Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Rahmetli ananemin tabiri ile

Göğün götü (arkası) karardı rahmet yağacak

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Şu son sistemde şunu farkettim. Bursa İnegöl kadar soğuk olup kar yağmayan bi yer yoktur heralde. Enverziyon özelliği sayesinde yıllık donlu gün sayısı etrafındaki Eskişehir gibi karasal yerlere eşit olmasına rağmen sistem boyunca 3 derecenin altına inemeyip havada dahi kar göremedi. Oysaki Eskişehir şu ana kadar 2. örtülü sistemini gördü. Hani Trakyaya hep kuru soğuk çekiyo diyoruz ya. İnegöl de Güney Marmaranın kuru soğuk çeken yeri.

• Şu son sistemde şunu farkettim. Bursa İnegöl kadar soğuk olup kar yağmayan bi yer yoktur heralde. Enverziyon özelliği sayesinde yıllık donlu gün sayısı etrafındaki Eskişehir gibi karasal yerlere eşit olmasına rağmen sistem boyunca 3 derecenin altına inemeyip havada dahi kar göremedi. Oysaki Eskişehir şu ana kadar 2. örtülü sistemini gördü. Hani Trakyaya hep kuru soğuk çekiyo diyoruz ya. İnegöl de Güney Marmaranın kuru soğuk çeken yeri.

Son 3 yıldır İstanbul hariç marmara'nın çoğu yerinde kuru soğuk sıkıntısı var. Çarşamba gecesi Sakarya'da 20-25 dk lık seyirlik kar gördük havada gerisi tamamen kuru soğuk...

• her sey olacagina bakar bir gun modelde soguk gorup yaygara koparmaya gerek yok gelmeyince gelmiyor yapacak birseyde yok modeli birakip gunu yasamak en iyisi yatarsin kalkarsin bir bakmissin kar yagmis yada sabah evden cikarsin birsey yok aksam yolda kalmissin en iyisi bi burada milletin ruh hali bozuluyor vay geldi vay gelecek 1.5.15 derken gunler geciyor yavas yavas kisin ortasina geliyor beni bile biktirdiysa bu model denen illet bakmam daha iyi.

• Umarım önümüzde eğer ki sistem olursa ab hiç bir yerde patlamasın kesinlikle ab olmasın -12 -14'ler aksın üstümüze DEK kovalayalım bune arkadaş ya 3 yıldır aynı yerden ab patlıyor bütün soğukları kırıyor...

Einmal editiert, zuletzt von Endless ()

Ben de Yenişehirdeyim iklimi aynı İnegölle. Kuru soğuğa gelince iç bölge ama kar yağışına gelince kıyı bölge gibiyiz.

• Gfsnin uzun vadede gösterdikleri hayali değil eps ve naefsde destekliyor ayrıca diğer haftalık tahminlerde multimodel vesayir.

Çok doğru ve güzel bir yorum ve durum tespiti. Bas bas bağıran bir 24 Şubat 2019'un veya 2018'in benzeri bir sistem takibi içine gireceğiz gibi. Eğer ki İskandinav-Azor işbirliği kutba yakın seyir ederse imkanı yok kaçmaz Avrupa'ya bu sefer bizim olacak inşallah.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Çok doğru ve güzel bir yorum ve durum tespiti. Bas bas bağıran bir 24 Şubat 2019'un veya 2018'in benzeri bir sistem takibi içine gireceğiz gibi. Eğer ki İskandinav-Azor işbirliği kutba yakın seyir ederse imkanı yok kaçmaz Avrupa'ya bu sefer bizim olacak inşallah.

Bu seferde avrupaya kaçmasında valla ne olursa olsun tası tarağı toplar yaylalara göç ederiz artık. Avrupa ve İtalya faktöründen önce soğuklar kuvvetlimi olacak orası bizi dahada ilgilendirmeli Ao o tarihlerde ufak bi sinyal veriyor ama hala kararsız bakalım.

• Ben de Yenişehirdeyim iklimi aynı İnegölle. Kuru soğuğa gelince iç bölge ama kar yağışına gelince kıyı bölge gibiyiz.

Aynen onu diyorum ya. Enverziyon söz konusu olunca İnegöl Yenişehir etrafındaki Kütahya Eskişehir den bile daha soğuk oluyo. Ama sistem gelip hava kapatınca bi anda 5-6 derece ısınıyo ve bi daha kar değerlerine inemiyo

• dune kadar balikesir lapalapa kar gosteren tum siteler simdi endusuk 5 yiksek 10 derece sakir sakir yagmur gosteriyo 6 7aralik bi onceki sistemde yukseklerde kar yagarken simdi bu sistemde yukseklerde bile kar dusmez artik kimseye inancim kalnadi kar umutlarim azaldi ;(

• siklonik sistemler 24 saat kala degisiyor. daha siklon olusmadi 40 saatimiz var takip etmek gerekir, zaten etkili sistemler yagmur gosterip 36 saat kala kar a donuyor bizim bolgede takip edebildigim kadariyla. bu sekilde cok etkili sistemler aldik. tmm kuzeyimiz adina siklonlu sistemler guneye gore verimli olmasada genelde trakya guney marmara canakkale tarafinda surprizler hep oluyor. bi yerden bi yere vursun artik piyango tak etti canimiza. birde yanlisim var ise duzeltin ki dogrusunu ogrenelim su isin iyice can sıkmaya basladi. yardim lutfen...