İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ECMWF, son sözlerini söylemeden heleki bu yolda araba çok kilometre yol alacakken kimsenin GFS'nin sözleriyle bilet kesmemesi gerekir. KRAL bu iş bitti derse eğer o zaman bileti keser misafiri en güzel şekilde ağırlarız. KRALI en az 6 güncelleme daha takip etmemiz gerekir.

• Çok ezbere bir yorum olacak farkındayım ama şunu belirtmek istiyorum. Bu aralar takip edilen sistemlerden de bağımsız konuşuyorum.

Hali hazırda denizler epey sıcak ve kara parçaları da tam olarak soğumuş değil. Dolayısıyla uzun-orta vadede modeller misal olarak -6 derece girişi gösterse bile, sistem gününe kadar siz ona minimum +3 derece ekleyin. Modellerde son zamanlarda epey ünlü olan bu akımı geçen sene çok kez yaşadık. Kışın zirve yaptığı Ocak-Şubat'ta bile 1.5 derecelik kırılmalarla çok şey kaçırdığımız oldu. Ki şu an Akdeniz'de turizmin devam ettiği düşünürlerse durum ortada diye düşünüyorum. Bu arada kesin böyle olacak diyemem, belki de bu yorumun yeri Karalama Tahtasıdır.

Günaydınlar herkese bu arada.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Benim korkum paternin böyle devam etmesi.İnşallah etmez.

Her ayın başında bi sistem yada sistemcik gelipde bir dahaki ay başını hareketsiz beklemek kadar kötü bişey yok.Eylül başı Ekim başı şimdide Kasım başı birdaha Aralık başınımı bekliycez.Öyle ise işimiz var.

• Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, değerlendirmelerde bulundu.

Tek, “Özellikle Kasım ayı içerisinde sıcaklıklar ortalamaların altına düşecek. Bu da Kasım ayı içerisinde özellikle Kasım'ın sonuna doğru kar yağışı olasılığını artırıyor ve yine kış dönemi boyunca kar yağışlarını alacağız ama yağış çok düşük olduğu için kar yağışları çok uzun soluklu ve çok fazla olmayacak. Özellikle Marmara Bölgesini, İstanbul'u kuru, ayazı daha fazla bir kış bekliyor" dedi.

• Yalnız adam geçen sene İstanbul için kış kötü geçecek dediğinde ben dahil çoğu kişi adamı eleştirmiş hatta sözlü linç etmiştik. Ancak neticede söylediği gerçekleşmişti. Bu sene geçen seneye kıyasla daha olumlu şeyler söylemiş. Soğuk konusunda katılmakla birlikte yağış konusunda umarım yanılır diyorum.

• Yalnız adam geçen sene İstanbul için kış kötü geçecek dediğinde ben dahil çoğu kişi adamı eleştirmiş hatta sözlü linç etmiştik. Ancak neticede söylediği gerçekleşmişti. Bu sene geçen seneye kıyasla daha olumlu şeyler söylemiş. Soğuk konusunda katılmakla birlikte yağış konusunda umarım yanılır diyorum.

Kaç defa gördün peki çok iyi geçicek dediğini? (merak ettim için soruyorum)

• Deprem konusuna yazma yetkim olmadığı için konuyu buraya yazıyorum özür dilerim.

Silivride oturuyorum, her yıl özellikle eylül ayından sonra,birkaç gün süren kuzeyli rüzgarlarla birlikte deniz’in çekilmesi olağan birşeydir. Bu olayı deprem’e bağlamak saçmalıktır.

• Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, değerlendirmelerde bulundu.

Tek, “Özellikle Kasım ayı içerisinde sıcaklıklar ortalamaların altına düşecek. Bu da Kasım ayı içerisinde özellikle Kasım'ın sonuna doğru kar yağışı olasılığını artırıyor ve yine kış dönemi boyunca kar yağışlarını alacağız ama yağış çok düşük olduğu için kar yağışları çok uzun soluklu ve çok fazla olmayacak. Özellikle Marmara Bölgesini, İstanbul'u kuru, ayazı daha fazla bir kış bekliyor" dedi.

kişi iliklerimize kadar hissedek de ben ayazada razıyım :)

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• Ben çok iyi geçecek diye bişey demedim. Geçen seneye kıyasla olumlu şeyler söylemiş dedim. Sanırım okuduğunu anlama kabileyetiniz yok

'Kabileyet' değil Kabiliyet. Onun dışında insanlar okuduğunu anlamasa bile bu şekilde cevap verilmeyeceğini öğrenmemiş olman çok üzücü.

Ben bu adamın daha önce hiç bu sene kış çok iyi geçecek gibi bir tabir kullandımı diye size sordum bu kadar basit.