Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bir çok sis türü var başkan . Oluşum şekilleri de farklı . internetten araştırırsan hepsi teker teker çıkıyor . Şuan biz de oluşan büyük ihtimal cephe sisi .

Yani bir cisim yaklaşıyor diyebilir miyiz?:)--

• Bazen Ankara için illa Girit-Antalya civarlarında ab gerekmez.19 Mart 2020 bunun örneklerinden biri..

Sistemin ilk girişinda görünen Akdeniz Çanağı üstünde yb hakimiyeti ve Ankara için kuru soğuk beklentisi.

Devamında hemen Kıbrıs üstüne doğru ilerleyen bir ull ve karasal kökenli gelen soğuk nedeniyle 850hpa'da -4/-6 civarında aldığımız etkili kar yağışı..O gün yağış beklenenin de üstüne çıkmış ve 20cm'i devirmiştik.

• Baskentli her ne kadar bizim için zor bir senaryo olsada dediğin doğru . Bu şekilde bir oluşum da 850 hpa soğuğunun yağıştan önce giriş yapmış olması büyük bir avantaj . 850 sınırıyla köşe kapmaca oynamadığımız nadir sistemlerden birisi .

Buna bir örnek de 24 Aralık 2016 konya efsanesi olur . Ama yağışın kuzeye çıkmaması nedeniyle güzel bir kar yağışının direğinden dönmüştük . Az diz dövmedim .

Şehrimiz de kuzeyli rüzgarlar ve kuru soğuk ile birlikte donmuştu .

Bahsettiğin bu tarz bir sistemi her sene 1 kez olsun görmek isterim . Ancak bildiğin gibi ull pek sevmiyoruz . ama 19 Mart 2020 gibi güzel bir örneğe de sahibiz . Bu , ull sistemleri için çok da karamsar olmamamız gerektiğinin bir göstergesi . sürprizlere çok açık . Benim attigim bu örnekte Ull konumu 19 Mart 2020 gibi bir konum da alsaydı neler olurdu merak ediyorum .

• Sana yeni bir kitap bakalım hocam . Hava âlemine öyle bir giriş yap ki meteoroloji genel müdürlüğü ohal ilan etsin 😎

Hava alemine çocukluk hayalim olan mgm sitesini güncellemek ile başlamak istiyorum. Yazın yoğun kar ikonu koyup kendimi mutlu edeceğim, bunu yapacağım göreceksiniz.

Einmal editiert, zuletzt von Vela1907 ()

• 19 mart 2020 07:30 etimesgut

• 12-13 ocak da neler olacağı inceden netleşmeye başlıyor . Kar için 1200+ rakımlı yerler şanslı görünüyor diyebiliriz .Umarım bu sınırı dahada aşağıya çekeriz . En azından bütün bir şehir seyirlik kar görsün isterim ..

• Yağışlar güzel.Kar ihtimali ise hala yeterli değil..Eskişehir Diyagramında %83'leri görüyoruz.Muhtemelen Ankara diyagramında da vade yaklaştıkça bir toparlanma olur.Sistemin iniş yeri pek iyi olmasa da kış ayında bu tip sıcaklık düşüşlerini genellikle boş geçmeyiz en kötü ince bir örtü yakalarız diye umut ediyorum.