İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 4e19e3e131b61760b7ae9.png

izmir için %40 a varan senaryolar var 13 18 Şubat arası herşeye gebe , 300 400 rakım üstü bi hayli şanslı gözüküyor. Ama gfs şuan tek başına ilerliyor ecmwf soğuklar hem geç hem zayıf giriyor bakalım hangisi hangisine uyacak..

• 4e19e3e131b61760b7ae9.png

izmir için %40 a varan senaryolar var 13 18 Şubat arası herşeye gebe , 300 400 rakım üstü bi hayli şanslı gözüküyor. Ama gfs şuan tek başına ilerliyor ecmwf soğuklar hem geç hem zayıf giriyor bakalım hangisi hangisine uyacak..

Paralel senaryosunu hafızanıza kazın. 18 sonrası gfs yanıldığını düşüyorum.

• Forumda ull’nin adı geçmezken tam 24 gün önce tarih vererekten bu ihtimalin ağır bastığını ull kopabileceğini dile getiren benim dipnot düşelim tam merkezi son 24 saat bile oynar orası ayrı. Ecmwf sabah,gfs gece çıktısı hariç modelleri Takip bile etmem :) bahsettiğim 2.salınım ecmwfde (sert soğuk olarak 3. Hafta 14/21 şubat arası) gözüktü ama dünkü mesajlarım doğrultusunda batılı iniyor endeksin negatifde oyalanacağının sinyali değişir umarım yoksa ağlama duvarına döner yine forum sonrasında grönland yükseği ihtimali var.

3 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Haktan hocam İzmir e kaç yeter ya 850 hpa de kky için kar için demiyorum tabi birçok koşul var kar yağması için ama basitçe kaç izotermi yetiyor?

• Can35 kardesim. Ben sanirim 4 yildir foruma uyeyim, teknik bilgim yok şimdi yalanmi soyleyim.. Oturup bu iside teknik olarak ogrenmek istemiyorum oyle bir hevesimde yok. Ama hava olaylarina ve aksiyonlarina sevdaliyim. İşim geregi haftada 1.500 km civarinda yol yapiyorum ve Ege-Trakya bolgesinde gorev yapiyorum. Bu gecen zaman icerisinde buradan takip ettiklerimle, sansimdir ki rotalarimi karli olan yerlere onceden ayarlayip hemen hemen her defasinda nokta atişi kar yakalamisimdir. Hatta 2017 6 ocak oglen saatlerinde Edirne-İstanbul otoyolunda İstanbul istikametindeydim ve unutulmaz anlar yasadim 😊

Buradaki herkesin ayri bir bilgi birikimi ve tecrubesi var. Herseyden önce teknik olarak olmasa bile hayat tecrubesi(!) var. Herkese saygili olmak lazimdir. Ayrim yapip o iyi bu kotu demek ve burada dillendirmek bence yanliş.

Ben sahsen PergamoN arkadaşimin ciddiyetle ve severek bu konuya yaklasmasini ve amatör ruhla takip etmesini takdir ediyorum. Ayrica benim anlayacagim dille burada yayinlamasindan da mutlu oluyorum cunku anliyorum.

Bence herkes daha iyisini yapmak icin caba gostermeli, ben gibi bu işin tekniginden de anlamayanlar takdir edip tesekkur etmeli. Naçizane fikrimdir. Affedin beni.

Selam ve saygilarimla.

• Nedir bu mjo (fazlar)?

Mjo 8 fazdan oluşur. 1-2-3-4.Fazlar Hint okyanusu tarafında yer alır. Mjo, bu fazlara geçtiğinde, pozitif Ao ve Nao etkili olur. Yani mjo geçtiği bölgeye yüksek basınç götürür. Hint okyanusu tarafına geçtiğinde, Hint okyanusu ve bizim coğrafyamızda genelde yüksek basınç, Pasifik Okyanusun da ve dolayısıyla İzlanda bölgesinde alçak basınç etkili olur. Bu da bize pozitif Ao ve Nao'yu gösterir. Yani neymiş, 1-2-3-4. Fazlar pozitif ao nao demekmiş. 1.Faz genelde geçiş fazıdır ve mjo bu faza geçtiğinde genelde kararsız hava koşulları etkili olur.

Gelelim 5-6-7-8.fazlara.bu fazlar, Batı Pasifik tarafında yer alır. Mjo bu fazlara geçtiğinde, Batı Pasifiğe yüksek basınç, bizim coğrafyamızda ise alçak basınç etkili olur. Bu da bizlere negatif AO ve NAO'yu göstermekte. Burada da 5. Faz geçiş fazıdır. Bu fazda kararsızlık hakim olur. Mjo 5-6-7-8. Fazlara geçtiğinde eğer aşırı negatif endeks olursa Grönland blokajı ihtimali yüksek olur.bu da bize yaramayan bir paterndir.

• Nedir bu mjo (fazlar)?

Mjo 8 fazdan oluşur. 1-2-3-4.Fazlar Hint okyanusu tarafında yer alır. Mjo, bu fazlara geçtiğinde, pozitif Ao ve Nao etkili olur. Yani mjo geçtiği bölgeye yüksek basınç götürür. Hint okyanusu tarafına geçtiğinde, Hint okyanusu ve bizim coğrafyamızda genelde yüksek basınç, Pasifik Okyanusun da ve dolayısıyla İzlanda bölgesinde alçak basınç etkili olur. Bu da bize pozitif Ao ve Nao'yu gösterir. Yani neymiş, 1-2-3-4. Fazlar pozitif ao nao demekmiş. 1.Faz genelde geçiş fazıdır ve mjo bu faza geçtiğinde genelde kararsız hava koşulları etkili olur.

Gelelim 5-6-7-8.fazlara.bu fazlar, Batı Pasifik tarafında yer alır. Mjo bu fazlara geçtiğinde, Batı Pasifiğe yüksek basınç, bizim coğrafyamızda ise alçak basınç etkili olur. Bu da bizlere negatif AO ve NAO'yu göstermekte. Burada da 5. Faz geçiş fazıdır. Bu fazda kararsızlık hakim olur. Mjo 5-6-7-8. Fazlara geçtiğinde eğer aşırı negatif endeks olursa Grönland blokajı ihtimali yüksek olur.bu da bize yaramayan bir paterndir.

Her zamanki gibi oldukça açıklayıcı şekilde anlatmışsınız hocam. Teşekkürler.

• Haktan  IceCold Foruma birşey katmıyor demenize çok kırıldım elimden geldiğince belki sizin kadar bilmesemde birşeyler yapmaya çalışıyorum ben sahsınıza birşey demedim sadece tahminleriniz tutmadı dedim ayrıca densiz ukala demenize cok üzüldüm...

emınım ki yanlış anlamalar olmuştur bende bu kış kar için çok umutluydum ama olmadı hatta efsane sistem gelecek %100 emınım gelmezse gereğini yaparım dıyen meşhur yorumcumuz bile yanıldı karşılıklı hoşgörü her sorunu çözecektir

• Arkadaşlar dikkat ettiyseniz önceki yazımda tahmin yapan birşeyler paylaşan

arkadaşlarımıza katkıda bulunanlara teşekkür ettim.Arzumuzda isteğimizde

her zaman bu yönde olmuştur.Sayfamızı canlandırmak genç arkadaşlarımızı

teşvik etmek için uğraşmadık mı bu zamana kadar.Diğer yazımda da tahminler

yapıldı fikirler söylendi en son konuşacak olanda her zaman atmosfer değilmidir.

Bu yazımdan farklı anlamlar çıkararak geçen senenin hesabını keser gibi

ortaya çıkmanın tepki göstermenin kalp kırmanın ne gibi bir savunması olabilir.

Bu zamana kadar bu sayfada yada forumda kimi rencide etmişiz kimin kalbini

kırmışız soruyorum tüm arkadaşlarımıza.25 yılımı verdiğim atmosfer aşığı olan

bir arkadaşınız bir ağabeyiniz olarak burada para pul almadan hep beraber

hoşça vakit geçirebilmek paylaşmak fifkir alışverişinde bulunmak için gönüllü

olarak zaman ayırıp zevkle mesai harcıyoruz.Bu tarz yaklaşımlar olunca

belkide fazla duygusal olmamdan kaynaklı yaşım itibariyle üzülüyor keyfim kaçıyor.

Neyse yinede sağlık olsun diyerek fazla uzatmadan tekrardan hepinize keyifli

forumlar hayırlı cumalar diliyorum.

• hocam sistemler gelir geçer onemlı olan dostluklar

• Haktan hocam İzmir e kaç yeter ya 850 hpa de kky için kar için demiyorum tabi birçok koşul var kar yağması için ama basitçe kaç izotermi yetiyor?

Yağış anındaki şartlara bağlı olarak 850hpa'da -4 yettiği zamanlarda olmuştur.