İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kar olmayacak demedik yav ne bu üzüntü miktarı azaldı ^^ euro’ün radarına girdi artık şuan için merkezde dahil kar veriyor öğlen 12 civarı için.. bir sonraki güncelleme öğleden sonrayıda alıcak (15;00) euro4 takip edin artık

Hocam bir heveslendik ki sormayın. Geçen sistemin hayal kırıklığını üstümüzden atmaya fırsat vermeden yeni sisteme heveslendik. Bu da olmazsa yıkım büyük olucak 😠 Umarım hepimizin ateş ettiği bir salı günü geçiririz

• ECMWF sabah verir bi efsane?(

24 saat kala artık çok fazla değişmez diye düşünüyorum. Yani şu an sadece daha iyi versin diye umuyoruz. şimdi efsane verseydi yarın sabah geri vites yapsaydı olur muydu? Olmazdı.

Bence noktayı koyduk.

• Hocam bir heveslendik ki sormayın. Geçen sistemin hayal kırıklığını üstümüzden atmaya fırsat vermeden yeni sisteme heveslendik. Bu da olmazsa yıkım büyük olucak 😠 Umarım hepimizin ateş ettiği bir salı günü geçiririz

Beklenti minumumda olsun şuan kar olur gözüküyor verilerde ama çok düşük yağışlar sistem anında radar sıcaklık takibide önemli olucak 3-4 saatlik bi kar yağışı olmaz bana göre havada görmeye odaklayın kendinizi örtü ihtimali yok

• Kar olmayacak demedik yav ne bu üzüntü miktarı azaldı ^^ euro’ün radarına girdi artık şuan için merkezde dahil kar veriyor öğlen 12 civarı için.. bir sonraki güncelleme öğleden sonrayıda alıcak (15;00) euro4 takip edin artık

Ters manyal yapiyoruz.Atesle olmucak bu is daha kotuye gitmeden mudahale ettik 😂😂

• Beklenti minumumda olsun şuan kar olur gözüküyor verilerde ama çok düşük yağışlar sistem anında radar sıcaklık takibide önemli olucak 3-4 saatlik bi kar yağışı olmaz bana göre havada görmeye odaklayın kendinizi örtü ihtimali yok

Hocam Buca 350 mt için beklentim ne şekilde olsun havada garanti diyebilirmiyiz ?

• İzlanda kökenli sistemler böyle malesef en kral tahminciyi bile yanıltabiliyor üst seviye soğuk olsada soğuk hava alçak basınçla geliyor alçak derinliğini kaybetmeden soğuğu aşağı (yer seviyesine) aktaramıyor ne yazıkki.

Kutupdan veya sibiryadan gelen sistemler öyle değil ama soğuklar yüksek basınçla bir gelir (+1015mb 1010da olabilir sibirya kökenliler 1030mblere kadar çıkabilir) ve soğukların yer seviyesinde ilerlemesine neden olur. Bu sene daha göremedik öyle bir sistem izlanda kökenli sistemler alıyoruz hep ve yaklaştıkça fıtık eden görüntülerle karşılaşıyoruz bunların olabileceğini 5-6ocak tahminindede belirtmiştim. Aynı görüntülerle karşılaşabiliriz diye. Açık söylemem gerekirse ben bu sistemden bu kadarını bile beklemiyordum gelebileceğinin en iyisini geliyor şu basınç diziliminde bana göre..

• Geçen sistemde WRF nokta atışı yapmıştı bu sistemde de güveniyorum.WRF modeli kolay kolay kar veren bir model değil heleki son 36 saatlik dilimde.Rüzgar avantajımız var herkes görecek,sistem günü kuvvetli rüzgar herşeyi değiştirebilir.

• İl Meteo Manisaya bile adam akıllı kar vermeyerek üzdü .Ecmwf soğukları çok kırptığını burdanda anlaşılıyor .Ben beklentimi en aşağıda tutacağım .

• Hocam ay sonuna doğru beklediğiniz sistem ne zamana kendini göstermeye başlar ? Sistemin Avrupaya kaçma ihtimali nedir ? PergamoN

Aysonu sitemi semih hoca ve kerem hocanın(siberiantiger) beklentisi 21/25 arası bi salınım bekliyorum ben o avrupa meyilli olursaki öyle gözüküyor 26/31 arası bizide etkileyecek (bencede) sert sistem gelir.. bu 29ocak olabilir 30 ocak olabilir 26-27si olabilir net tarih vermek zor her gün bakıcaz modellere ve verilere gfs ve paralel bunun sinyallerini veriyor ara ara. ama bu bir tahmin sonuçta veriler biraz değişir( öteler) şubatın ilk haftasına kayar bilemeyiz

Uzun vadeli tahminler gerçekden çok zordur ve risk barındırır kesin konuşmamak gerek heleki bu sene olayları biraz akışına bırakıcaz gibi gözüküyor.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Yerli model şart.En kötü yunanlıların yaptığı gibi skiron tarzı bir model çıkartmak lazım .Yada En iyi 2 model Gfs,Ecmwf gibi kurumların sunduğu çıktıların hepsini bir araya toplayıp ona göre takip yapmak .Yada biz artık 2 modellin kaba taslak ortalama senaryosunu kestirip ona göre hareket etmek lazım .

• Mgm ye kızdık ama adamların imkanları bizden çok yine aynı senaryo yağış akşam üstünü bulmadan çekiliyor ve soğuk ondan sonra giriş yapıyor klasik oldu nasip üç oldu son dakika golü insallah sabaha değişir siklon fazla d9gudan hareket ediyor ve yağış sabaha göre çok hızlı çıkıyor son saatler havada kar görür şanslı yerler iyi geceler

• Şu devasa yağışı bir tik ile yağmur almak sıkıcı olmaya basladi

Einmal editiert, zuletzt von Buca35 () aus folgendem Grund: Ilave Bu izmir için manisa icin kar ihtimali hala daha yuksek