İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gerçekten Eskişehir sınırında set varmışçasına kütleleri giriş yapmıyor bundan sonrası için durum ne olur tahmininizce

• Gerçekten Eskişehir sınırında set varmışçasına kütleleri giriş yapmıyor bundan sonrası için durum ne olur tahmininizce

Bugun yagis ihtimali var ama artik cok cok az. Eskisehir in bu durumla karsilasmasinin iki nedeni var 1.si kuzeybati ruzgari. Bu ruzgar nedeniyle kuzeybatidaki daglara takili kalıyor yagis zaten o tarftan nem iyi gelmez gelende oraya takiliyor. 2. Nedeni yine buna benzer eskişehirin cukurda klamasi ve ruzgarin kuzeybatida cok dusuk kuvvette olmasi ve bulutlarin takili kalmasi.

Peki eakisehire ne lazim 1.si rakimi ni gelistirmesi lazim :) yada tam zonguldak bartin hattında giren kuvvetli soguk olmasi ve antalya da a.b olusmasi lazim

• kilanli yani çok spesifik koşullar oluşması lazım diyosunuz kısaca anladığım kadarıyla. Buranın coğrafyasına pek hakim değilim dediğin tarz sistemlerin oluşma sıklığı nedir acaba bi de ona değinirseniz hazır konusu açılmışken size zahmet

• Bugun yagis ihtimali var ama artik cok cok az. Eskisehir in bu durumla karsilasmasinin iki nedeni var 1.si kuzeybati ruzgari. Bu ruzgar nedeniyle kuzeybatidaki daglara takili kalıyor yagis zaten o tarftan nem iyi gelmez gelende oraya takiliyor. 2. Nedeni yine buna benzer eskişehirin cukurda klamasi ve ruzgarin kuzeybatida cok dusuk kuvvette olmasi ve bulutlarin takili kalmasi.

Peki eakisehire ne lazim 1.si rakimi ni gelistirmesi lazim :) yada tam zonguldak bartin hattında giren kuvvetli soguk olmasi ve antalya da a.b olusmasi lazim

Teşekkürler hocam yorumunuz adına

• kilanli yani çok spesifik koşullar oluşması lazım diyosunuz kısaca anladığım kadarıyla. Buranın coğrafyasına pek hakim değilim dediğin tarz sistemlerin oluşma sıklığı nedir acaba bi de ona değinirseniz hazır konusu açılmışken size zahmet

Hocam bu arada 5-6 yıldır buradayım ben de normalde Bursa’da yaşıyordum. Özellikle ilk geldiğim sene 2019 yılıydı 15 Ocak civarı o dönem mesela vize sınavlarından çıkmıştık. Memlekete Bursa’ya biletim vardı hiç unutmam ciddi bir birikinti vardı Eskişehir genelinde ve o akşam 8 saat sürmüştü 2 saatlik yol. Çok spesifik demeyebiliriz aslında o şartlar için kilanli hocamın dediği gibi Bartın ve Zonguldak hattından gelecek kuvvetli bir soğuk hava dalgasında oluşacak tepki Ab’si ile güzel kar görüyor Eskişehir. Yanii bu da şöyle oluyor kurak geçirmediğimiz kışlarda bölge olarak özellikle kurak geçirmediğimiz genelde 1-2 defa alabiliyor güzel kar Eskişehir. Ek olarak bu 6 yılda hiç bu kadar erken kar görmemiştim Eskişehir’de bugün ne olursa olsun tüm gün usul usul serpiştire serpiştire hatta şu sıralarda bile yağıyor. Şu ayda, şu günde bunu görmek şükür dedirtiyor insana :)

Eskisehire sağlam bir ege siklonu lazım ya en son hatırladığım 30 Aralık 2014 merkez olarak yıkılmıştık kısa sürede merkez 45 cm örtü olmuştu. Bir dahada o tarihten beri öyle bi sistem alamadık bu yıl inşallah alır.

• PolarBear tabi ki orası öyle ben de ilk kez bu kadar erken bi kar yağışına tanıklık ediyorum beni de çok mutlu etti açıkçası kışın ilk safhasında gerçekleşen aksiyonlar beni hep daha tatmin etmistir umarım beklediğimiz sistemler bolca gelir bu sene :)

• konya akşehirde yaşamaya başladım rakım 1000, istanbulda yaşarken kar için 850hpa da -10 12 gerekiyordu konyada 850hpa kaç gibi olursa kar için uygun hava oluşur acaba

• konya akşehirde yaşamaya başladım rakım 1000, istanbulda yaşarken kar için 850hpa da -10 12 gerekiyordu konyada 850hpa kaç gibi olursa kar için uygun hava oluşur acaba

-1 de sulukar kar olur görsel açıdan, 850 hpa -2 ve -3 te kar yere yapışır tutar.