Sezon başı sohbetleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam bağlar mah. 7051 Sk. Erenler Sakarya. İlk ne zaman kar yağar. Kaç santim yağar. Yağmur yağar mı seller akar mı Arap kızı camdan bakar mı hocam? :)

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Hocam bağlar mah. 7051 Sk. Erenler Sakarya. İlk ne zaman kar yağar. Kaç santim yağar. Yağmur yağar mı seller akar mı Arap kızı camdan bakar mı hocam? :)

Şuan resmen kahka attım:):):):D

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Aralık başı bir güçsüz de olsa kar değerlerinde sistem alabilirsek ay sonu gelecek sistem için saha ve zemin şartları müsait hale gelir...

clint dempsey win GIF by U.S. Soccer Federation

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• 9612e1e34cee1a25ec89a0.png240h sonrasında NH sinoptigi bize iki şeyi söylemeye çalışıyor. İlki kutup dairesi üzerinde yükselen basınç Grönland doğusundan Azor 'un kuzey kolu ile birleşebilir bu da vortex'de kısmi bir spin off (bölünme) olayına yol açabilir. Ikıncı önemli husus ise Azor 'un merkezinin Almanya Polonya Baltık civarına kadar guney iskandinavya YB'ına dönüşerek Karadeniz üzerinden bir jet akımı yaratması bunun da polar atak oluşturması. Tarihler bize endekslerin de desteği ile 10 Aralık civarını işaret ediyor. Şu anda durum bundan ibaret diyebiliriz.

• Atmosfer karar vermeye çalışırken telebağlantılar sürekli değişiyor modellerde. Şu dönemi atlattıktan sonra daha tutturabilir öngörüler oluşturulabilir. 9-13 arası oluşabilecek günleri geçe kalan pastırma günleri gibi de geçirebiliriz. Bu dönemdeki tahmin yapabilen tüm yazarlarımızı alkışlıyorum cesaretlerinden dolayı... :hfyeni (25)::hfyeni (25)::hfyeni (25):

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Atmosfer karar vermeye çalışırken telebağlantılar sürekli değişiyor modellerde. Şu dönemi atlattıktan sonra daha tutturabilir öngörüler oluşturulabilir. 9-13 arası oluşabilecek günleri geçe kalan pastırma günleri gibi de geçirebiliriz. Bu dönemdeki tahmin yapabilen tüm yazarlarımızı alkışlıyorum cesaretlerinden dolayı... :hfyeni (25)::hfyeni (25)::hfyeni (25):

Kesinlikle öyle @4 Şubat yılbaşına kadar durgun hafif lodoslu ve ülke genelinde ortalamaların 2-3 derece üzerinde bir dönem ( belki bir zayıf salınım dışında) geçirme olasılığı da yok değil. Burada statik değil dinamik ve analitik analiz devreye giriyor. Endekslerden ziyade üst katmanlardaki değişimlerin yol açacağı dolaylı etkileri anlık yorumlamak önem arz ediyor. Sizlerin de katkılarınız bu noktada çok ama çok değerli :hfyeni (25):

• 9612e1e34cee1a25ec89a0.png240h sonrasında NH sinoptigi bize iki şeyi söylemeye çalışıyor. İlki kutup dairesi üzerinde yükselen basınç Grönland doğusundan Azor 'un kuzey kolu ile birleşebilir bu da vortex'de kısmi bir spin off (bölünme) olayına yol açabilir. Ikıncı önemli husus ise Azor 'un merkezinin Almanya Polonya Baltık civarına kadar guney iskandinavya YB'ına dönüşerek Karadeniz üzerinden bir jet akımı yaratması bunun da polar atak oluşturması. Tarihler bize endekslerin de desteği ile 10 Aralık civarını işaret ediyor. Şu anda durum bundan ibaret diyebiliriz.

Hocam 2.ci seçeneğe verilecek gibi duruyor bence. Bu sene pv nin sürekli bölünme yapacağına pek ihtimal veriyorum. 1.seçenek olursa ya muazzam bir sistem alır ihya oluruz yada uzaktan Amerika kameralarına bakıp iç çekeriz 1 riskli.