İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • suan bu sistem 15 16 ocak 2019 daki sisteme benziyir hatırlayanlar varsa ozlelikle ic bati bolgeleri cok etkilemişti sonrada bizleri suan icin benzer ilerliyir

• Fotoda gördüğünüz uzere en kuvvetli ruzgar o yorede buda sistemin dagilmasina neden oliyor.eger o ruzgar denizde kuvvetli olsaydi bu sefer akdeniz sahilleri kuvvetli yagis alirdi.ama ic kesimlerde yuksek olmasi buna neden oluyir.zaten turkiyenin en sanssiz yerleinden biri olan konya ve civari ruzgarla iyice sanssizlasiyor.

Peki bu nasil degsiir yukarda dedigim gibi a.b dogularsa ozman bir anda sansi artar.

Ayrica sistemin tek olmamasi ve bikac sistemin iç içe olmasi nedeniyle bu kadar bosluk olusmayacak belkide ikinci sistemde en cok yagis alan yerlerden olacak

Hocam çok tşk ederim çok iyi açıklamışsınız şimdi anladım boşluğun neden kaynaklandığı a.b dogulaya bilimi sizce konya ovası merkez de dahil bu konuda baya kötü durumlar geçen yıl da oldu bu açıkladığınız olay rüzgar sıkıntıya gire bilir kuru soğukla yıkılırız kar yağışını geçtim yağmur bile şu görüntüde tehlikeli durumda diye biliriz artık.:(3232

3 Mal editiert, zuletzt von KoNYaKaR ()

• suan bu sistem 15 16 ocak 2019 daki sisteme benziyir hatırlayanlar varsa ozlelikle ic bati bolgeleri cok etkilemişti sonrada bizleri suan icin benzer ilerliyir

Hocam inşallah evet hatırlıyorum 15 16 ocak 2019 sistemin de önceside iyi geçiyordu tabi 9 ocak tarihinde yani bu gün yerde kar vardı konya merkez güzel kar almışdı buz kesmişti heryer kademe kademe kar yağışı aldık 2019 ocak kışında.:hfyeni (25):

Einmal editiert, zuletzt von KoNYaKaR ()

• Evet en sansli yerlerden biride suan oralar.nerdeyse direk kar bile alma olasiliginiz var tahminler aslinda 3 asagi 5 yukari bellli ama ben biraz daha bekleyelim doyorum cunku a.b değişebiliyor onu kestiremiyoruz.yinede her halukarda size yarar.bu arada tesekkurler

Peki hocam inşallah özlediğimiz kar yağışlarına tüm bölge olarak kavuşuruz.

Çok güzel bir sistemdi 2-3 sayfa önce o sistemden bir fotoğraf paylaşmıştım. kilanli hocam Aksarayda sınırda mı olacak yoksa daha iyi durumda mıyız ?

• Konyanın üstünde 2016-2017 kışından beri bir gudubetlik var ama çözemedim gitti.

Öyle deme hocam 2018 ve 2019 kışıda güzeldi bizim için misal o türkiye geneli sıcak ve kurak geçen 2018 kışında dahi 2 kere sağlam kar aldık geçen kış çok şanssızdık evet.Önümüzdeki sisteme gelince işin içinde siklon hatta siklonlar var yani son güne kadar belli olmaz adamı vezir de eder rezil de

• uzun süreden sonra bolgemizin bir cok yerinde yagislar olacak özellikle sivas civarlari konya kuzey dogu kesimleri daglik toroslar kesiminde etkili saganaklar olacak.yinr kayseri civarlarında da yagis olacak.

Özelikle konyada kısa sureli firtinalar ve dolu yagislari olabilir

• eylul ayinin ilk günleri bir sistem görebiliriz suan icin serinlik kesin ama yagis konusunda yaz olmasi dolayisiyla biraz daha beklemek gerek.ihtimal bolge geneli icin konusrsak yuzde 60 yagis olacak insallah.

Sonbhar da da iskandina etkinliği olursa beklenen den farkli bir sonhahar yaşayabiliriz

• Bu kışta yağış olmaz ise duman olacağız. Eylülde bölgemizde tatmin edici bir yağış görünmüyor. İnşallah şu kuraklık dönemi, bu 2021 kışında son bulur.

10 eylül 2021

seydişehirde şiddetli bir yağış mevcut. Kütle konya merkeze doğru yol almakta..

• Bugun orta bati bolgemizde gözüken yağışlar yarin konya genelinde özelikle merkez ve güneyinde nevsehir nigdeye kalan olan bolumde baya etkili olacak.yine yozgat civarları da kuvvetli yağışlar alabilir.

Persembe erciyes gibi yerlere ilk kar yağabilir. Guney dogumuz daha etkili olmak üzere dogumuzda yağış olacak.

Eylul son haftasi tekrar sistem gorebiliriz