Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Öncelikle herkese iyi günler , dilerim foruma girmekte büyük sıkıntı yaşıyorum . Modemide resetledim ancak pek işe yaramadı . Cephe yağışı bugün gece saatlerin de giriş yapacak ve ilk giriş yaptığı saatler de yağışın türü yağmur olacak gibi bu saatler de kar sınırı 1500 rakım civarında . Daha sonra cephe iyice sokuldugunda , yağışın en şiddetli anında kar 1000 metrelere kadar iniş yapıyor . Günlerdir konuştuğumuz gibi rakım faktörü yine on planda . Bu durumda doğu ve Kuzey ilçeler daha şanslı görünüyor . Merkez ve rakımı düşük ilçelerimiz için saat sabah 8 ve 12 arasında kar yağışı olma ihtimali var . Rakimi yüksek yerler çok daha önce kara baslayabilir . Ankara içinde kar oranı olarak büyük farklar oluşabilir , örneğin 5 km yanınız da ki mahalle 10 cm ye yaklaşırken siz hala kara tam dönüş bile yapamamış olabilirsiniz . Yağışın en kuvvetli kısmında kütlenin rengi açık yeşil olacak ve içinde sarı renkler de görülecek hatta turuncu renkler de görülebilir . Gök gürültüsü ihtimali de var . Daha sonrasında sıcaklık öğlen saatlerinden itibaren yükselişe geçecek . Unutmamalı ki yağış anında rüzgar güneyli esecek ve ozellikle yağış girmeden önce gece saatlerin de en kuvvetli şeklini alacak . Merkez gibi rakımı düşük olan yerler şansı yaver giderse 5 cm civarı kar görebilir . 1000+ rakımın ise 10 cm leri devirme ihtimali var . Ankara'nın sürprizlere çok açık bir şehir olduğunu unutmayalım üst seviye sıcaklığının erken düşmesi ve lodosun daha zayıf olması veya Karayele dönüş yapmış olması işleri tamamen değiştirir . Bu senenin 4. Sistemi , ve yine garanti konuşulamayacak bir sistem .sadece yağış miktarini konuşup , sıcaklığı dert etmediğimiz bir sistem alamadık . Herşey gönlünüzce olsun...

• Bence risk alıyorsun hocam kar olmaz gibi yinede saol

Ben risk almıyorum , risk almamı gerektiren bir durum yok . Her ihtimalin olduğunuda belirttim . Kesinlikle garanti bir sistem değil . Bu sene göremedik zaten . Mesela ankara olunca herşeyin ihtimali var . Kesin diye birşey demedim . İyi günler 🙂

• Ya hiç Haymana'da oturan yok mu? Ne güzel 1300e yakın rakımı var. Bu sistem oralarda olasım geldi.

BORN IN WINTER

• "kara gömülme ifadesini" hiç kullanmayacağım artık. Allah cığ altında yitip gidenlere rahmet etsin kalanlara güc versin çok cok kotu bir durum ... Cok uzgunum .

:( Bir de üstüne uçak kazası.Allah'ım sen büyüksün koru bizleri...