🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • "ABD Ulusal Bilimler Akademisi, yazın sıcak havaların virüsün yayılma hızını önemli ölçüde durdurmayacağını öngören bir rapor yayınladı. Önceki raporda sıcak havanın Covid-19'un yayılımını azaltacağı yönündeydi."

• Hocam kusura bakmayın kendimi okadar kaptırmışımki farkına sonra vardım. Silmek için emek harcadınız. Hakkınızı helal edin

Estağfurullah problem yok hocam, helal olsun ne demek. İyi akşamlar sizede.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Benim bu salgında en merakla ve ilgiyle takip ettiğim ülke İsveç. Okullar hala açık. :/

Bara döda fiskar följer strömmen...

• "ABD Ulusal Bilimler Akademisi, yazın sıcak havaların virüsün yayılma hızını önemli ölçüde durdurmayacağını öngören bir rapor yayınladı. Önceki raporda sıcak havanın Covid-19'un yayılımını azaltacağı yönündeydi."

Herkese tavsiyem gelecek bahara kadar bu virüse yakalanacakmış gibi hazırlanmaları ama aşıdanda ümidinizi kesmeyin.

• Dünya Sağlık Örgütü Başkanı ve Çin Devlet Başkanı bu felaketin iki beceriksiz ismidir

Bunlar yüzünden hayat kabusa döndü ve daha kaç ay yada kaç yıl sürecek belli değil

Dünya kamuoyu bu ikisinin istifa edip defolup gitmeleri için yeterince baskı uygulamadı

Hatta çekik gözlü utanmasa kendini kahraman ilan edecek

• Virüsün sıcakta mı soğukta mı varlığını arttırdığı, etkisinin yaza doğru mu yoksa yılın sonuna kadar sürdüreceği hakkında bir sürü palavra dolaşıyor bilinmezlik arttıkça her gün birileri yeni bir ifade de bulunuyor.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• bir küçük virus insanlara cok sey öğretti

Mesela birbiriyle didişen ülkeler didismeyi bıraktı

Kadinlarimiz evdd yemek yapmaya basladi ekmek yapılmaya baslandi(tipki eskidrn olduğu gibi)

Erkekler evde kalarak cocuklariyla vakit gecirdiler(farkinda olmadan babalar çalışacağız diye covuklarini bile görmüyordu)

Dunayi ne kadar kirlettigimizi aslinda bazi seyleri kesince dünyanın nr kadar temiz olacağını gördük.

Ve tabiki çocukların ölmediği bir virus olmasi Allah in bize gönderdiği en önemli uyarıydı.tabiri caiz se cocuklara zulmeden büyüklere bir cezaydi bu.

Ve tabiki en onemli olay dunyanjn en küçük canlilarindan birinin koskoca devleri nasil yıktığı büyük bor derstti.tipki Nemrut un ölümü gibi

• kilanli güzel tespitleriniz var ama küresel politik denklemlerde hiçbir düzelme belirtisi yok

Düşmanlıklar aynı

Terör örgütleri hala saldırıyor

Enerji savaşları devam ediyor

Ambargolar devam ediyor

Yokluk kıtlık endişesi had safhada

Maalesef umut verici bir düzelme göremiyorum ben

İnsanoğlunun ve en çok da küresel zenginlerin gözünü ancak bir avuç toprak doyurur

• Demek istediğim bu arada bu seyler biraz azaldi.

ama virus gecsin yine ayni olacagini biliyorum çünkü insanoglu unutkandir.unutmasaydi yuzyillar önce ki olaylardan ders alirdi.

Hic degilse küçük capta ev düzenimiz de degsiklikler oldi keske bunlardan bir ders alabilsek.doganin ailenin havanin önemini bi anlayabilsek.

• işte bu durum bence zorlukların şiddetini çok yakın zamanda daha da arttıracak birinci neden.. çünkü tüm olaylar yeryüzündeki düşmanlıklar, zulümler nedeniyle yaşanıyor.. son yıllarda olayların ne kadar kontrolden çıktığına hepimiz şahittik.. herkes insanlardaki bozulmanın farkındaydı.. tüm kutsal kitaplarda geçtiği gibi elbette bu olay bu tür felaketlerle sonuçlanacaktı, insanlar sevgiye kardeşliğe yardımseverliğe güzel ahlaka yönelmedikçe felaketlerin bitmeyeceğini düşünüyorum..

• İstanbulda en çok vaka olduğu ilçe Bağcılarmış öyle duydum. Ve meydanlar hala dolu bizim insanlarımız akıllanmaz gerçekten. Daha maskeyi düzgün takan bile yok.Hadi onu geçtim maske takan bile yok.

• Arkadaşlar bu dışarı çıkma işini biraz abartıyorsunuz gibi geliyor bana İstanbul'u seyridorum en kalabalık caddeler meydanlar boş tek tük insan var üstelik hava da güzel daha ne istiyorsunuz ki? İşine giden insanlar var siz istiyorsunuz ki bir kişi bile olmasın dışarı da öyle bir dünya yok maaesef buyurun seyredin. https://istanbuluseyret.ibb.istanbul/camera

• Arkadaşlar bu dışarı çıkma işini biraz abartıyorsunuz gibi geliyor bana İstanbul'u seyridorum en kalabalık caddeler meydanlar boş tek tük insan var üstelik hava da güzel daha ne istiyorsunuz ki? İşine giden insanlar var siz istiyorsunuz ki bir kişi bile olmasın dışarı da öyle bir dünya yok maaesef buyurun seyredin. https://istanbuluseyret.ibb.istanbul/camera

Avcılarda pazarlar tıklım tıklım marketlerde tıklım tıklım her yerde sıra var. Eminönü Beşiktaş meydanı boş olsa ne yazar. Herkes kendi cadde sokaklarında geziyor.

• Sokakların, marketlerin tamamen boş olması için genel sokağa çıkma yasağı uygulanması lazım ve her sokağa bir güvenlik gücü yerleştirilmesi lazım. Buda yapılmaz arkadaşlar şuan. Böyle bir şey üretimin tamamı ile durup ekonominin çöküşe gitmesi demektir. Netice insanların ihtiyaçları var, mecburen sokağa çıkacaklar. Keyfi çıkanlar ise insanlık suçu işlemektedir. Ne kendini düşünüyorlar ne de başkasını. Öyle bir insan zaten ölmeyi de hak etmiştir. Dediğim gibi sokağa çıkma yasağı da en son çaredir.