🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şuanda en büyük sıkıntı hafif şekilde hastalığı geçirenlerin farkında olmadan çevresine bulaştırması buda vaka sayısının önüne geçilmesini engelliyor

Bizim ülkemizde maalesef hızlıca evden çıkma yasağı alınması gerekiyor septomları gözükenlerin alo 184'ü arayarak evden çıkmadan test yapılarak durumlarına göre hastaneye sevk verilmesi daha doğru olacaktır.

OHAL şimdi ilan etmezsek yarın vakalar çoğaldığında İtalya,İran,ispanya gibi geç kalmış oluruz...

• Yunanda hasta sayısı bugün 103 artış ile 331 oldu.

Yunanın ilk hastaları bir anne ve kızıydı hatırlarsanız yani aynı aileden.Yani sadece 2 ile başladılar şuan 331 onaylı.

Bizimde ilk 4 hastamız aynı aileden çıktı.Devamı yukarıdaki örnek gibi olabilir maalesef...

Çok geç kalmadan ohal ve daha sert önlemler lazım.

• Yavuz Dizdar ve bunun gibi şahsiyetlere dedikleri doğru olsa da yanlış olsa da kulak vermiyorum. Şuan konu bu değil çünkü..

Diğer bir konu ise karantinada kaldıkları kyk yurtlarına ahır burası diyecek kadar ( Mersindeki ve gebzedeki kyk da kalmış birisi olarak) zengin sorumsuzlara bence devlet yanlış yapıyor. Koyun önlerine yiyecek olarak saman, bir tanede yalak hazırlatın oradan içsinler sularını!!

Yavuz Dizdar Radyasyon Onkolojisi uzmanı. Uzmanlık alanı içinde olan açıklamalarına bir şeyler söylemek tabi ki haddim değil.

Ama Radyasyon Onkolojisi harici söyledikleri konusunda mesela ben daha fazla ve doğru bilgiye sahibim diye iddia edebilirim ve

yanılmış da olmam. Herkes uzmanlığı dahilinde konuşmalı. Üstelik bu konuşmalar Ulusal televizyonlar da filan yapılıyorsa çok daha

hassas olunmalı. Görüşünüze kesinlikle katılıyorum.

KYK yurtları konusunda da hak veriyorum. Ben de Trabzon da okurken KYK yurdunda kaldım. Şimdi ki şartları bilemem ama benim kaldığım zamanlarda kalsaydı bu " abesle iştigal eden sorumsuzlar" her halde ana giriş kapısında kendilerini vururlardı.

Gereksiz insan ve açıklamalar. Boşverin.

İyi Akşamlar

• internette yayınlanan rakamlar dsö üyesi ülkelerin rakamları. acaba dsö üyüesi olmayan ülkelerde durum nasıl hiç haber yok bu konuda duyan varmı

• Şuanda en büyük sıkıntı hafif şekilde hastalığı geçirenlerin farkında olmadan çevresine bulaştırması buda vaka sayısının önüne geçilmesini engelliyor

Bizim ülkemizde maalesef hızlıca evden çıkma yasağı alınması gerekiyor septomları gözükenlerin alo 184'ü arayarak evden çıkmadan test yapılarak durumlarına göre hastaneye sevk verilmesi daha doğru olacaktır.

OHAL şimdi ilan etmezsek yarın vakalar çoğaldığında İtalya,İran,ispanya gibi geç kalmış oluruz...

Kesinlikle katıldığım görüştür. Belli bir yaşın altının hafif geçirdiği iddia ediliyor ve hatta artık biliniyor.

Fakat bu süreçte taşıyıcı olanlar?

Bence durumu daha da kritik kılacak konu budur.

İyi Akşamlar

• Viruse yakalanan bazı kişiler o kadar hafif atlatıyorlarmış ki hastalandıklarını anlamadan hayatlarına devam edebiliyorlarmış.Bu da sıkıntı çünkü hasta olduklarını bilmeden taşıyıcı oluyorlar...

• Viruse yakalanan bazı kişiler o kadar hafif atlatıyorlarmış ki hastalandıklarını anlamadan hayatlarına devam edebiliyorlarmış.Bu da sıkıntı çünkü hasta olduklarını bilmeden taşıyıcı oluyorlar...

Hocam bir de bir yerde görmüştüm bu virüsü atlatsan bile idrar yoluyla yine bulaşabiliyormuş.

Hocam bu teyitli mi çünkü WHO basın sorusunda bu sorunun cevabını vermişti 1 hafta önce, illaki belirtisi oluyormuş anlamamaları mümkün değil diye.

• Türkiye de vaka sayılarının az olmasını her ne kadar değişik etmenlere bağlasak da,

aşağıda vereceğim link de ülkelerin uyguladığı test sayıları mevcut. Türkiye için verilen sayı

Sağlık Bakanını 03.03.2020 tarihindeki beyanına göre girilmiş. Ondan sonra da şeffaf(!) olsak da

test sayılarını güncellememişiz.

İnanın bu tablo beni gerçekten ürkütüyor

link :

https://www.worldometers.info/coronavirus/covid-19-testing/

• Paris Pompidou hastanesi Acil Servis ünitesi şefi çarpıcı açıklamalarda bulundu:

Durum değişti. Yoğun bakıma aldığımız hastaların %50’si 60 yaşının altında. Herkes evinde kalmalı. Karantina kararı alınmalı ve İtalya modeline geçilmeli acilen.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Hocam bu teyitli mi çünkü WHO basın sorusunda bu sorunun cevabını vermişti 1 hafta önce, illaki belirtisi oluyormuş anlamamaları mümkün değil diye.

Hasta olupta sonradan sonuçları negatif çıkanların bazıları böyle diyordu diye hatırlıyorum bende.