İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şişli yağmur yapmış sarıyer kky. Bence bu sistemi hala hayata döndürebiliriz.

Meteoroloji İstanbul rakımını 0 mt olarak hesaplıyor. Ancak biraz daha iç kesimlerde 1 -2 derece civarı oynamalar olabiliyor. Dolayısı ile sınırda olan değerler 5 c mesela bölge bölge 4 - 3 arası değişebiliyor.

3 - 4 c de çokdefa kar yağdığına şahit oldum. Havada kar görme ihtimalimiz yüksek bana göre ancak örtü zor.

• Benim bu sistemdeki düşüncem rakımı 150 ve üstü yerler havada seyirlik kar veya kky görebilir diye düşünüyorum... Aşağı taraf için durumlar pek iyi değil. Şuanlık görünen bu. Batı kesimlere gittikçe şans dahada artıyor soğuk açısından.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Yani daha çok sistem anında takip daha ön planda görülecek, ve dew point durumuda önemli bulunmakta kar veya kky açısından.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Meteoroloji İstanbul rakımını 0 mt olarak hesaplıyor. Ancak biraz daha iç kesimlerde 1 -2 derece civarı oynamalar olabiliyor. Dolayısı ile sınırda olan değerler 5 c mesela bölge bölge 4 - 3 arası değişebiliyor.

3 - 4 c de çokdefa kar yağdığına şahit oldum. Havada kar görme ihtimalimiz yüksek bana göre

Doğru tespit mesela Şişli 0 mt rakım demiş Üsküdar 75 mt. Sahiller yağmur rakımı biraz yüksek yerler kky ve batı Avrupa yakası kar alır gibi. Arnavutköy başakşehir çatalca hattı örtücük bile yapabilir.

• Daha demin Vintersaga haklı olarak mesajı sildi. Sorun yok

Şu olaya bir açıklık getireyim ben

Veriler her zaman doğru değildir. İstanbul bunu çok yaşadı. Yani verilere bakıp yağmaz veya yağar demek doğru değildir. %100 veri hiç bir zaman yoktur. O yüzden yaşayıp göreceğiz. Zaman yaklaitıkça çıkan veriler olması mutemel verilerdir hiç bir zaman net değildir!!!

Teşekkürler

• Bursa1616

Mesajlarınız şikayet ediliyor, veriyi buraya atıp tahmin yerine veri değerlendirme yapmadığınız sürece mesajlarınız silinecek. Çok zor olmasa gerek. Kar haritasını da bize öğretmeyin isterseniz.

Hocam kaldırdılar derken sizden bahsetmiyordum sonuçta benim dün yaptığım yorum şahsi tahmin değildi ben ne yaptığımı bilmiyormuyum modellere bakarak tahmin yaptığımı anlatmak istedim kimseye kar haritasını öğretmiyorum dün yaptığım yorum şuydu

Modellerde sahil kesimlerinde şuanlık kar gözükmüyor tabi değişime açık ama değişmezse Kadıköy Üsküdar vb sahil ilçelerinde oturanlar pek fazla ümitlenmesin bence yazmıştım aynen bu ama Samet hoca kaldırdı gel gelelim bugünde gfs ve ecmwf güncellemelerindede Kadıköy ve Üsküdarda kar yok bunu anlatmaya çalıştım sadece çok yanlış anlıyorsunuz hocam herşeyi.

• Hocam kaldırdılar derken sizden bahsetmiyordum sonuçta benim dün yaptığım yorum şahsi tahmin değildi ben ne yaptığımı bilmiyormuyum modellere bakarak tahmin yaptığımı anlatmak istedim kimseye kar haritasını öğretmiyorum dün yaptığım yorum şuydu

Modellerde sahil kesimlerinde şuanlık kar gözükmüyor tabi değişime açık ama değişmezse Kadıköy Üsküdar vb sahil ilçelerinde oturanlar pek fazla ümitlenmesin bence yazmıştım aynen bu ama Samet hoca kaldırdı gel gelelim bugünde gfs ve ecmwf güncellemelerindede Kadıköy ve Üsküdarda kar yok bunu anlatmaya çalıştım sadece çok yanlış anlıyorsunuz hocam herşeyi.

Dostum tahminciler bile verilere bakarak "yağmaz" demiyot. Yağmama ihtimali daha yüksek diyor. O yüzden mesajların silinecektir. Ve hala kar yok diyorsun. Büyüklerine bir sor istersen. İstanbul meşhur kışını mgm kar yok demesine rağmen 1 hafta tatil olduğu yılları.