İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konya Karaman hattında yağış yoktu enazindan MGM yağış vermedi yada gfs vermedi sadece Arpege yağış gösteriyor o bilmiş oldu. Modellerin arasında Arpegeyi takibe alın Ankara tahminleri tuttu sırada iç Anadolu'nun ortası ve doğusu için mükemmel kar yağışları veriyor 2 gün boyunca 😍😍😍

• Konya Merkez de sıcaklık sorunu olmaz inşallah pazar pazartesi arası sıcaklıklar yüksek gibi son güncel veriler bu yönde gibi geldi bana. :/

• Dün gece Kırıkkale'de hatrı sayılır bir yağış aldı 3. tane ufak sistem aldık yollarda kar göremedik ama inşallah önümüzde ki sistemlerde görürüz diye umut ediyorum :)

• arkadaşlar son toparlamayı yapalım ozman.bolgenin nerdeyse her yeri kar alacak en şanssız bölge eskişehir konya kuzey bati ankara bati arasındaki bölge olacak ankara merkez bi şekilde yırtacak gibi az da olsa.

Gelelim diğer yerlere bölgenin toroslara yakin en kuvvetli kar yağışı alacak yerler.yine konya doğu ilçelerinde bölgesel kuvvetli kar olacak.aksaray yine yoğun kar yağışı alacak yerlerden(tam merkez almaz köyü alir onu bilemem) karaman in özellikle ilçeleri yoğun kar alacak hatta karaman da yağış yarından sonra nerdeyse hic kesilmeyecek. Konya da kar pazar gecesinden sonra tam etkisini göstercek karaman hariç nerdeyse her yerde pazardan sonra etki artacak. Kayseri güneyi merkezin güneyi şanslı kuzey erkilette kalan yer şanssız yine doğu ilçeleri şansslı yinede yağışı 7 8 ine kadar uzaması ve özellikle nigde kayseri sivas yozgat yöresini günlerce(Konya ve bati keismler de 6 sından sonra zayıflama olacak) azar azar da olsa yagis olacak olması ben kayserinin avntaji olarak görüyorum. Yagis in yoğun olduğu saatlerde nerdeyse hic bir yerde sicaklik sıkıntısı olamayacak belki 6 si öğlen saatlerinde yagis alacak olan konya ve kayseride 1000 rakımlı yerler sınırda kalabilir. Yinede 6 si öğleden sonra hızla kar a çevirecek bu yerler. Ankara nin doğuşu batışından şanslı dedik kırıkkale de kar yağışı alacak inşallah.

Nevşehire ayri parantez açalım. Normal bi sistemde bile yagis almayı başaran bir sehir bu sistemde cok yoğun göstermese de güzel kar yağışı alacagini düşunüyorum. En rahat tahmin yapabildiğim şehir nevşehir.

Bu sistemin favorisi karaman civari olur. Sürprizi aksaray yapabilir.

Son olarak hic sevmesem de cm hesabına gireyim. Cm.hesabi bizim yörede cok zordur yagis bile kazık atıyor ki kar kazık atmasın. Yinede toroslar mevkiine yakin ilcelerde toplamda 40 cm e yaklasan gecen yerler olabilir. Karaman aksaray nevsehir 20 cm .beklentim var. Konya merkez 15 cm i görecek gibi üstüde ihtimal.yozgat i konuşmaya gerek yok yine sivas da rahat şehirlerden yagis yoğun olmasada saydigim şehirleri yakalayabilir. Gelelim kayseriye,güney de talas tarafi iyi alir gibi hatta 20 cm bile alabilir ama etkileti kestiremiyorum.

Not: özelikle karaman nigde kayseri sivas hattındaki merkez dahil ilçeler bunda hayli üstünü görebilir ben alttan saymaya çalıştım.

Sağlıcakla kalın bol kar li günleriniz olsun.

• Karaman da an itibari ile 12 cm civari kar kalınlığı mevcut mgm 8 cm yazmış ama ondan sonra üzerine yağış devam etti akşam itibari ile gözümüz havada inşllah merkez olarak yarım metreyi deviririz

• Ellerine sağlık kilanli hocam Kırıkkale adına anladığım kadarıyla sizde net bi yorum yapamıyorsunuz çözülemeyen bi memleket :)

• Hocam Konya için 31 ocak gecesi gibi sürpriz olma ihtimali yok mu? O gece modeller seyirlik beklerken,hemen hemene 15 cm aldık. Bu basınç diziliminde 15-20 mm bence hafif kalır. Yani tahmininiz güzel ellerinize sağlık ama ilk başlarda modeller en az 25-30 mm verirken bi anda 15-20'ye kadar düştüler. İcon diyagramı çok sağlam Konya için, 30-40 mm arası veren çok fazla senaryo var. Genel olarak ortalaması 25-30 cm eder belki. Sizin düşünceniz nedir? Sürpriz olma ihtimali yüksek mi?

• Hocam ilkbahar için olumlu veya olumsuz sinyaller var mı geçen sene gibi olmaz inşallah çok kurak geçmişti.

• Hocam Konya için 31 ocak gecesi gibi sürpriz olma ihtimali yok mu? O gece modeller seyirlik beklerken,hemen hemene 15 cm aldık. Bu basınç diziliminde 15-20 mm bence hafif kalır. Yani tahmininiz güzel ellerinize sağlık ama ilk başlarda modeller en az 25-30 mm verirken bi anda 15-20'ye kadar düştüler. İcon diyagramı çok sağlam Konya için, 30-40 mm arası veren çok fazla senaryo var. Genel olarak ortalaması 25-30 cm eder belki. Sizin düşünceniz nedir? Sürpriz olma ihtimali yüksek mi?

Dedigim gibi alt limitten söyledim. Çünkü bu memlekette cok kazık yedim o yüzden rahat rahat olur diyemiyorum. Ama olacaksa bu sistemlerde olacak o potansiyel var dediginiz miktarlar icin

• Hocam ilkbahar için olumlu veya olumsuz sinyaller var mı geçen sene gibi olmaz inşallah çok kurak geçmişti.

Sinyaller olumlu fakat 2018 de bile bir aylık kuraklık oldu son senelerde bahar ayları sıkıntılı geçiyor 2020 hariç. Onda bile sıcak atak olmuştu. Inslalah dananın kuyruğu kopacak bu sene