İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar


 • Miktad Hoca'da ağustosta böyle bir sıcak hava dalgası gelse felaket olur demiş.

  Meteoroloji uzmanından 2 ay erken gelen sıcaklıklarla ilgili korkutan sözler: Bu bir afet

  Meteoroloji uzmanı Prof. Mikdat Kadıoğlu, temmuz ayında yaşanması beklenen hava sıcaklığının mayısta yaşanmasıyla ilgili olarak "Hava sıcaklığı mevsim normallerinin 10 derece üstünde olursa, üç-dört gün sürerse bu bir afettir" dedi.

  17.05.2020 11:36 | Son Güncelleme: 17.05.2020 11:48

  Libya üzerinden gelen sıcak hava dalgası ile Türkiye, mayısta temmuz sıcağı yaşıyor. Meteoroloji uzmanı Prof. Mikdat Kadıoğlu ise konuyla ilgili olarak "Hava sıcaklığı mevsim normallerinin 10 derece üstünde olursa, üç-dört gün sürerse bu bir afettir" dedi.

 • Bu dalgadan sonra da tam zıttı gelecek 0 izotermi girecek iç kesimlere nerden baksan Şubat ortalaması oluyor 0 izotermi iç kesimlere direkt bu dalgalanma bir afet bence sıcaktan ziyade

  Düşen bir çığda hiçbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz

 • Afrikadan gelen sıcaklıkların süresi uzun olmuyor,hemde nem oranı fazla yükselmiyor ama basra gelirse gitmek bilmez bayılırız, hem sıcağı hem nemi öldürür bizi, umarım basranın uğramadığı bir yaz olur..

 • İstanbul, Pendik, İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI 33,1
  İstanbul, Sancaktepe, SAMANDIRA HAVALİMANI 32,8
  İstanbul, Tuzla, TUZLA 32,7
  İstanbul, Ümraniye, ÜMRANİYE 32,5
  İstanbul, Sancaktepe, SANCAKTEPE 32,0
  İstanbul, Güngören, GÜNGÖREN/DAVUTPAŞA MARMARA 31,2
  İstanbul, Şişli, ŞİŞLİ 31,1
  İstanbul, Bakırköy, İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI 30,4
  İstanbul, Kartal, KARTAL/AYDOS DAĞI 30,4
  İstanbul, Fatih, FATİH/İST.DEN.BİL.ENS. 30,0
  İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY/GÖZTEPE 30,0

  Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

 • Diyagramın şu heybetine bakın ahali.^^


  Geçenlerde de dedim kışın böyle hamak görmedik. Yani ama bu denli sert bir düşüşte Oraj ve konveksiyon oluşumu olacaktır.


  Tabi bunun yanında da CAPE değerleri artacak. Buda kararsız hava koşullarını bize sunuyor.


  Şöyle bir önümüzdeki iki haftaya baktığımız zaman Yarın salı ve çarşamba günleri hava sıcaklığı yine yüksek seyredecek il genelimizde.hava-gunes11hava-parcalibuluts23


  Ama ardından oldukça sert bir düşüş meydana gelecek gibi durmakta. Özelikle GFS modeli bunu bir süredir ısrarla sürdürmekte.  Soğuk cephe kırım üzerinden gelecek gibi duruyor. Ve mevsim normallerine görede oldukça soğuk bir dalga. hava-yagmusrs323hava-simsek3232


  Enterasan olan ise bir hafta içinde hem çok sıcak olması hemde çok soğuk olması!  İşte bu sıcak ve soğuk çakışmasından dolayı oldukça kuvvetli oraj olulşumu olması ihtimali oldukçada yüksek.


  CAPE değerleride bu aralar hava sıcak olduğu için uygun gözüküyor. Ama şimdi CAPE değerleri konuşmak için erken!  Bazı arkadaşlar diyagramda yağış yok diyebilir. Ama bilirsiniz GFS özelikelde yaz aylarında ilk başlarda fazla bir yağış göstermez. Ve değişimede oldukça açıktır. O yüzden şimdilikte yağış konusunda bişey demek erken ona zaman yaklaştıkça bakacağız.


  Bakalım acaba bu senenin ikinci etkili orajını görebilecek miyiz?:)


  Bu arada hep diyorum birdaha bu kadar sert dalga gelemez diye, ama 2020 sen nelere kâdirsin... Belki bir daha 0 izoterm-i gelir kim bilir?


  Hepnize iyi akşamlar:)

 • O cinler İstanbulu da çarpar merak etme sen o CIN değerleri soğuk hava karşısında eşekten düşmüş karpuza dönecekler inşallah. Ayın son 10 günü sağlam ekşınlar olur eğer son anda aksilik olmazsa tabii.