🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bugün ingiltere düne göre çok daha fazla ölüm bildirdi. (828-449) İtalyada öyle. (534-454) İspanya’da gece güncellenecek veriler ile düne göre daha fazla ölüm bildirmiş olacak. İki gün düşüyor diye seviniyoruz üçüncü gün tekrar yükseliyor. Bu lanet virüsten kurtulmak kolay olamayacak. Rabbim Ramazan ayının hürmetine tüm dünyadan şu belayı alır inşallah.

inşallah🙏🏻

• Artık maske için koda gerek yokmuş arkadaşlar. Kimlikle beraber eczaneye gidiyoruz kimlik nosunu veriyoruz alıyoruz maskemizi. Tabi maske varsa🤭

• Oruç tutmak virüste bağışıklığa zarar verir mi

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi Hastanesi'nin Anesterzi ve Yoğun Bakım Danışmanı Dr. Razeen Mahroof, bu aşamanın vücutta bazı olumlu etkileri de olduğunu söylüyor.

"Gündelik hayatta çok daha fazla kalorili gıda alıyoruz ve vücudumuz hastalıkları atlatmak gibi önemli görevleri yerine getiremez oluyor" diyen tıp uzmanı, şöyle devam ediyor:

"Oruç sırasında bu durum yeniden dengeleniyor. Vücut yeniden daha önemli fonksiyonlarına odaklanıyor, enfeksiyonlarla savaşması ve hastalıklardan iyileşmesi de kolaylaşıyor."

• Hocam kendi derdime düştüm kusura bakmayın sizede çok çok geçmiş olsun yavrucak iyidir inşallah mevlam bütün evlatlarımızı korusun benim oğlandada 1 yaşında kasık fıtığı çıkmıştı o zaman sünnet yaptırmıştık

Estağfurullah hocam, çok şükür iyi. ilk sünneti salgın patlak vermeden on gün önce yaptırmış , iyi zamanda çıktı aradan diye sevinmiştik ama maalesef küçük bebeklerde sıkça görülen yapışma ve gömülme olayı başımıza gelince doktorumuz bekletmek istemedi.

Tek temennimiz bütün yavrularımızı korusun rabbim. Size de tekrar çok geçmiş olsun.

• şimdi maalesef hiç istemesemde hanımın apandisi patlayınca hastaneye düştük dostlardan bize dualarını esirgememesini rica ediyorum bu dönemde hastane işi hiç iyi olmadı ama bundada vardır bir hayır

Geçmiş olsun tez zamanda eşinize şifalar dilerim.Her durumda bir hayır vardır.Yasak gününe denk gelse belki daha sıkıntılı olacaktı.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Sigara içenler en azından bu yıl oruç tutmamalı bence. Çünkü sigara bağışıklık sistemini çok zayıflatıyor.

Arkadaşlar bunun sencesi bencesi olmaz. Bir kuralı bir hükmü vardır ona göre uyarsın. İbadet bu çocuk oyuncağı değil. Ayrıca sigara herkesi aynı oranda etkilemiyor. Günde iki paket sigara içip, düzensiz yaşıyor, doğru düzgün beslenmiyorsan zaten her türlü tehdite açıksın. Ben günde yarım paket içiyorum bu meleti. Ancak grip olduğumu hatırlamıyorum senelerdir. Sigara içme var aşırı bağımlılığı var. Aynı şeyler değil.

• 2 saat kalana kadar sıraya izin verilecek anladığım kadarıyla.Sosyal mesafeye ne kadar uyulacağını az çok biliyoruz.O pideleri ne kadar yasak olmasına rağmen elleriyle elleyecek tüm müşteriler seçmek adına.Pide kuyrukları yeni virus bulaşma noktaları olacak bariz belli.Önerim kendi pidenizi kendiniz yapın.

• Arkadaşlar bunun sencesi bencesi olmaz. Bir kuralı bir hükmü vardır ona göre uyarsın. İbadet bu çocuk oyuncağı değil. Ayrıca sigara herkesi aynı oranda etkilemiyor. Günde iki paket sigara içip, düzensiz yaşıyor, doğru düzgün beslenmiyorsan zaten her türlü tehdite açıksın. Ben günde yarım paket içiyorum bu meleti. Ancak grip olduğumu hatırlamıyorum senelerdir. Sigara içme var aşırı bağımlılığı var. Aynı şeyler değil.

Sigara içmenin bağışıklığı Akciğerden düşürüyor diye yazmış olabilir arkadaş bu virüse karşı. Ve bunun bencesi yok geçenlerde ( sadece tek bir pröfesör olmamakla birlikte birden fazla prof. bu dönemde sık sık oruç tutulmamalı dediğini gördüm. İbadet dediğin gibi çocuk oyuncağı değil ama böyle dönemlerde de riski profesörlerin uyarılarını göre göre bağışıklık düşüremeyiz bende tutacağım orucumu ama sürekli değil ki normalde herhangi bir sorun olmadığı sürece sürekli tutan birisi olarak söylüyorum. ama bu dönemde böyle bir risk , uyarı varsa bunu yapmak lazım diye düşünüyorum.

• Arkadaşlar bunun sencesi bencesi olmaz. Bir kuralı bir hükmü vardır ona göre uyarsın. İbadet bu çocuk oyuncağı değil. Ayrıca sigara herkesi aynı oranda etkilemiyor. Günde iki paket sigara içip, düzensiz yaşıyor, doğru düzgün beslenmiyorsan zaten her türlü tehdite açıksın. Ben günde yarım paket içiyorum bu meleti. Ancak grip olduğumu hatırlamıyorum senelerdir. Sigara içme var aşırı bağımlılığı var. Aynı şeyler değil.

Bir kuralı bir hükmü yok. Bu yüzden "bence" kelimesini kullanmakta da bir mahzur göremiyorum. Eğer bir hüküm varsa bu konuyla ilgili paylaşmanızı bekliyorum.

• Market bugün aşırı doluydu, tamam işte oluyor ama sırada kimse mesafeyi korumuyor.

Bu arada başvurduğum izin için yarın son gün mesaj gelmezse tekrar başvuracağım, izin çıkarsa sokağa çıkma yasağı olsada gidebiliyormuşum memlekete yeni öğrendim bunu.

• Market bugün aşırı doluydu, tamam işte oluyor ama sırada kimse mesafeyi korumuyor.

Bu arada başvurduğum izin için yarın son gün mesaj gelmezse tekrar başvuracağım, izin çıkarsa sokağa çıkma yasağı olsada gidebiliyormuşum memlekete yeni öğrendim bunu.

Bizde bu sabah 8 de erkenden markete gidelim kimse gelmeden dedik hocam biz gittiğimizde markette alacaklarımızın yarısını alamadan döndük

• Bugün akşam 7-9 arası 3 market dolaştım üçü de bilindik zincir marketler bomboştu istediğimi aldım, tek bulamadığım şey Buğday nişastası oldu :)

Laf arasında Bağışıklılık sistemine yardımı olan yerli Somon'un kilosu 40TL'ye düşmüş, baş harfleri C ve M olan zincir markalarda, 21-24 Nisan tarihlerinde kampanyalı fiyatla tezgahlara sunuldu. Coronoya karşı direnç kazanalım..