🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • DSÖ: Corona Virüsüne Karşı İşe Yarayacağını Düşündüğümüz Bir İlaç Var

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Bruce Aylward, corona virüsüne karşı işe yarayan bir ilacın olduğunu söyledi. Ebola için geliştirilen Remdesivir isimli ilaç, daha önce de SARS ve MERS’e karşı başarılı olmuştu. Son aylarda dünyanın en büyük sorunu haline gelen corona virüsü (Kovid-19), her geçen gün artan bir oranda can almaya devam ediyor. Konu hakkında pek çok kurumdan açıklama gelirken, özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamalar merakla takip ediliyor. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Bruce Aylward, corona virüsüne karşı yürütülen tedaviler hakkında önemli bir açıklama yaptı. Aylward, “Şu anda gerçek bir etki yaratabileceğini düşündüğümüz tek bir ilaç var, o da remdesivir” diyerek virüse karşı bir silahları olduğunu açıkladı.

Remdesivir için klinik denemelerinin yapıldığını ve ilerleyen dönemde sonuç almayı hedeflediklerini söyleyen Aylward, yapılan kontrollerin nisan ayında sonucunu alacaklarını açıkladı. Bir ABD’li biyoteknoloji şirketinin yaptığı çalışmalar sonucunda remdesivir ilacının orta ve ağır derece Corona vakaları için araştırılıyor.

Remdesivir İlacı Ne? Remdesivir ilacı ilk olarak Ebola virüsünün tedavisi için kullanıldı. Aynı ilacın, Kovid-19’un da aynı aileden olduğu bilinen MERS ve SARS virüslerine karşı da etkili olduğu biliniyordu. Aynı ilaç güncel corona virüsü için de etkili olursa, Nisan ayından sonra virüs tehlikesinin ortadan kalkması bekleniyor.

• Bence ülkemizde de şuan var enfekte olmuş vatandaşımız vardır.Bunun direk açıklanmasını beklemeyin arkadaşlar. Görüyorsunuz İlk Ocak ayından beri en dandik maskeler bile ne kadar pahalı oldu.Eğer resmi açıklama gelirse sadece o maskelerin değil piyasada ki çoğu şeyin ne kadar zamlanacağı aşikar.Ekonomik olarakta güzel günlerde de değiliz.Gereksiz yük biner üstümüze.Ya kardeşim insan ölüyor ekonomi mi düşünüyorsun diye düşünen olabilir ama duygusallıkla olmuyor işler. İspanyol gribi mesela ilk İspanya da ortaya çıkan bir hastalık değil.1.Dünya Savaşı yüzünden diğer devletlerin özgür ve rahat basın koşulları olmadığı için öğrenmedi, İspanya nın ise savaşa dahil olmadığı için görece daha rahat koşullarından dolayı haberlere çıkmış bir hastalık.Buyrun burada bu zamana kadar salgınların yeri zamanı hangi hastalık olduğu kaç kişiyi öldürdüğü yazıyor.Kaynakları da belirtmişler kaynaklardan kontrol ediniz doğru mu değil mi diye. Medyanın abarttığı kadar ciddiye alınacak bir hastalık değil.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_epidemics

• Sayfaya ulaşılamıyor. Ayrıca Medipol Hastanesi'nin ticari web sitesinde paylaştığı bir yazı medikal bilimsel kaynak değil. Yazarı kim, hangi makalelere atıfta bulunuyor, yardımcı yazarları kim, hangi laboratuvarda yapıldı?

Belirten doktor, sokaktaki vatandaş değil, sen herşeyi bilimsel makaleyemi bağlıyorsun? İşimin arasında, elimin altında bütün veri tabanları varken bana makale arattırma, yinede bir tane ekliyorum al oku, tekrar ediyorum muhalefetlik yapmak için çok fazla gereksiz mesajların oluyor biraz kendini sınırla.

Food Chemistry 221 (2017) 1621–1630 (Varieties, production, composition and health benefits of vinegars: A review)
    , sanırım ulaşabilirsin? Bu kadar bilginin arasında internetten bir makaleye nasıl ulaşılır biliyorsundur..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Arkadaşlar gerçekten abarmamız lazım oğlum 17 kişil sınıfta 9 tane bugün okula gelmedi hepsi mevsimsel grip olmuş hastanede muayene ettirmek için (özel hastane) 1.5 saat sıra beklediler bir de Corona eklenirse muayene olcak ne doktor ne sıra bulamayız☹️

• Onur35 Bakın şahsi olarak düşündüğümüzde tabi ki her birey kendisi hakkında endişelenecektir. Benim orada yazmak istediğim toplumu şahsi olarak yönetemezsiniz. Lider baştaki veya otorite olan kurum zafiyet gösterirse toplumda güven kalmaz bu konuyu da hafif bir kaşımayla anarşiye kadar gidebilir.Bölgemiz de bu kaşımalara gayet açık. Peki anarşi olursa veya toplumsal bir isyanın sonucunda dediğiniz "ananıza babanıza " bir şey olsa ne olacak ? Pandemi konusuna gelince 2009 daki bizde "Domuz Gribi" denilen hastalıkta pandemi ilan edilmişti. Ne oldu öldük bittik mi? Anlatmak istediğim devlet açıklama yaparken ikili muhabbetlerde ki gibi açıklama yapmaz, yapamaz. Bu işler saklanarak daha mı iyi olur hayır fakat insanlık doğası gereği abartmayı zaten seviyor bunun üstüne Türk milleti olarak daha duygusal ve ateşli bir milletiz.Bence 2009 gribi/ (domuz gribi)ile aynı etkiye neden olacak bir hastalık fazlası değil.

• Onur35 Bakın şahsi olarak düşündüğümüzde tabi ki her birey kendisi hakkında endişelenecektir. Benim orada yazmak istediğim toplumu şahsi olarak yönetemezsiniz. Lider baştaki veya otorite olan kurum zafiyet gösterirse toplumda güven kalmaz bu konuyu da hafif bir kaşımayla anarşiye kadar gidebilir.Bölgemiz de bu kaşımalara gayet açık. Peki anarşi olursa veya toplumsal bir isyanın sonucunda dediğiniz "ananıza babanıza " bir şey olsa ne olacak ? Pandemi konusuna gelince 2009 daki bizde "Domuz Gribi" denilen hastalıkta pandemi ilan edilmişti. Ne oldu öldük bittik mi? Anlatmak istediğim devlet açıklama yaparken ikili muhabbetlerde ki gibi açıklama yapmaz, yapamaz. Bu işler saklanarak daha mı iyi olur hayır fakat insanlık doğası gereği abartmayı zaten seviyor bunun üstüne Türk milleti olarak daha duygusal ve ateşli bir milletiz.Bence 2009 gribi/ (domuz gribi)ile aynı etkiye neden olacak bir hastalık fazlası değil.

Katılıyorum.Bu virüs muhabbeti cidden fazla uzadı.Ne aşısı var nede çözümü.Tedbirli olmak dışında veya maske takmak dışında elimizden ne geliyor ki ? İlaç bulunmadıktan sonra hangi ülkelere virüs bulaşmış pek umrumda değil açıkçası..:thumbup:

• yunanistan da 2. Vaka ortaya çıktı sınırda alınan tedbirler çok yetersiz ben sınırda oturuyorum adamlar elini kolunu sallaya sallaya girip çıkıyor sert tedbirler alinmiyor

• Tıbbı boyutunu yazdım size domuz gribinde ne olduysa o olacaktır dedim.

https://www.cdc.gov/flu/spotli…emic-global-estimates.htm / https://www.thelancet.com/jour…-3099(12)70121-4/fulltext
    yukarıda ki kaynakta özetlersek domuz gribinin direkt ve dolaylı yoldan neden olduğu 200 bin ölüm var diyor solunum ve kardiyolojik.

2 tarafını ele almak istedim hem tıbbı boyutunu hemde sosyolojik etkisini fakat anlayamadınız beni. Siyasete indirgemedim orada ben toplum yönetimi ve kitleler psikolojisi hakkında basit ufak bir örneklendirmeydi yazdığım. Netice de madem pandemic olarak görülüyor küresel çapta bir olay. Madem toplu karantinalar isteniyor işin sosyolojik etkisi de konuşulmalı, özenle altını çiziyorum siyasi değil sosyolojik. İyi günler.

• Bu hastalığın çok abartıldığını düşünüyorum. 65 yaş üstü ve kronik bir hastalığınız yoksa sıkıntı yok. Oksijen tedavisi ile çoğu kişi iyileşti zaten. Kuzenim çinde okuyor. Hayat canlandı diyor. İranda ölenlerin çoğuda 70 yaş üstü zaten.

• Bu hastalığın çok abartıldığını düşünüyorum. 65 yaş üstü ve kronik bir hastalığınız yoksa sıkıntı yok. Oksijen tedavisi ile çoğu kişi iyileşti zaten. Kuzenim çinde okuyor. Hayat canlandı diyor. İranda ölenlerin çoğuda 70 yaş üstü zaten.

İranda genç ölümleri var.

• 81. Sayfa olmuş şayet gözünden kaçmadıysa bir çok ülke ismini gördüm bu corona virüsünün görüldüğü dikkatimi çekti hiçbir Türk devleti ismini görmedim bizi geçtim diğer Türk devletlerinde de coraona isminin geçtiğini görmedim. Acaba sadece benmi buna denk gelmedim. Varmı böyle bir durum, sizin gördüğünüz?

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.