Belli Başlı Meteorolojik Dönemler, Koç Ayı ,Koç Katımı Fırtınası, 29 Kasım-2 Aralık Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • derelili buarada sizin yayla yada oba hangi taraftaydı yavuz kemalmi kulakkayamı yada yeşil vadi taraflarındamı 😊 kusuruma bakma ismini bilmediğimden derelili diyorum

• bu orta ve doğu karadeniz için felaket demek

Bu şekilde gelirse, evet. Epey bi ses getirir. Ama vade hala uzak sayılır, Ecmwf yavaş yavaş Gfs ye benzesede hala Gfs gibi sert değil. Son şekli Gfs gibi olursa, unutulmaz bir Haziran sonu-Temmuz başı yaşarız.

• böyle gelirse yaylalarda temmuz ayında kartopu oynarız^^

Bakalım neler olacak, bekleyip göreceğiz hocam. Öğlen çıktısında ana çıktı biraz ısınmış, senaryolardaysa tersine soğuma mevcut. Bu ayda ana çıktı, senaryo takibi yapmak hayli ilginç bir deneyim. Tuhaf bir yaz yaşıyoruz. Tek dileğim, rabbim afetten muhafaza etsin memleketimizi.

• hiç unutmam çok eskilerden dedem anlatırdı haziran sonlarında kirazların başına kar yağmış köylerde ozamanlarda yaylalara yazınbile kar yağarmış gerçi şimdi mevsimler epey değişti 100 yıldabir yeni döngü oluşuyo 2021 den itibaren yenibir döngü oluşacak bakalım iklim bizi neşekilde etkileyecek uzmanlar bunun araştırmasını yapıyo zaten

• hiç unutmam çok eskilerden dedem anlatırdı haziran sonlarında kirazların başına kar yağmış köylerde ozamanlarda yaylalara yazınbile kar yağarmış gerçi şimdi mevsimler epey değişti 100 yıldabir yeni döngü oluşuyo 2021 den itibaren yenibir döngü oluşacak bakalım iklim bizi neşekilde etkileyecek uzmanlar bunun araştırmasını yapıyo zaten

Aynı sizin anlattığınızı rahmetli dedem anlatırdı kurduğu cümle aynen şuydu oğlum dalda kıpkırmızı kiraz vardı diz boyu kar yağmıştı derdi iklim çok değişti ben çocukluğumda bu kadar nem olduğunu hiç hatırlamam birdenbire gelen yaz yağmurları olurdu zaman ilerledikçe daha neler göreceğiz bakalım

• Orasa bu kiraz daldayken kar mevzusunu bizim buralarda da anlatıyor yaşlılar. Heyelan sebebiyle kiraz ağacındaki bir kişinin 200-300 metre aşağıdaki dereye sürüklendiği yönünde bir hikayede var bu olayla ilgili. Tarih olarakta bu gündönümünü söylüyorlar. Ama yıl bilgisi yok, o yüzden arşiv araştırması yapamıyorum. Ama müsait bir zamanda, 1960 tan geriye bir arşiv çalışması yapıp, bu sistemi tespit etmeye çalışacağım.

• derelili hemşerim görünen köy kılavuz istemez bizleri gerçekten ciddi durumlar bekliyo rabbim beterinden korusun bölgemiz adına çok sıkıntılı bir durum eğerki yağış gece saatlerinde etkiliolursa olacakları benbile düşünemiyorum özelliklede dere yataklarında bulunan yerleşimi olan vatandaşlarımız hemşerilerimiz bu konuda muhakkak tebbirli olmaları yada tebbir alınması gerek aksi halde çok kötü sonuçlarla karşı karşıya kalına bilir

• White Tiger28 evet hocam deniz üzerinden ilerleyen bir serin atak olması yağışların şiddetini, dozunu özellikle sahil olmak üzere, iyice artırabilir.

Valla hocam bu konuya devam etmekte biraz isteksizim artık. Bahardan beridir her takip ettiğim dönem, mevsimine göre uygun olmayan koşullar içerdi bu yıl. Uğursuz mu geliyorum ne. Rabbim can ve mal kaybından milletimizi korusun.

• White Tiger28 evet hocam deniz üzerinden ilerleyen bir serin atak olması yağışların şiddetini, dozunu özellikle sahil olmak üzere, iyice artırabilir.

Valla hocam bu konuya devam etmekte biraz isteksizim artık. Bahardan beridir her takip ettiğim dönem, mevsimine göre uygun olmayan koşullar içerdi bu yıl. Uğursuz mu geliyorum ne. Rabbim can ve mal kaybından milletimizi korusun.

Yok hocam sizle alakası yok. Rabbim isterse olur gerekli tedbirleri almamız lazım, elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Rabbim can ve mal kaybından herkesi korusun. İnşallah bu zorlukları da hep beraber atlatıcaz.

• hava olaylarının doğa olaylarının belli başlı afet sel,deprem,kasırga vs. gibi olaylarla insanoğlu kendini bağdaştıramaz bu ilahi bir tecellidir olacaksa olur bunu Allahtan başka hiçbir varlık önleyemez bizim elimizde olan sadece tebbir önlem almak olabilecek zararı minumuma düşürmeye çalışmak rabbim insan oğluna akıl fikir ihsan eylemiş bile bile kimse kendini ölüme götürmez illaki ölüm hepimiz içinvar ama bunun nezaman nesaat olacağını yanlızca allah bilir.

• Orasa bu kiraz daldayken kar mevzusunu bizim buralarda da anlatıyor yaşlılar. Heyelan sebebiyle kiraz ağacındaki bir kişinin 200-300 metre aşağıdaki dereye sürüklendiği yönünde bir hikayede var bu olayla ilgili. Tarih olarakta bu gündönümünü söylüyorlar. Ama yıl bilgisi yok, o yüzden arşiv araştırması yapamıyorum. Ama müsait bir zamanda, 1960 tan geriye bir arşiv çalışması yapıp, bu sistemi tespit etmeye çalışacağım.

Hocam aslında seneyi hatırlayabiliyormusun diye sormuştum ama cevap klasik ne bileyim oğlum yaşlılık nerden hatırlayayım olmuştu ama merak etmiyorda değilim haziran ayında diz boyu kar yapan sistem nasıldı acaba bu arada köy öyle rakımı çok yüksekte değil 600mt civarında olmalı

Einmal editiert, zuletzt von Orasa ()