İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Spile, Bozdağa zaten baharda bile yağar, şehir merkezlerine yağmayınca napalım.

üstadım İzmir'liyiz biz rahat adamlarız Spil Bozdağ falan uzak üşeniriz gitmeye ^^ isteriz ki Yamanlar'a Limontepe'nin üst taraflarına yağsın yormasın bizi.

Bu arada evet Ecmwf 240h de ufak bir salınım verdi ama o daha çok değişeceği gibi, değişmeyip o şeklide gelse bile yakın çevreye kar yapmaz, anca Spil falan işte.

• Çatalkaya ve Yamanlar'ın Mart, Nisan aylarında bile kar alma potansiyeli var ki zaten 2015 yılında Nisan'da gelen bir soğuk salınımla yağış çakışınca almışlardı. Ben oralar için Nisan ortasına kadar bile beklerim :D .

Aynı şekilde şehre yakın ve ulaşımı kolay olan Beşyol (Sabuncubeli yanı), Çamiçi gibi yüksek köyler de İzmir 5-6 dereceye indiği zaman kar yağışı alıyor.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Çatalkaya ve Yamanlar'ın Mart, Nisan aylarında bile kar alma potansiyeli var ki zaten 2015 yılında Nisan'da gelen bir soğuk salınımla yağış çakışınca almışlardı. Ben oralar için Nisan ortasına kadar bile beklerim :D .

Aynı şekilde şehre yakın ve ulaşımı kolay olan Beşyol (Sabuncubeli yanı), Çamiçi gibi yüksek köyler de İzmir 5-6 dereceye indiği zaman kar yağışı alıyor.

Hatırlıyorum, tam senesini hatırlamıyorum ama muhtemelen 5-6 sene önce idi. Nisan ayının ilk haftası Yamanlar dağı falan kara gömülmüştü :) eski telefonda videoları falan vardı hatta ama yedek almayınca gitti işte hepsi.

Yanlış hatırlamıyorsan 4-5 yıl önce nisan ayının 20 si gibi yamanlarda lapa lapa kar yağmış ve tutmuştu,Videosu var, youtube yüklemiştim, bulabilirsem atacağım..Çok ender olsa da Nisanda da kar alabiliyoruz..

• Yanlış hatırlamıyorsan 4-5 yıl önce nisan ayının 20 si gibi yamanlarda lapa lapa kar yağmış ve tutmuştu,Videosu var, youtube yüklemiştim, bulabilirsem atacağım..Çok ender olsa da Nisanda da kar alabiliyoruz..

22 Nisan 23 Nisan sistemidir o, birçok yer iç kesimlerde kara gömülmüştü.

• Uzun vade değişir daha, geçenlerde +12 gösterdiği yere şimdi +4 ü geçemiyor,AO nun negative meğili var,

Azorun nereden yükseleceği önemli,her şey olabilir,her güncelleme farklı olabilir, bizim adımıza olumlu gelişmesini ümit etmekten ve beklemekten başka şansımız yok, ancak bu görüntülerle İzmir adına kış kapanmıştır diyememem..

• Arkadaşlar sanirim bu kış izmir adina kapanmıştır gibi uzun vadede soguk bir görüntü su anlik yok..

Hocam bundan 3-4 hafta önce ben de öyle düşünüyordum. uzun vadede bile ne sistem vardı ne soğuk. Sonra bir anda gfs taaa 300h lerden bir sistem göstermeye başladı. ecmwf de bir göründü bir kayboldu derken, sistem geldi :) ha yağış alamadık kuru soğuk oldu vs o ayrı konu ama "ya kış bitti işte" diye düşünürken sistem gelmesi beni Güven Özveri ve Tecrübe sahibi etti :P

• Izmirde bu akşam saatlerinde başlayan yağmur gece 03.00 itibariyle sağanak yağışa dönüşecek.Yer yer gökgürültülü saganaklarda oluşabilir.Izmirden bugün yağış 15.00 itibariyle ayrılacak.Pazar ,Pazartesi,Salı,Çarşamba günleri genelde parçalı az bulutlu hava olacak.Sicaklik bugün 12 derece civarı iken pazar 15 ,hafta ortası 18 dereceleri görecek.Bir daha ki yağışla randevumuz perşembe oglen saatleri olacak.Ay sonuna kadar önemli bir düşüş beklentim yok 22 23 şubat dalgalanmalar olabilir .

• Şu şubat ayı bitince oraj içeren yağışlı bir sistem gelmediği sürece Ekim ayına kadar hiçbir şey yazılmaz. Hatta artık yazlarımız Kasım sonuna kadar sürdüğü için uzama ihtimali de mevcut.

Daha dur bakalım, Mart ayının sert geçme ihtimali varmış, Allahtan ümit kesilmez.