🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İtalya Avrupa’nın en yaşlı nüfusuna sahip ülkesibu kadar ölümün diğer ülkelere kıyasla fazla olması bence yaşlı nüfusla alakalı bide adamlar yaşlılardan vazgeçmişler sanki ölüm yaş oranı 80 üstü

• Türkiye 3 şubatta Çin e uçuşları iptal ederken, o tarihlerde Çinden gelen 2 turist italyada cirit attıktan sonra testleri pozitif çıktı, bu yüzden italya avrupaya virüsü aldı ve Çinde virüs tam kontrol altına alınmışken yeni bir alan buldu kendine italya sayesinde..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Türkiye başta italya olmak üzere diğer avrupa ülkelerinden daha erken davrandı buna itiraz etmiyorum.Söylemeye çalıştığım şey ortamın hala virüsün yayılması için çok uygun olduğu.İtalyaya göre erken hamle yapan ülkelerin şanslı tarafı italya gibi bir ülkede olanları görüp önlem almaları,aslında italya ne yapılmaması gerektiği konusunda öncü oldu.Avrupada ilk virüs tespiti ülkemizde yapılsa sonuç çok daha ağır olabilirdi.İrandan ölümler gelirken türkiye izlemeye devam etti,ta ki avrupada felakete yol açana kadar.

Ne demek istediğinizi anlıyorum lakin italyaya gelene kadar dünya bunu çinde korede kısaca o bölgede test etti sizin söylediğinizde doğru fakat italya günden güne kötüye giderken ispanya fransa almanya gibi ülkelerde ciddiye almadı bence kendi fikrim tabiki italya dünyanın çinden bile en başarısız ülkesi olmuştur italyayı o diğer saydığım avrupa ülkeleri takip eder iranı sıralamaya sokmadan söylüyorum onun durumu zaten belli

• Bu işin artık nasıl seyredeceği belli oldu. Kısa süre içinde tedavisi bulunmaz ise bu virüs çok can götürür. Türkiye geneli çok daha sert önlemler alınmalı. şimdiden ek tedavi ve karantina bölgeleri teçhizat ile donatılmalı, insanların maske satın alması yerine sağlık bakanlığı aile aile maske dağıtmalı, dezenfektan dağıtmalı. Millet henüz işin ciddiyetinde değil. Umreden dönen dayı hepimiz kaderimize razı olmalıyız diyor, Allah'a emanetiz deyip torununu öpüyor. Bunun ilk 14 günü var. Sonrasını kim tahmin edebilir. Çin ekonomisi ve teknolojisi dünyada kaç ülkede var. Hangi ülke Çin gibi kendi kendisine yeter. Kısacası treni kaçırmadan OHAL ilan edilip, milleti ciddiyet konusunda uyarmak lazım. Çünkü kim ne derse desin biz ülke olarak çok da hazırlıklı değiliz, tek şansımız virüs buralara uğramadan sınırları kapatmamız, havalimanlarını kontrol etmemiz. Umreden dönen 1 kişi bile büyük bir salgın için yeterli.

• Bu işin artık nasıl seyredeceği belli oldu. Kısa süre içinde tedavisi bulunmaz ise bu virüs çok can götürür. Türkiye geneli çok daha sert önlemler alınmalı. şimdiden ek tedavi ve karantina bölgeleri teçhizat ile donatılmalı, insanların maske satın alması yerine sağlık bakanlığı aile aile maske dağıtmalı, dezenfektan dağıtmalı. Millet henüz işin ciddiyetinde değil. Umreden dönen dayı hepimiz kaderimize razı olmalıyız diyor, Allah'a emanetiz deyip torununu öpüyor. Bunun ilk 14 günü var. Sonrasını kim tahmin edebilir. Çin ekonomisi ve teknolojisi dünyada kaç ülkede var. Hangi ülke Çin gibi kendi kendisine yeter. Kısacası treni kaçırmadan OHAL ilan edilip, milleti ciddiyet konusunda uyarmak lazım. Çünkü kim ne derse desin biz ülke olarak çok da hazırlıklı değiliz, tek şansımız virüs buralara uğramadan sınırları kapatmamız, havalimanlarını kontrol etmemiz. Umreden dönen 1 kişi bile büyük bir salgın için yeterli.

Tek umre değil ya Avrupa yada diğer ülkeler

• Yasak gelecekse bence heryeri kapsamasi lazim. Benim cevremden cok kisi bugun isvicre uzerinden avrupaya uctular.ucabiliyorlarsa demekki karsilikli ucuslar devam ediyor. Isvicrede avrupanin tam ortasi.italya almanya fransa ucgeninde.

• Arkadaşlar anlamıyorum ya bir sokak röportajında görmüştüm hatırlamıyorum hangi video olduğu tahminimce 55 yaş üzerindeki bir abimiz bizim ülkemiz 15 temmuzu atlattı bu ne ki diyor öleceksek ölürüz kaderimizde vardır diyor böyle bir kıt düşünce olabilir mi?

• Arkadaşlar anlamıyorum ya bir sokak röportajında görmüştüm hatırlamıyorum hangi video olduğu tahminimce 55 yaş üzerindeki bir abimiz bizim ülkemiz 15 temmuzu atlattı bu ne ki diyor öleceksek ölürüz kaderimizde vardır diyor böyle bir kıt düşünce olabilir mi?

Başımıza virüsten ne gelicekse böyle düşünenler yüzünden gelir.Boşuna dememişler Tedbirini al takdiri Allah'a bırak diye

• Louis Vuitton, milyardar iş adamı Bernard Arnault’un emriyle tüm parfüm fabrikalarındaki üretimi el dezenfektanı üretimine çevirme kararı aldı. Fransa genelinde her yerde ücretsiz olarak dağıtılacak.

Olabilir hocam şaşırmıyorum böyle şeyler. Bizim ülkemizde bazı kafalar hiç bir zaman düzelmez çünkü

Arabayla giderken deli gibi basmaya başlarsın. Hız sınırı 70 olan yerde 180 ile gidersin. Sen ölümü göze almışsındır aslında.

Ama tam o anda kontrolü yitirip, karşı şeritte kuralına uygun giden başka bir arabaya çarpar ve oradaki hiç bir suçu olmayan insanları da

yok edersin ya.

Aynı mantık. Allah akıl fikir versin.

• Çin karantinayla kendini toparladığını söylüyor peki İtalya’da karantinaya rağmen bu kadar yeni vaka ve ölüm bildiriyorsa ya Çin yalan söylüyor yada ilacı buldular sizcede düşündürücü değilmi arkadaşlar

• Kuzey İtalyanın bu kadar etkilenmesinin bir nedenide hava kirliliği

Hocam Çin’den daha kirli değildir herhalde havası hocam insanın aklına her şey geliyor sabah Semih hocada bahsetmişti acaba yaşlı nüfusu mu bitirmek istiyorlar çünkü 80 üstü çokta müdahale etmiyorlarmış

• Normalde paylaşmam böyle şeyleri fakat altında kaynak belirttiği için paylaşmak istedim. Takdir sizindir.

ITALYAN BIR DOKTOR ANLATIYOR...

Büyük bir trajedi yasaniyor ülkemizde..

Yaşlı hastalar ölmeden önce aglayarak bize yalvariyorlar.

En yakinlari ile vedalaşmak istiyorlar..

Tek başina ölmek istemiyorlar..

yakınları ile kamera araciliyla vedalaşiyorlar..

Ölmeden önce bilinçlerini kaybetmiyorlar..

Komaya girmiyorlar..

can cekisiyorlar..

Boğuluyorlar..

herseyin farkındalar..

Genelde karı koca aynı gün ölüyorlar..

Çocukları torunları uzaktalar..

Bu hastalik gripten cok cok daha agir geciyor..

Inanin cok cok daha farklı..

Lütfen ona grip demeyin..

Alakası yok..

Hastalar en az 7 gün 10 gün evde kaliyor...

Kimseye bulastirmak istemiyorlar..

Ateşleri çok yüksek...

Ağırlaşınca geliyorlar ,

çünkü artık dayanamiyorlar bogulma hissine..

Nefes alamıyorlar..

Oksijene ihtiyaclari var...

Bu virus icin ilaclar cok az..

Biz sadece yardım etmeye calisiyoruz..

Ama hersey hastaya bagli..

Erken ya da gec hastaneye gelmeleri hic bir sey degistirmiyor..

Son ayni son..

Yaşlılar dayanamiyor..

Hemsirelerin gözlerinden yaşlar akiyor..

Herkesi kurtaramiyoruz .

farkındayız..

Hayati fonksiyonları düşük olanların sonu belli..

Makineler yalan söylemiyor..

Cok acil yeni yataklara ihtiyacımız var..

Agirlasanlar cok fazla..

Hastanelere akın akın geliyorlar...

En ağır hastalarin isimleri kırmızı ile yazılı..

ki artik baska bir renk yok..

Herkese ayni prosedürler uygulaniyor..

Hastalık aynı...

Yaygın Pnömoni..

cift tarafli..

Lütfen söyleyin..

hangi grip bunu bu trajediye sebep olur.?..

Grip bu kadar bulasici degildir..

ve cok nadir pnomoniye dönüsür..

Bu virus ise cok farkli..

İnanılmaz bulaşıcı ve inanilmaz ağır seyrediyor belirli bir grup icin..

Genc insanlarda basit bir grip gibi gecen hastalik yaşlılarda degisiyor..

Bizim ülkemizde yasli insanlarimiz cok..

ve 65 yas ustu neredeyse herkesin kronik hastaligi bulunur.

Diyabet..yüksek tansiyon..

Ne yazik ki agir hasta olan gencler de var..

Onlari görurseniz genc oldugunuza sevinme sebebiniz kalmaz..

Hastanede artik cerrah..

ortopedi uzmani..

kadın dogum..

göz..

ya da cildiyeci artik yok..

hepsi korona virus savascisi oldu..

Bütün bölümler bu hastalikla savaşıyor..

Hastalar saat başı çoğalıyor...

Test sonuçları arka arkaya geliyor...

Pozitif.

Pozitif...

Pozitif..

Bütün hastaların evrakları üzerinde aynı sikayetler yazılı..

Yüksek ateş...

Nefes darlığı...

Öksürük..

Boğulma hissi...

Cogu yogun bakimda...

Bazilari zor nefes aliyor oksijen maskeleri altinda .

Bazilari artik almiyor...

Yogun bakim uniteleri doldu..

Yenileri acildi..

Oksijen makineleri altindan degerli..

Artik hastanede ameliyatlar yapilmiyor..

Ameliyathaneler de yogun bakima dönüstüruldü...

Inanamiyorum..

Her sey o kadar cabuk gelisti ki..

Hepimiz cok yorgunuz..

Kimse durmak istemiyor..

herkes gece yarılarına kadar hastanede..

Doktorlar hemsire gibi calisiyor..

Ben bir doktor olarak 2 haftadan beri evime gidemiyorum..

ailem icin korkuyorum..

Bulaşırsa onlardan da Yasli akrabalarimiza bulaşir..

Kamera ile cocugumla görüsüyorum.

Ara sira fotoğrafına bakıyorum..

Ağlıyorum..

Bizim sucumuz yok..

Sizin de sucunuz yok..

Bize bu hastaligin bu kadar tehlikeli oldugunu söylemeyenler suçlu..

Bizden sakladılar..

Basit bir grip gibi lanse ettiler..

Oysa durum farkliydi.

Önlem alinmadi.

Gec kalindi..

Lütfen evlerinizden cıkmayın..

Bizi dinleyin..

Sadece cok acil durumda çıkın..

Kesinlikle markete alisverise gitmeyin..

Bu en kötüsüdür..

Herkes ilk once oraya gider...

Hasta birisi ile orada görüşmeniz büyük olasiliktir..

Kapanmaya az kala gidin..

az insan varken alis veris yapin..

Basit maskeler kullanin..

FFP2 FFP3 leri bize birakin..

Artik maske bulmak cok zorlasti..

Bizim de sagligimiz risk altinda .

Bazi doktorlarimiz artik virus tasiyicisi oldular..

Onlar da ne yazik ki en yakinlarina bulastirdi..

Bir cogunun akrabasi hayat ile ölüm arasinda..

Kaybedilmek üzere..

Lütfen kendinizi koruyun..

önlem.alin..

Yaşlilariniza söyleyin disari cikmasinlar..

Hastalariniza da yasaklayin..

Yiyeceklerini siz alin...

Bizim evde kalma secenegimiz yok..

Bu bizim isimiz..

Şu günlerde hic alışık olmadığımız isler yapıyoruz..

Ama yapmak zorundayiz...

Bizim görevimiz insanları kurtarmak..

Bunu bazen başaramasak da ağır hastalara yardim edemesek de son dakikalarina kadar yanlarindayiz..

Biz doktorlar surekli risk altindayiz..

Eskiden de oyleydik..

Hasta AIDS li ya da hepatitli olup olmadigini bilmeden kan testlerini yapiyorduk..

bazen iğne bizim elimize de batiyordu..

Korkuyorduk..

acaba bulasti mi diye kendimize de testler yapiyorduk..

Sonra da mide bulantilarina sebep olacak ilaclar almak zorundayiz..

Ve ne yazik ki her uzuntumuzu de evimize tasiyoruz...

Tamamen insanca davraniyoruz...

Eger agir hastayi tedavi edemesek bile acilarini en aza indirmeye calisiyoruz..

Simdi bize KAHRAMAN diyorlar..

oysa daha dun bizi suçluyorlardı...

Yarin her sey gectikten sonra bizim yaptiklarimiz da unutulacak..

Herseyin unutuldugu gibi...

Simdi dusunelim hep birlikte...

Biz doktorlar hastanede bulunan insanlarin yasamlarina dokunabiliyoruz..

Onlari yasatmaya calisiyoruz..

Lutfen epidemiden uzak olsaniz da dikkat edin..

Kalabalik yerlerden uzak durun...

Sinemaya müzeye..spora gitmeyin..

Lutfen yaşli insanlara ACIYIN...

ONLARIN HAYATI SIZIN ELINIZDE...

Siz ise bizden cok daha fazla insanin hayatina dokunabilirsiniz...

Onlari koruyabilirsiniz....

Bunlari paylaşin...Tum Italya okusun..

Henüz cok gec olmadan...

Italya Bergamo

Humanitas Gavatseni hastanesi..

Dr. Daniele Machini..

• Çin karantinayla kendini toparladığını söylüyor peki İtalya’da karantinaya rağmen bu kadar yeni vaka ve ölüm bildiriyorsa ya Çin yalan söylüyor yada ilacı buldular sizcede düşündürücü değilmi arkadaşlar

2,5 ayda anca düzeldiler biraz, Birden olacak iş değil karantinanın işe yaraması.