Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar istediğiniz kar haritasında yüksek kar miktarları görmekse senaryolar çıkınca atayım.

Lütfen artık anlayın.. sisteme 3-4 gün kalmış olması vadenin kısa olduğu anlamına gelmiyor. Görün bakın yarın çok daha farklı şeyler göreceksiniz.

• Bu sistem için hangi semtten ev haldın hocam?

Atiince üstadım vesilesiyle inceğe taşındık. Eskiden şentepede oturuyordum ev büyüktü. İncek elit semt, çok kar yağışı alıyor dediler kiralar çok yüksek olduğu için0+1 daireye taşındım. Ama samimi söylüyorum üstadım, ilk defa param olmamasının yararını gördüm 8 kişiyiz nefeslerimiz evi ısıtıyor ev küçük olduğu için. Kar sevdamızın kurbanı olduk yanlış yatırım yaptık.Yazerken duygulandım bana 20 25 dakika müsade. Atiince kira da yardımcı olacak diye bekliyoruz, 2 sene boyuncu her dakika incekte kar diye yazıyordu, burayıda kuruttuk…

• sistem sağlamdı ama :/ yarın yine lehimize dönebilir tabi

Sistemden değil potansiyelinden bahsediyorsak evet...

Futboldan örnek vereyim. Her potansiyelli futbolcu dünya yıldızı olamıyor. Hatta yarına kadar sistem hakkımda değerlendirme yapmayacaktım ama bir cümle edeyim.

ANGARALI üstadım da az çok bilir konuştuk arada çünkü. Bu sistemde her şeyin tamamen İtalya'ya uçup gitme potansiyeli de vardı. Hem de küçük bir ihtimal değildi biliyor musunuz? Tamamen İtalya'ya gitme ihtimali hala var ama yüzde 10 bile değil. Sistem Türkiye odaklı. Ne kadar yağacak, nereye yağacak sistem içindeki anlık yorumlarla ortaya çıkar. Ama ben Ankara ortalamasının (mevcut sayısal modellerin karmasını düşününce) 25cm'den aşağı olacağını düşünmüyorum.

3 güncelleme daha serin kanlı kalıp abartılı çıktılara değil, gerçekçi beklentilere odaklanabilmek çok önemli.

• ya zaten gerçekçi olalım ankara'da o kar haritalarındaki miktarların olması pek mümkün değildi. yani burası bolu değil ki 50 cm merkeze kar yağsın. bence sadece olacak duruma evriliyor modeller. artık ne alırsak bahtımıza. sıcaklık sorun olmazsa bir şeyler görürüz herhalde.

• Sarkan soğuk, çekirdekten kopan kuvvetli bir parça. Vortek'in momentumu o kadar yüksek ki İngiltere'ye kafa sokan Azor'u bile batılatıyor. Konu hala Akdeniz'den patlayacak AB'nin nereden patlayacağı değil, İzlanda'nın Azor'u daha ne kadar ittirebileceği. 500hpa - 850hpa soğuğuna değil, Azor ve izlanda arasındaki itişmeye dikkat edin. O itişmenin kaç yüz km batılı ya da doğulu olacağını çözemiyor modeller. Kolay da değil ikisi de güçlü.

Yarın bir bakarsınız ECM GFS'nin verdiğinin 2 katı yağış vermiş, GFs 40mm'lik yağışı 20mm yapmış yarısını da yağmur olarak düşürmüş. Hangi modelin ne dediği değil örüntü önemli şu anda.

• normalde merkezde yerde kalıcak kadar kar yağmaz ama haftasonu 10cm felan olsa bile kabul edilebilir bence merkez için..umarım yarın ve cuma iyi gelirler

• Sarkan soğuk, çekirdekten kopan kuvvetli bir parça. Vortek'in momentumu o kadar yüksek ki İngiltere'ye kafa sokan Azor'u bile batılatıyor. Konu hala Akdeniz'den patlayacak AB'nin nereden patlayacağı değil, İzlanda'nın Azor'u daha ne kadar ittirebileceği. 500hpa - 850hpa soğuğuna değil, Azor ve izlanda arasındaki itişmeye dikkat edin. O itişmenin kaç yüz km batılı ya da doğulu olacağını çözemiyor modeller. Kolay da değil ikisi de güçlü.

Yarın bir bakarsınız ECM GFS'nin verdiğinin 2 katı yağış vermiş, GFs 40mm'lik yağışı 20mm yapmış yarısını da yağmur olarak düşürmüş. Hangi modelin ne dediği değil örüntü önemli şu anda.

Hocam ümitlendim kendime geldim varolun