İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam ay sonu gelmesi muhtemel sistem öncesi lodos olurmu yine yoksa yağışı direk kar şeklinde başlatacak Akdeniz ab li sert sistemlerden mi olur.

Ister istemez lodosu yeriz ama tepeden inme bir soguk bekliyorum devaminda

• bu aksamdan itibaren konya bati guneyden girecek yagislar ic anadolu genelinde az cok yagis birakacak. A.b in cok etkin ve derin olmamasi doguya gittikce dagilmasi ve nem kapasitesi nedeniyle yagis bazi yerlerde hüsran yasatcak. Yagis gecen sefer olduğu gibi yine konya ve karaman guney guneybati ilceleri kirsehir yozgat aksaray hattinda etkisini gösterecek. Konya karaman merkez kiyidan köşeden hafif biseyler alabilir. Yine kayseri, niğde merkez hattti boslukta kalacak yerlerden. Bu sehirlerinde güney kısımları iyi yağış alacak. Merkezlerde kar beklentim yok.

Kar li ve sert sistem icin ayin son haftasi veya 20 sinden sonra demistik. Ilk emareleri geldi Inşaallah siftahi onla acacacagiz.

Einmal editiert, zuletzt von kilanli ()

• bu aksamdan itibaren konya bati guneyden girecek yagislar ic anadolu genelinde az cok yagis birakacak. A.b in cok etkin ve derin olmamasi doguya gittikce dagilmasi ve nem kapasitesi nedeniyle yagis bazi yerlerde hüsran yasatcak. Yagis gecen sefer olduğu gibi yine konya ve karaman guney guneybati ilceleri kirsehir yozgat aksaray hattinda etkisini gösterecek. Konya karaman merkez kiyidan köşeden hafif biseyler alabilir. Yine kayseri, niğde merkez hattti boslukta kalacak yerlerden. Bu sehirlerinde güney kısımları iyi yağış alacak. Merkezlerde kar beklentim yok.

Kar li ve sert sistem icin ayin son haftasi veya 20 sinden sonra demistik. Ilk emareleri geldi Inşaallah siftahi onla acacacagiz.

Teşekkürler ederim.

İlk sinyaller gelmeye başladı hocam dediğiniz gibi İnşallah pürüzsüz parazitsiz bi şekilde azor yükselirde sistem Akdeniz'e rahat iner.

• kilanli dün Gündüz Karaman merkez 5 saat aralıksız ve bugün gece 2 buçuk saat aralıksız çok güzel yağış aldı ümidimiz gün içerisindeki diğer yağışlarıda fazlası ile alırız tabiki kar ⛄️ yağışını unutmayalım inşallah hatırı sayılır örtüler alırız

• kilanli dün Gündüz Karaman merkez 5 saat aralıksız ve bugün gece 2 buçuk saat aralıksız çok güzel yağış aldı ümidimiz gün içerisindeki diğer yağışlarıda fazlası ile alırız tabiki kar ⛄️ yağışını unutmayalım inşallah hatırı sayılır örtüler alırız

Bu yagis normalde karamani sınır kesiyordu nigdeyide güneyden kesiyordu.karaman merkezi 3 5 kg alir diye düşünüyordum ama.fazlasini aldi. Ayin 17 si gibi surpriz bir sistem ihtimali ortaya cıktı fakat kararsiz bir sistem doguda kalma ihtimalide var. Eger akdenizden.gezerse karaman ilk guzel kar yagisini alir

• kilanli hocam şu an modeller o beklediğiniz sistemi balkanlara veriyor vade baya uzun değişim çok olur ama negatif nao görüntüsü çiziyor direk bodoslama tr ye dalmasınımı bekliyorsunuz o sistemin yoksa böyle Avrupa turumu yapacak.

• kilanli hocam şu an modeller o beklediğiniz sistemi balkanlara veriyor vade baya uzun değişim çok olur ama negatif nao görüntüsü çiziyor direk bodoslama tr ye dalmasınımı bekliyorsunuz o sistemin yoksa böyle Avrupa turumu yapacak.

Yok Inslalah ilk etapta 20 si öncesi gelecek sonrasinda 20 sonrasi sistemi gelecek

• kilanli hocam Akdenizden Kıbrıs veya Antalya civarından ne zaman alçak basınç patlayacak oradan alçak basınç patlarsa mükemmel kar yağışları alırız ufukta yok mu?

• Evet inslalah en sansli yer suan eskisehir ama yinede cok bisey beklmeyin

haklısınız hocam bugün itibariyle kaldırdı mgm kar ikonunu tuhafıma giden ve bilmediğim şeyse şu hava 0 derece gösteriyor o gün yani bu şartlarda kar düşmesi gerekmez mi basınç da mı önemli bu anlamda

• haklısınız hocam bugün itibariyle kaldırdı mgm kar ikonunu tuhafıma giden ve bilmediğim şeyse şu hava 0 derece gösteriyor o gün yani bu şartlarda kar düşmesi gerekmez mi basınç da mı önemli bu anlamda

Eger gunduz 0 gösteriyorsa en yüksek 0 olacak demektir. Yani gün icinde genelde 0 in altinda olacak demektir.Gece 0 sa en düşük 0 demektir.

Eakisehirde kar olmaz demiyorum cok kar yağmaz diyorum yüksekleri sanssli tabi. Ama cogu ic anadolu sehri kar görecek bu sistemcik de kimi yerlerde 10 cm e yaklasabilir. Esas sistem beklentimay son haftasi ama yagisi bol kar i az olurmu onu simdiden kestirmek zor