­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Fransa 1404 yeni vaka bildirerek toplam 9134 vakaya ula┼čt─▒. 264 yeni ├Âl├╝m bildirerek toplam 439 ├Âl├╝me ula┼čt─▒. Fransa kendi rekorunu k─▒rd─▒.

Hocam Fransa 89 yeni ├Âl├╝m bildirdi. Toplam 264 ├Âl├╝me ula┼čt─▒.

• bana bilimsel makale g├Âstereceksiniz, yaz─▒lanlar─▒ g├╝zel okuyacaks─▒n─▒z, kapal─▒ alanda 4 saatte, bula┼čm─▒┼č mesela att─▒─č─▒n─▒z linkte. He buarada yap─▒lan ara┼čt─▒rmada geri ├žekildi.

• buda insan salg─▒s─▒yla ge├žebilecek bir mesafe zaten, hap┼č─▒rma ├Âks├╝rme vs gibi, 4.5 metre kan─▒tlanmam─▒┼č sadece bo┼č iddiadan ├Âte de─čil o y├╝zden sormu┼čtum..

├çinlilerin resmi haber sitesi Global Times yay─▒nlam─▒┼čt─▒ bunu. Haberi kald─▒rmam─▒┼člar. Oradan yay─▒ld─▒. ├ľndeki 3'l├╝den biri daha ├Ânce enfekteydi demek ki.

• ├çinlilerin resmi haber sitesi Global Times yay─▒nlam─▒┼čt─▒ bunu. Haberi kald─▒rmam─▒┼člar. Oradan yay─▒ld─▒. ├ľndeki 3'l├╝den biri daha ├Ânce enfekteydi demek ki.

Sorun ┼ču siz zaten kapal─▒ bir ortamda hasta insanlarla durursan─▒z zaten yak─▒nlardaki insanlara bula┼čabilir.Bu sadece bu vir├╝s i├žin ge├žerli de─čil. Ben sokakta ge├žerken yan─▒mdaki adam nas─▒l bula┼čt─▒racak bana, bu ┼čekilde olsayd─▒ ┼čuanda enfekte hasta say─▒s─▒ 200 binlerde de─čil milyonlarda olurdu... Ayr─▒ca tekrar ediyorum haber linki de─čil bana makale sunun bende ikna olay─▒m.

• ├çinin ne vaka sayis─▒na ne de ├Âl├╝m sayis─▒na ve oran─▒na g├╝veniyorum.Adamlar karantinada neler yapt─▒lar doktolara insanlara ne eziyetler yapt─▒lar ├žo─čuda gizlendi.Bu verileri mi do─čru vericekler ?Ayr─▒ca bizim vaka say─▒mizda 100 e yakla┼čt─▒ bence art─▒k iller s├Âylenmeli.├ç├╝nk├╝ k├╝c├╝k illerdeki ve il├želerdeki insanlar buraya gelmez d├╝┼č├╝ncesi i├žerisindeler.O y├╝zden pek ├Ânemsemiyorlar.Ama bunu bilemeyiz.O y├╝zden hangi il ve il├želerde kac vaka var s├Âylenmeli art─▒k diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

• Emekli ikramiyelerinin erkene al─▒nmas─▒ ve emekli maa┼č─▒ alt taban─▒n 1500 lira olmas─▒na siyasi bir hamle denebilir, ├Â─čretmen atamas─▒ zaten i┼čin i├žine katacak bir durum de─čil. Geri kalan maddeler tamamen ekonomiyi ayakta tutma ve negatif g├Âr├╝nt├╝y├╝ de─či┼čtirme ├žabas─▒. Yeterince yerinde bir paket olmu┼č. Bir ka├ž arkada┼č bunlar─▒ yok say─▒p ne karar al─▒nd─▒ diye sormu┼č. Kendisi acaba ne istiyor, devletin hangi karar─▒ almad─▒─č─▒n─▒ iddia ediyor. ┼×u anda al─▒nmam─▒┼č olan Al─▒┼čveri┼č Merkezlerinin kapanmas─▒ karar─▒ kald─▒ bana g├Âre, sa─čl─▒k a├ž─▒s─▒ndan gerekli t├╝m tedbirleri ald─▒ devletimiz. Konu┼čmas─▒n─▒ iyi dinlerseniz 4 olan test ├╝retimi i├žin laboratuvar say─▒s─▒ yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam 16 olmu┼č. Bu demek oluyor ki daha ├žok test yap─▒lacak ve devletin elinde ki veriler daha sa─člam hale gelecek. Ben bir karar al─▒nmad─▒ diyen arkada┼člar─▒n kaos ortam─▒ndan beslendi─čini d├╝┼č├╝nmeye ba┼čl─▒yorum. Vir├╝s kontrol alt─▒nda deniyor, Allaha ┼č├╝k├╝r ├žok karma┼č─▒k bir durumda de─čiliz fakat bu insanlara inand─▒r─▒c─▒ gelmiyor. Ne yapal─▒m ├╝lkeyi komple kapat─▒p t├╝m var─▒m─▒z─▒ yo─čumuzu bu vir├╝se mi harcayal─▒m. Bazen ka┼č yapay─▒m derken g├Âz ├ž─▒kartmaya ├žok heveslisiniz ve bu durumunuz g├╝l├╝n├ž ka├ž─▒yor. Ele┼čtiri ve yol g├Âsterimi her zaman olur ve olmal─▒ fakat kaos ortam─▒ olu┼čturman─▒n ne mant─▒─č─▒ var. ─░nsan sa─čl─▒─č─▒ kadar ├╝lke ekonomisi de ├žok ├Ânemli ve tedbir al─▒nmal─▒, devletimiz her iki konuda da elinden geleni yap─▒yor. L├╝tfen biraz destek verelim birbirimize ve kendi temizli─čimize ├Âzen g├Âsterelim.

• ├çinin ne vaka sayis─▒na ne de ├Âl├╝m sayis─▒na ve oran─▒na g├╝veniyorum.Adamlar karantinada neler yapt─▒lar doktolara insanlara ne eziyetler yapt─▒lar ├žo─čuda gizlendi.Bu verileri mi do─čru vericekler ?Ayr─▒ca bizim vaka say─▒mizda 100 e yakla┼čt─▒ bence art─▒k iller s├Âylenmeli.├ç├╝nk├╝ k├╝c├╝k illerdeki ve il├želerdeki insanlar buraya gelmez d├╝┼č├╝ncesi i├žerisindeler.O y├╝zden pek ├Ânemsemiyorlar.Ama bunu bilemeyiz.O y├╝zden hangi il ve il├želerde kac vaka var s├Âylenmeli art─▒k diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

B├Âyle olursa o illerdeki insanlar ka├žmaya ├žal─▒┼čacak yay─▒lacak gittikleri yerlerede bula┼čacak

• Hacettepede ├žal─▒┼čan bir arkada┼č─▒m durumlar─▒n normalden k├Ât├╝ oldu─čunu acil bi┼či bilr olsa soka─ča ├ž─▒kma an─▒ s├Âyledi silmezseniz SEV─░N─░R─░M bunlar ├Ânemli ┼čeyler

• 2019'un sonunda, ├çin'in Wuhan ┼čehrinde yeni koronavir├╝s 2019'un (nCoV) neden oldu─ču pn├Âmoni ortaya ├ž─▒kt─▒. O zamanlar pek ├žok havayolu gezgini Wuhan ve Japonya aras─▒nda hareket etti ve bu da Japonya'n─▒n vir├╝s taraf─▒ndan i┼čgal edilme riskinin y├╝ksek oldu─čunu g├Âsteriyor. 2019-nCoV i├žin te┼čhis sistemleri acil olarak geli┼čtirildi. ─░ki i├ž i├že RT-PCR deneyi ve iki ger├žek zamanl─▒ RT-PCR deneyi yerel Japon ko┼čullar─▒na uyarlanm─▒┼čt─▒r. 8 ┼×ubat 2020 itibariyle, geli┼čtirilen testler Japonya'da 25 pozitif enfeksiyon vakas─▒n─▒ ba┼čar─▒yla tespit etmi┼čtir.

https://doi.org/10.7883/yoken.JJID.2020.061

• Benim g├Âr├╝┼č├╝m : Arkada┼člar 2 kap─▒m─▒z var ikisi de ├žok y├╝ksek ihtimalle maalesef kapal─▒ 1. kap─▒ Soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ ilan edilmeyip s├Âz ile vatanda┼člar─▒m─▒z─▒ uyarmak ve vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n dinlemeyip soka─ča ├ž─▒kmas─▒ ard─▒ndan geri d├Ân├╝┼č├╝ olmayan ├žok ├╝zecek vaka say─▒s─▒nda art─▒┼č. 2. kap─▒ Soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ ilan edip olu┼čacak b├╝y├╝k ├žapl─▒ ekonomik kriz burada T├╝rk liras─▒ ├žok fazla zarar g├Ârecektir yani maalesef ki ├ž─▒kmaza girdik zaten ekonomimiz pekte iyi de─čildi ┼čimdi iyice riskte Allah'a bol bol dua etmekten ba┼čka bir ┼čey kalm─▒yor.

• Ben ─░talya daki gibi ├Âl├╝m say─▒lar─▒ olursa ya┼čayaca─č─▒m─▒z sosyal y─▒k─▒m─▒ d├╝┼č├╝nemiyorum. ├ťlkemiz g├╝nde 300 400 ├Âl├╝m├╝ kald─▒ramaz sosyal olarak. Allah korusun ├╝lkemizi.

• ─░yile┼čen ki┼čileri tespit edilmesini ├Ânemli buluyorum.Antikor testlerini yayg─▒nla┼čt─▒rabilirsek iyl olacak...