Belli Başlı Meteorolojik Dönemler, Koç Ayı Aybaşı, Koç Katımı Fırtınası

• hiç unutmam çok eskilerden dedem anlatırdı haziran sonlarında kirazların başına kar yağmış köylerde ozamanlarda yaylalara yazınbile kar yağarmış gerçi şimdi mevsimler epey değişti 100 yıldabir yeni döngü oluşuyo 2021 den itibaren yenibir döngü oluşacak bakalım iklim bizi neşekilde etkileyecek uzmanlar bunun araştırmasını yapıyo zaten

Aynı sizin anlattığınızı rahmetli dedem anlatırdı kurduğu cümle aynen şuydu oğlum dalda kıpkırmızı kiraz vardı diz boyu kar yağmıştı derdi iklim çok değişti ben çocukluğumda bu kadar nem olduğunu hiç hatırlamam birdenbire gelen yaz yağmurları olurdu zaman ilerledikçe daha neler göreceğiz bakalım

• Orasa bu kiraz daldayken kar mevzusunu bizim buralarda da anlatıyor yaşlılar. Heyelan sebebiyle kiraz ağacındaki bir kişinin 200-300 metre aşağıdaki dereye sürüklendiği yönünde bir hikayede var bu olayla ilgili. Tarih olarakta bu gündönümünü söylüyorlar. Ama yıl bilgisi yok, o yüzden arşiv araştırması yapamıyorum. Ama müsait bir zamanda, 1960 tan geriye bir arşiv çalışması yapıp, bu sistemi tespit etmeye çalışacağım.

• Son veriler artık ateş ediyor. Kuzey kesimler, gerçekten bazı ciddi riskler yaşayabilir

forum.havaforum.com/wcf/attachment/61195/

Ecmwf ne diyor birde ona bakalım,

gh500_20190624_00_168.jpg

850temp_20190624_00_168.jpg

Gfs' nin yakın çekim soğuk ve yağışına bakalım850temp_20190624_06_168.jpg

overview_20190624_06_144.jpg

Değerlendirmeyi siz değerli forumdaşlarıma bırakıyorum.

• derelili hemşerim görünen köy kılavuz istemez bizleri gerçekten ciddi durumlar bekliyo rabbim beterinden korusun bölgemiz adına çok sıkıntılı bir durum eğerki yağış gece saatlerinde etkiliolursa olacakları benbile düşünemiyorum özelliklede dere yataklarında bulunan yerleşimi olan vatandaşlarımız hemşerilerimiz bu konuda muhakkak tebbirli olmaları yada tebbir alınması gerek aksi halde çok kötü sonuçlarla karşı karşıya kalına bilir

• kardelen28 evet hocam deniz üzerinden ilerleyen bir serin atak olması yağışların şiddetini, dozunu özellikle sahil olmak üzere, iyice artırabilir.

Valla hocam bu konuya devam etmekte biraz isteksizim artık. Bahardan beridir her takip ettiğim dönem, mevsimine göre uygun olmayan koşullar içerdi bu yıl. Uğursuz mu geliyorum ne. Rabbim can ve mal kaybından milletimizi korusun.

• kardelen28 evet hocam deniz üzerinden ilerleyen bir serin atak olması yağışların şiddetini, dozunu özellikle sahil olmak üzere, iyice artırabilir.

Valla hocam bu konuya devam etmekte biraz isteksizim artık. Bahardan beridir her takip ettiğim dönem, mevsimine göre uygun olmayan koşullar içerdi bu yıl. Uğursuz mu geliyorum ne. Rabbim can ve mal kaybından milletimizi korusun.

Yok hocam sizle alakası yok. Rabbim isterse olur gerekli tedbirleri almamız lazım, elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Rabbim can ve mal kaybından herkesi korusun. İnşallah bu zorlukları da hep beraber atlatıcaz.

• hava olaylarının doğa olaylarının belli başlı afet sel,deprem,kasırga vs. gibi olaylarla insanoğlu kendini bağdaştıramaz bu ilahi bir tecellidir olacaksa olur bunu Allahtan başka hiçbir varlık önleyemez bizim elimizde olan sadece tebbir önlem almak olabilecek zararı minumuma düşürmeye çalışmak rabbim insan oğluna akıl fikir ihsan eylemiş bile bile kimse kendini ölüme götürmez illaki ölüm hepimiz içinvar ama bunun nezaman nesaat olacağını yanlızca allah bilir.

• Orasa bu kiraz daldayken kar mevzusunu bizim buralarda da anlatıyor yaşlılar. Heyelan sebebiyle kiraz ağacındaki bir kişinin 200-300 metre aşağıdaki dereye sürüklendiği yönünde bir hikayede var bu olayla ilgili. Tarih olarakta bu gündönümünü söylüyorlar. Ama yıl bilgisi yok, o yüzden arşiv araştırması yapamıyorum. Ama müsait bir zamanda, 1960 tan geriye bir arşiv çalışması yapıp, bu sistemi tespit etmeye çalışacağım.

Hocam aslında seneyi hatırlayabiliyormusun diye sormuştum ama cevap klasik ne bileyim oğlum yaşlılık nerden hatırlayayım olmuştu ama merak etmiyorda değilim haziran ayında diz boyu kar yapan sistem nasıldı acaba bu arada köy öyle rakımı çok yüksekte değil 600mt civarında olmalı

• Hocam aslında seneyi hatırlayabiliyormusun diye sormuştum ama cevap klasik ne bileyim oğlum yaşlılık nerden hatırlayayım olmuştu ama merak etmiyorda değilim haziran ayında diz boyu kar yapan sistem nasıldı acaba bu arada köy öyle rakımı çok yüksekte değil 600mt civarında olmalı

Evet benimde bu hikayeyi dinlediğim rakım 800 civarı. Tarih olarak 1950 veya 1960 öncesi olmalı. Çünkü babam 46 doğumlu ve olaya şahit olan dedemler. Babam hatırlamıyor ve dedemin zamanında olduğunu söylüyor. O zamanlarda meteorolojik kayıtta tutulmuyor olabilir. Sinoptik desene de ulasamayabiliriz. Ama mühim olan şu: bu hadise gerçek mi değil mi. Gerçekse tarih nedir ve ne kadar yağış olmuştur.

Benim yaşlılardan dinlediğim, bir gecede iki karış kar yağdığı ve ertesi gün hemen eridiği şeklinde.

• Evet benimde bu hikayeyi dinlediğim rakım 800 civarı. Tarih olarak 1950 veya 1960 öncesi olmalı. Çünkü babam 46 doğumlu ve olaya şahit olan dedemler. Babam hatırlamıyor ve dedemin zamanında olduğunu söylüyor. O zamanlarda meteorolojik kayıtta tutulmuyor olabilir. Sinoptik desene de ulasamayabiliriz. Ama mühim olan şu: bu hadise gerçek mi değil mi. Gerçekse tarih nedir ve ne kadar yağış olmuştur.

Benim yaşlılardan dinlediğim, bir gecede iki karış kar yağdığı ve ertesi gün hemen eridiği şeklinde.

Hikaye değil hocam anlatılan herşey hemen hemen aynı dedem sabah kalktık diz boyu kar vardı öğleden sonra hiçbirşey kalmadı şeklinde anlatmıştı yani aynı şeyleri söylüyoruz ben tahmini olarak 50li yıllar olduğunu düşünüyorum

• dediğim gibi bu yüz yıllık bir döngü ve 2021 den sonra tekrardan yenibir döngü oluşacak yani 2019 dan 98 yıl geriye gidelim ozamanlarda olmuş bir hadise heryüzyıldabir mevsimsel bir döngünün oluştuğunu bazı bilim adamları araştırmış ve halende araştırmaya devam ediliyo yaz ayında kar yağacak deseler hiç şaşırmam 😊 neden olmasın nasıl kışın ortasında 25 -26 dereceleri görüyosak bununda olabileceğini ihtimal vermek gerek