Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2021 Sonbaharı)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs sabah çıktısıda iyi çıktı, ihtimaller git gide güçlenmeye devam ediyor,

Takipteyiz bakalım...😊

Burdan Gfs ye gönderme yapmak istiyorum;

Yeme bizi Gfs8o

d935b93b.jpg

Neyse Öğlen nasıl çıkacak acaba??

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• 4 Şubat ! Göreland Blokaji bizim icin bence şuan ki göruntüden cok daha iyi hic yoktan yagmurlu kapalı havalar olucak bu arada Stratosfer Isınması troposferle eşleşme ihtimali kuvvetli deniyor buda iskandinavya Azor blokaji ile Doğu Avrupa ve Balkanlar bizde dahil Sıra dışi bir Aralık gecirme durumumuz var gibi fikrin nedir ? sin olarak ise ; Mjo 5 fazda merkeze kacıyor bu isi bozuyor gibi ...

• Maalesef modellerin tadı tuzu yok. Sistemi bir göstrrip sonra da kuşa çeviriyofler. Benim aklıma Aralık ta Kasım gibi mi olacak.

• Maalesef modellerin tadı tuzu yok. Sistemi bir göstrrip sonra da kuşa çeviriyofler. Benim aklıma Aralık ta Kasım gibi mi olacak.

Siz hangi kaynaklara bakıyorsunuz acaba 2 aydır yağış almıyoruz şimdiki verilerde yağış var soguk var daha ne olsun çok şükür

• Gfs de ecm de güzel yağışlar veriyor yurdumuza şu yaşadığımız kuraklığı ustumuzden atabilecek turden yağışlar sicakliklar desen mevsim normalleri civarina geliyor dogu Anadolu iç anadolunu Karadeniz in iç kesimleri gibi yerlerde kar yağışları gözüküyor bence gayet iyi yurt genelinde kar yagisi beklemek şu an için erken geliyor bana önce yağışlara kavusalim!:thumbup:

Einmal editiert, zuletzt von Mert_35 ()

• Gfs diyagra mı Avrupa'da yeni ayın ilk haftasi rekor sıcaklıklar ölcülecek diyor değisime hep acik olsada paris 3 Aralık 23 berlin 20 derece roma 20 derece istanbul 15 derece ile karsilayacak gibi Avrupa'da küresel Isınma feryatları yakında başlar ...

Einmal editiert, zuletzt von zip34 ()

• 4 Şubat ! Göreland Blokaji bizim icin bence şuan ki göruntüden cok daha iyi hic yoktan yagmurlu kapalı havalar olucak bu arada Stratosfer Isınması troposferle eşleşme ihtimali kuvvetli deniyor buda iskandinavya Azor blokaji ile Doğu Avrupa ve Balkanlar bizde dahil Sıra dışi bir Aralık gecirme durumumuz var gibi fikrin nedir ? sin olarak ise ; Mjo 5 fazda merkeze kacıyor bu isi bozuyor gibi ...

AAM ne tarafa evrileceği belli değil.Alacağı yön aralık seyrini belli edecek.

MR-latest-120days.png

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Tekrardan herkese selamlar,

Uzun zamandır tahminlerimde ve eski açtığım konuda Aralık başı gibi bir dalga olacağı ile ilgili sizleri şahsi olarak bilgilendiriyordum.

Yaklaşık 10 gün öncesinden kendi açtığım konuda Aralık başı sistemi diye konu başlığı atmıştım. Sonra değerli yöneticiler benle beraber diğer dostlarımın da konularını kapatarak tek bir konu üzerinden devam etmemizi söylediler. Ve buradan devam ediyoruz bir süredir.

Şimdi yaklaşık 10 gün öncesinde bu başlığı attığımda sisteme tam 20 gün vardı, ama ben hem uzun vade deki görüntülere hem diğer verilere hemde uzun vade deki tecrübelerime dayanarak bu başlığı atmıştım. Yani kısacası vade uzun olduğu için yanılma payım da yüksekti ama yinede açmıştım.

Şu an Allah'a şükür veriler ve modeller benim başarılı gittiğimi gösteriyor:) Yani kısacası artık sistemi vermeye başladılar. GFS yaklaşık 3 gündür model sonlarında sisteme ilk göz kırptı, sonra ardından 300h kadar sistemi soktu, bu iyi haber!

Peki şuan endeksler ve diğer veriler bu ay başı sistemi için ne gösteriyorlar gelin onlara bakalım;

AO endeksi;

GFS Ensemble Arctic Oscillation Outlooks

Endeks çıktısını beğendim, ay başı için Ao endeksi de olumlu çıktılar vermiş. Zaten bir süredir negatif devam ediyordu bu durumda dediğim gibi İng-Frn-İsp hattına indiriyordu sistemleri bizde sıcak ve kurak döngüde Omega blokajında kalıyorduk, ama artık o günlerin sonuna gelmiş bulunuyoruz çünkü pozitife yöneliyor ve hatta bir süre Nötr de kalıyor bu bizim için çok iyi ve şunu da söyleyeyim eğer bize kuvvetli bir sistem gelmesini istiyorsak negatiften nötre çıkış en ideal dir ve öylede gidiyor, şükür...

NAO endeksi;

MRF Ensemble North Atlantic Oscillation outlooks

NAO da negatif den Nötre çıkış var buda iyi haber! Şu an endeks düzeyi (- 3409) civarlarında...

Mjo da bu şekilde;

GFS MJO index ensemble plume

Ay başı beklediğim sistemde ki GFS nin verdiği çıktı;

gph500_anom_20191121_06_312.jpg?

Bu arada Azor'un batı Avrupa da aktif YB olarak konumlanması sonucunda bu sefer soğuk ve yağışlı döngünün ve Polar Atak alma ihtimalimiz de yüksek görünüyor.

a09db.png

Son 20 günün z500 olarak Kuzey kutbu görüntüsü;

NH 500 hgt 30 day loop

Buda 200hp yine son 20 günün görüntüsü;

Burada Omega blokajı daha net anlaşılıyor...

Global 200 hgt 30 day loop

Burada ise yuvarlak içine aldığım yer o bizim gıcık olduğumuz Rusya üzerinde bulanan YB nin ne kadar devasa bir alan kapladığı;

1e044b9c8121cc100da0.png

Bu arada son olarak da diyagramlara bakalım;

69f9b56b86d31bf01a3.png

Diyagramlarda da hem soğuk dalganın daha net anlaşıldığı hemde yağışların artacağını gösteriyor...

Kırmızı yuvarlak; Soğuk dalga.

Mor oklar; Yağışların artacağı.

Bu gün son çıkan verileri özetledim ve Aralık başı sistemine dayandım...

İnşallah hakkımızda hayırlısı olur ilerleyen süreç için,

Paylaşımlarıma devam edeceğim.

Hepinize tekrardan selamlar,

Sağlıcakla kalın:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• elinize sağlık hocam