🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hafta sonu 23 Büyükşehir + Zonguldak ili olmak üzere Toplam 24 ilde uygulanacak sokağa çıkma yasağında açık olacak işyerleri, işletme, kurumlar ilgili genelge;

ResimResim

ResimResim

Genelgeye tam şekilde ulaşmak isteyenler için: https://www.icisleri.gov.tr/24…-sokaga-cikma-kisitlamasi

• Dikkat edeniniz ve takip edeniniz vardir mutlaka.Asil dramatik sonuclar Ekvatorda fakat saglikli veri girisi yok.Bu gun biryerde okudum tamamen gelc olmus durumdalar.Gunluk kayiplarin 2000 astigi yonunde bilgiler var.Umarim dahada beter hale gelmezler.Sonucta yitip giden bir can.

• Brezilya:

11433 yeni vaka

645 yeni ölüm

Abd şu saatte 21 bin civarı yeni vaka bildirdi ama NewYork vaka sayısı boş görünüyor. ABD ölüm sayısı 1974. Önceden 10 bin üstü günlük vaka bildiren ülke sadece ABD iken şimdi ABD, Rusya ve Brezilya bildirmeye başladı. Peru ve Hindistan’da da toplam vaka oranına göre ciddi artışlar yaşanmaya başladı. Onlarda da ciddi bir yükseliş görülecek gibi duruyor.

• Brezilya:

11433 yeni vaka

645 yeni ölüm

Abd şu saatte 21 bin civarı yeni vaka bildirdi ama NewYork vaka sayısı boş görünüyor. ABD ölüm sayısı 1974. Önceden 10 bin üstü günlük vaka bildiren ülke sadece ABD iken şimdi ABD, Rusya ve Brezilya bildirmeye başladı. Peru ve Hindistan’da da toplam vaka oranına göre ciddi artışlar yaşanmaya başladı. Onlarda da ciddi bir yükseliş görülecek gibi duruyor.

yazıyı yazarken güncelleme olmuş. ABD 25 bin Civarı vaka 2500 ölüm bildirdi.

• Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde koronavirüs teşhisi konulan Meryem Sever bebeğini doğurduktan 3 gün sonra öldü. Bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

• Bugünkü sayılar malum kimse mutlu değil fakat vaka sayıları tekrar yükselişe geçer mi yoksa inişe devam mı eder bilemiyoruz, muhtemeldir ki 2000 ortalama ile devam edicez gibi duruyor. Sayın Bakan bugün antikor konusuna yoğunlaşacağımızı söyledi 150.000 test yapacaklarmış, şimdi hastalık başından beri hiç istemediğim bundan sonra da PCR testi öznelinde istemeyeceğim fakat o 150.000 bin kişilik antikor testi inşallah yüksek çıkar. Ne kadar yüksek çıkarsa toplum bağışıklığı işine yaklaşımımız o kadar fazla olur.Ha o 150.000 kişi içinde 15-20 bin kişide çıkabilir , zaten hastalığı geçirmiş kişiler olacağı için bu isteğimde olumsuz bir yan yoktur diye düşünüyorum.Bakın AVM işinden çok daha önce çok daha riskli bir durum var kimse dikkat etmiyor ama THY haziran itibari ile Y.Dışı ve Y.İçi seferlerine başlayacakmış.Ben size söyliyeyim AVM 1 zarar veriyorsa bu iş 8 zarar verir. Rusya çok yüksek sayı veriyor gibi duruyor fakat pozitiflik oranı %6,5 civarı olması lazım ki adamlar 170-180 bin test yapıyor günde bizden çok daha iyi.

Şu gevşeme tedbirlerinde Almanya ile Avusturya yı izleyelim bakalım mayıs itibari ile açıldılar ne kadar etkisi olacak. Hep mayıs 15-20 günleri hatta nisan ilk haftasında mayısı bile komple gözden çıkarmıştım biraz erken oldu gibi. Önümüzdeki günlerde iyileşen sayısında gözle görülür düşüşler olabilir, neticede bu 4500-5000 iyileşen hastaların çoğu vaka sayımızın günlük 4000 civarı seyrettiği dönemlerden.

Birde arkadaşlar bakanlığın uygulamasını indiren oldu mu? Harita var biliyorsunuz ısı haritası gibi o haritada ufak tefek eklenen yerleri görüyorum fakat hiç silinen yer görmedim bugüne kadar o ısı haritası acaba enfektelerin yerini mi gösteriyor yoksa uygulmayı indirenlerin yerlerini mi çözemedim? Enfektelerin yerleri ise 15 gündür bakıyorum hiç eksilme olmadı nasıl iş anlamadım.

• Rıdvan Dilmen: “Diyelim ki bir maçta sonra oyuncunun birinde covid-19 pozitif çıktı. Aynı soyunma odasını paylaşan takım arkadaşları da karantinaya alındı. Gelecek hafta maça kim çıkacak? Yönetim kurulu mu?”

Kim ne derse desin liglerin başlatılması saçmalıktır..