▒k verirler yoksa gen├ž ve durumu a─č─▒r olana m─▒. Tabi ki doktorlar orta ya┼čl─▒ ve gen├žlere a─č─▒rl─▒k veriyor. Ya┼čl─▒lar oradan b─▒rakma beni diye doktora seslenince doktorun ya┼čad─▒─č─▒ vijdan azab─▒? Buda ├žok k├Ât├╝ bir durum, yapacak bir┼čeyleri yok insan se├žmek zorundulae sonu├žta. Durum ├žok ciddi ama fark─▒nda de─čil ya┼čl─▒lar.

Bu y├╝zden bende soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ gelsin taraftar─▒nday─▒m. Yada belli bir ya┼č ├╝stt├╝ soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ olmal─▒. Durum kar─▒┼č─▒k hocam. Allah hay─▒rl─▒s─▒n─▒ eylesin...

• ├çevre ve ┼×ehircilik Bakanl─▒─č─▒n─▒n "koronavir├╝s ├Ânlemleri" genelgesine g├Âre belediyeler, hi├žbir gerek├žeyle abonelere y├Ânelik su kesintisi uygulamayacak

• There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• Sorumsuz insanlar heryerde..

• Ke┼čke daha ├žok insan─▒m─▒z olay─▒n ciddiyetinin fark─▒na varsa, ki┼čisel tedbirlerini s─▒kla┼čt─▒rsa. Herg├╝n artan say─▒lar─▒n hi├ž mi fark─▒nda de─čiller anlam─▒yorum. ├ço─ču ak─▒llan─▒nca i┼č i┼čten ge├žmi┼č olacak ona yan─▒yorum...

• maalesef vir├╝s sonras─▒ y─▒k─▒m─▒m─▒z maddi ve manevi ├žok b├╝y├╝k olacak. tepeden t─▒rna─ča bilin├žsiz, umursamaz bir toplumuz...

• Bug├╝n ticaret yapanlar bilirler genelde fabrikalar─▒n ├Âdeme g├╝n├╝d├╝r.Tam 5 fabrikadan bug├╝n mebla─č─▒ 1000-5000 tl aras─▒ de─či┼čen alacaklar─▒m─▒ alamad─▒─č─▒m gibi alabilice─čim bir tarihi de belli etmediler.Corona bahane oldu ┼čimdi.Devletin yard─▒m etti─či b├╝y├╝k firma sekt├Âr├╝nde de de─čiliz.Allah k├╝├ž├╝k ve orta esnafa yard─▒m etsin.Amerikan bankas─▒n─▒n a├ž─▒klad─▒─č─▒ resesyona ┼čimdiden girmi┼č gibiyiz...

• ─░lk ├Ânce haber kayna─č─▒n─▒ koyal─▒m ;

https://tr.euronews.com/2020/0ÔÇŽgini-resmen-ilan-ediyoruz

Beklenen haberler bir bir geliyor, ABD ekonomisinin ikinci ├žeyrekte y├╝zde 12 k├╝├ž├╝lece─či ├Ân g├Âr├╝l├╝yor. ─░lk ├Ânce ├çin ekonomisi ikinci ├žeyrekte y├╝zde 10 ├╝zeri daralma bekledi─čini a├ž─▒klam─▒┼čt─▒. Ard─▒ndan ABD ve ├žok yak─▒n bir zaman da Almanya, Fransa, ─░ngiltere hatta t├╝m Avrupa ├╝lkeleri bu ├╝lkelere ek olarak geli┼čmekte olan b├╝t├╝n ├╝lkeler maalesef bizde bu ├╝lkelerin i├žinde olaca─č─▒z ikinci ├žeyrekte y├╝zde 10 ├╝zeri daralma g├Ârecekler.

Peki niye b├Âyle bir┼čey oldu, bu durum ├Âng├Âr├╝lebilir de─čil miydi?

Asl─▒nda 2020 y─▒l─▒ i├žerisinde ┼ču zamana kadar ├žok olay ya┼čad─▒k, covid-19 2019 y─▒l sonuna denk geldi fakat tamamen 2020 y─▒l─▒ ba┼č─▒nda herkesin hayat─▒n─▒ etkiledi. Bu daralmalar tabi ki sadece bir vir├╝s sebebiyle olmuyor, zaten beklenen bir resesyon vard─▒, bu vir├╝s bu i┼čin tuzu biberi oldu. Suudi Arabistan, Rusya ve Amerika aras─▒nda ge├žen petrol sava┼č─▒, d├╝nya ├╝zerinde ad─▒ konulmam─▒┼č sava┼člar, yeni olu┼čan pazarlar─▒n her zaman oldu─ču gibi adil bir ┼čekilde da─č─▒t─▒lmamas─▒, ├çin'in 2-3 ay boyunca ├╝lkesini tam anlam─▒yla kapatmas─▒, ├╝retim yapan bir ├žok ┼čirketin ┼čubat ay─▒ i├žerisinde her sekt├Ârde ├╝retim durdurmas─▒ vs. bunlar beklenen d├╝nya ├╝zerinde ki ekonomik krizin ├žok h─▒zl─▒ gelmesini sa─člayan etkenler.

Her zaman savundu─čum bir┼čey var, ├╝lkece ├╝retimi durduramay─▒z. Bizim ├╝lke olarak ihracat yapt─▒─č─▒m─▒z b├Âlgelerin ba┼č─▒nda Avrupa geliyor ve bu Avrupa b├Âlgesi ├╝retim ve t├╝ketim skalas─▒n─▒ ne kadar a┼ča─č─▒ ├žekerse bizim ihracat─▒m─▒z o derece a┼ča─č─▒ y├Ânl├╝ olacakt─▒r.

Peki bu durumdan nas─▒l kurtulabiliriz?

Cevap biraz ├╝z├╝c├╝, kurtulma ihtimalimiz ├žok ama ├žok zay─▒f. Sebebi ┼ču ;

Avrupa b├Âlgesinde olu┼čan dura─čanl─▒─č─▒n bizi etkilememesi i├žin yeni pazarlar bulmak gerekir. Akl─▒m─▒za ilk neresi geliyor, paran─▒n bol oldu─ču ├╝retimin az oldu─ču, l├╝ks├╝n u┼ča─č─▒ olan Arap yar─▒m adas─▒! Peki orda durum ne, tam bir vehamet. Suriye ve Libya ate┼či oralar─▒ tamamen sarm─▒┼č durumda, zaten kendileri ekonomilerinin y├╝zde 90 ├╝zeri k─▒sm─▒n─▒ petrole ve do─čal gaza ba─člad─▒klar─▒ i├žin d├╝┼čen petrol fiyatlar─▒ sebebiyle b├╝t├želeri alt ├╝st oldu.

Velhas─▒l arkada┼člar, yeni ama yepyeni bir d├Âneme gebe bu g├╝nler. Baz─▒ a─ča babalar─▒n─▒n kurdu─ču bu s├Âm├╝r├╝ d├╝zeni iflas sinyalleri veriyor. D├╝nya ├╝zerinde milyarlarca ├žal─▒┼čan insan─▒n (onlar i├žin k├Âle) refah─▒, gelir d├╝zeyinin artmas─▒, sa─čl─▒─č─▒, huzuru, e─čitimi bu kesim i├žin hi├ž ├Ânemli de─čil. Bizleri ├Ânemsemiyorlar, fakat bu vir├╝s salg─▒n─▒ bu zalimlere g├Âsterdi ki d├╝nya ├╝zerinde sadece sa─čl─▒k sistemini bile g├Âz ard─▒ etseler para kazanamayacaklar. Kurduklar─▒ ve ├Âv├╝nd├╝kleri bu d├╝zen alt ├╝st olacak.

Sonu├ž olarak ;

Amerika, Avrupa ├╝lkeleri, ├çin, Rusya ve di─čer ├╝lkeler bu krizi atlatmak i├žin piyasaya oluk oluk para d├Âk├╝yorlar. ┼×u anda kar┼č─▒l─▒─č─▒ olmayan bu durumun 2021 y─▒l─▒nda farkl─▒ bir hale gelece─čini ve piyasa da ├žok ama ├žok fazla para olaca─č─▒n─▒ s├Âyleyebiliriz. Peki b├Âyle bir┼čey olursa ne olacak, ABD, Avrupa ├╝lkeleri gibi ekonomiye y├Ân veren ├╝lkelerin paralar─▒ h─▒zla de─čer kaybedecek ve geli┼čmekte olan biz gibi ├╝lkeler 2007 y─▒llar─▒nda oldu─ču gibi bol paran─▒n d├Ând├╝─č├╝ zamanlar─▒ ya┼čayaca─č─▒z.

2007 y─▒l─▒ ve sonras─▒ d├Ânemi bilerek telaffuz ettim d├╝nya ekonomisini takip eden arkada┼člar iyi bilir ki, bu y─▒llar ve sonras─▒nda ABD kaynakl─▒ bir kriz oldu hani bizi te─čet ge├žen. Mortgage sistemi ile Amerikan─▒n iflas e┼či─čine gelmesi ve piyasalara oluk oluk para basmas─▒yla kurtuldu─ču o me┼čhur kriz. Biz gibi ekonomilere oluk oluk para geldi─či bu d├Ânemi biz ├žok iyi atlatamad─▒k, in┼čaata ├žok y├Âneldik ve bu paran─▒n devam─▒ olaca─č─▒ yan─▒lg─▒s─▒na d├╝┼č├╝p iyi manevralar yapamad─▒k.

Bu ┼čans bizlere bir kere daha geliyor. Bu sefer in┼čaat de─čil e─čitim, t├╝ketim de─čil ├╝retim, tembellik de─čil ├žal─▒┼čkanl─▒k, inovasyon, Teknoloji, sa─čl─▒k, bilim gibi alanlara yat─▒r─▒m yaparsak i┼čte o zaman d├╝nyan─▒n ilk 10 ekonomisi aras─▒na ad─▒m─▒z─▒ yazd─▒r─▒r─▒z. Bu bir hayal de─čil, yak─▒n gelecekte olacak geli┼čmeleri iyi okuyup analiz edersek bunu yapabiliriz.

Herkese g├╝zel g├╝nler dilerim.

• Allah ak─▒l fikir versin

Provokat├Âre benziyor sanki. Kuran da b├Âyle bir┼čey yaz─▒yor mu diyor. Allah ─▒slah etsin