İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • GFS 23 Şubat gibi soğukları İstanbul ' a indirmiş. Ancak diğerlerinde henüz bir şey yok.

Umarım senaryolar GFS ' nin dediği gibi olur. O zaman Şubat sonunu beklemeden 2. Kar dalgasını görebiliriz.

• Bu forumda uzun zamandır bulunuyorum, karlı günlerin yanısıra karsız zamanlarda geçirdik, bilen bilir ben mart 1 dedin mi kışı kapatır önüme bakarım, bu senede farklı olmayacak, ay sonu şubat başı sistem aldık aldık almadık bence kış bitmiştir ancak bu takip edenlerin bitirmesi demek değildir, bu gözler nisan başında istanbula kar yağdığınıda görmüştür o yüzden kenara çekilip orajı beklerim.

Ancak bunun dışında şu süreçte karalama tahtası gibi bu konuya yazan, takip edenlerle dalaşarak sürekli kış bitmiştir tarzı mesajlar atanlara yer yok, kışı bitirdiyseniz çekilin kenara gidin arşive bakın bilgi öğrenin, forumumuz hava ile ilgili ancak çok sağlam arşivi var ve birsürü şey öğrenebilirsiniz, ya da oraj zamanı olan mayıs ayına kadar başka şeylerle ilgilenin.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 24 OCAK 2022 sanli son 2 kış çok iyiydi.Bence bu Son 2 sezonun eniyisi.

Hadi 2018 neyse de gecen yili bu yilla karsilastiramayiz bile.Gecen yil sahillerde 8 9 kere havada kar gorduk ayrica 2 kere 50 metrelik rakimlarda ciliz ortuler vardi.23 subat sisteminde 20 cm' yi goren yerler vardi.Gecen kis su ana kadar bu kisin en az 2 3 kat daha guzel halidir.2018 bayagi kotuydu ama o da kil payi bu yildan iyi bence.Son bir sistemle iyi bir kar alirsak 2 yili da gecebiliriz hala.Su an en kotusu.

• 24 OCAK 2022 sanli son 2 kış çok iyiydi.Bence bu Son 2 sezonun eniyisi.

2019>2020>2018 (bence)

2019'da özellikle ilk yarı sıklık açısından efsaneydi, haftada bir havada karlık sistem indi. 2018'i hatırlamak bile istemiyorum, o sene yaşanan herşey üzerimde travma bıraktı. Şu an ki sahip olduğum fikir ve bilgilerimi bile kökten etkiledi.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• 2019>2020>2018 (bence)

2019'da özellikle ilk yarı efsaneydi, haftada bir havada karlık sistem indi. 2018'i hatırlamak bile istemiyorum, o sene yaşanan herşey üzerimde travma bıraktı. Şu an ki sahip olduğum fikir ve bilgilerimi bile kökten etkiledi.

Yüksek orandaki şehirleşme bütün hocalarımızın bilgilerini kökten etkilemiş gibi gözüküyor hocam... İstanbulun nüfusu 20 milyona dayanacak 10 sene içinde. 20 milyonluk bir şehrin ısıya etkisi çok büyük oluyor haliyle. Artık çocuklarımıza, torunlarımıza yaşadığımız sistemleri anlatırız.

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• Yüksek orandaki şehirleşme bütün hocalarımızın bilgilerini kökten etkilemiş gibi gözüküyor hocam... İstanbulun nüfusu 20 milyona dayanacak 10 sene içinde. 20 milyonluk bir şehrin ısıya etkisi çok büyük oluyor haliyle. Artık çocuklarımıza, torunlarımıza yaşadığımız sistemleri anlatırız.

Kesinlikle, maalesef hocam. Her sistem için olmasa bile sınırda sistemler özelinde baya sıkıntı çıkıyor artık. Bence psikolojik sınır -8 artık yavaş yavaş -10'a doğru kaymalı. -8'in o koyu lacivertliği bana heyecan vermiyor artık, hemen destekleyecek yan faktör arıyor insan(karayel, sibirya, çok soğuk 500 hPa gibi). Isı adasının toplam yağışa etkisi de fazlasıyla mevcut.

• Kesinlikle, maalesef hocam. Her sistem için olmasa bile sınırda sistemler özelinde baya sıkıntı çıkıyor artık. Bence psikolojik sınır -8 artık yavaş yavaş -10'a doğru kaymalı. -8'in o koyu lacivertliği bana heyecan vermiyor artık, hemen destekleyecek yan faktör arıyor insan(karayel, sibirya, çok soğuk 500 hPa gibi). Isı adasının toplam yağışa etkisi de fazlasıyla mevcut.

Hocam -12 bile beni tedirgin ediyor artık.Bizdeki şansızlık ile -12 girse bile bu sefer yağış olmaz ya da rüzgar karayele dönmez..X/

• -12 girse karayel kovalamam ben hocam, nem lazım nem; poyraz iyidir. :P

Doğu bölgelere taşınmayı düşünüyorum artık.Ne model takibi yapmaya gerek var nede -4'mü girmiş ve ya -8'mi kafa rahat. :hfyeni (18)::hfyeni (18): Her türlü 1 metre kar yapıyor zaten.

• Normalde sikloncu değilim ama bu saatten sonra gelirse siklonla gelsin kazığına alışkınız ama uygun sinoptikle gelirse bizi o kesecek gibi görünüyor, bu sene DEK li sistemler için uygun değil yb çok yakında konumlanıyor, tabiki her zaman aynı olacak diye bir kaide yok, bakalım ay sonu ne gelecek, yakında yansımaya başlar modellere..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Yüksek orandaki şehirleşme bütün hocalarımızın bilgilerini kökten etkilemiş gibi gözüküyor hocam... İstanbulun nüfusu 20 milyona dayanacak 10 sene içinde. 20 milyonluk bir şehrin ısıya etkisi çok büyük oluyor haliyle. Artık çocuklarımıza, torunlarımıza yaşadığımız sistemleri anlatırız.

Hocam hadi istanbulda nüfus fazla ısı oluyor ya biz ? Ne nüfus var nede soğuk sıkıntısı var bu sene havada 1 kere gorebildik yagmur bile yagmadi dogru duzgun

• Modeller şubatı bitirmiş anlaşılan bu saatten sonra bi cacık olmaz gibi

Son alınan sistem model falan tanımadan geldi endeks görüntüleri ayın sonu Martın başı ile beraber sistem veriyor. 23-24 Şubat zayıf kalacak gibi karayel sürprizi ile gelmezse tabi bir de 12-13 Mart'ta sistem görüntüsü var endekslerde aceleci olmaya gerek yok son takip evresindeyiz kısmetimizi bekleyelim derim.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• -8 ile sahillerde kuru kar beklemek doğru değil zaten herhalde rüzgara bakacaksınız bu İstanbulla alakalı bir durum değil en önemli faktör yer soğuğu misal Karadeniz daha birkaç gün önce 850 hpa da -1 varken kar gördü çünkü yer sıcaklığı günlerce 0'ın altındaydı ve kar örtüsü vardı ama 24 Ocak sisteminde -8, -9 olmasına rağmen sulu kardan öteye gidemedi verileri yanlış değerlendiriyorsunuz sonra suçu İstanbul'a atıyorsunuz.

• -8 ile sahillerde kuru kar beklemek doğru değil zaten herhalde rüzgara bakacaksınız bu İstanbulla alakalı bir durum değil en önemli faktör yer soğuğu misal Karadeniz daha birkaç gün önce 850 hpa da -1 varken kar gördü çünkü yer sıcaklığı günlerce 0'ın altındaydı ve kar örtüsü vardı ama 24 Ocak sisteminde -8, -9 olmasına rağmen sulu kardan öteye gidemedi verileri yanlış değerlendiriyorsunuz sonra suçu İstanbul'a atıyorsunuz.

Bu konuda konuşabilecek son kişilerden birisiniz bence hocam. Zira verileri yanlış değerlendirip 7/24 Samsun'a laf eden bir profildesiniz. Şu forumda en istemeyerek girdigim konulardan biri Orta Karadeniz, sayenizde.

• Bu konuda konuşabilecek son kişilerden birisiniz bence hocam. Zira verileri yanlış değerlendirip 7/24 Samsun'a laf eden bir profildesiniz. Şu forumda en istemeyerek girdigim konulardan biri Orta Karadeniz, sayenizde.

Herkesin şahsi fikri kimseye kendimi kanıtlama gibi bir amacım yok yazdığım yazılarda yaptığım tahminlerde beni destekleyen de doğru tahmin yapıyorsun diyen de o sayfada onlara da bir göz atın girmek istemeseniz de :)