İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar grafik ve verileri yorumlama konusunda bilgim olmadığı için soruyorum. Bu kış sönük mü geçecek İzmir için ?. 2016 sonu ve 2017 başında iki kez kar aldığımız gibi bir durum yaşamamız mümkün değil mi ve tabi ki 2000lerin başlarına kıyasladığım zaman. Bunda muhtemelen küresel ısınmanın payı da vardır elbet ama son yıllarda İzmir'de hava soğusa da günlük güneşlik olmaya başladı ve kış aylarında genel bir kuraklık hakim İzmir'e yakışmayan. Bu sene için uzman dostların sadece İzmir özelinde genel bir kış değerlendirmesi oldu mu ? Eğer olduysa bilgilerinden istifade etmek isterim. Hepinize şimdiden teşekkürler...

• Arkadaşlar grafik ve verileri yorumlama konusunda bilgim olmadığı için soruyorum. Bu kış sönük mü geçecek İzmir için ?. 2016 sonu ve 2017 başında iki kez kar aldığımız gibi bir durum yaşamamız mümkün değil mi ve tabi ki 2000lerin başlarına kıyasladığım zaman. Bunda muhtemelen küresel ısınmanın payı da vardır elbet ama son yıllarda İzmir'de hava soğusa da günlük güneşlik olmaya başladı ve kış aylarında genel bir kuraklık hakim İzmir'e yakışmayan. Bu sene için uzman dostların sadece İzmir özelinde genel bir kış değerlendirmesi oldu mu ? Eğer olduysa bilgilerinden istifade etmek isterim. Hepinize şimdiden teşekkürler...

Benimde pek model, grafik vs. yorumlama bilgim yok ama 2 aydır takip ettiğim kadarıyla bu kış modeller ve grafiklerde yakın vadede bile çok değişim oluyor sabahki güncelleme ile akşamki güncelleme birbirinden çok zıt olabiliyor. Şu anlık uzun vadede neler olabileceğini kestirmek zor bence bir bakmışsın soğuk ve kar yağışlarının etkili oldu Japonya ve Amerika gibi güçlü bir sistemle ülkemiz güzel kar yağışı alabilir bir sürpriz bekliyoruz daha kış daha yeni başladı sayılır. Ülkemizde kar yağışı olarak en şanssız bölge kıyı ege oluyor malesef yağışlar giriş yaptığında yeterli soğuma olmadığından yağmur olarak alıyoruz, yeterli soğuma olduğunda ise ab malesef iç bölgelere kayıyor ve kıyı egeye kuru soğuklar kalıyor.Yani kısaca Kıyı egenin kar yağışı alması için birkaç etkenin birlikte gelmesi gerekiyor bakalım yılda bir iki defa anca geliyor. Umudumuzu kaybetmeden bekleyelim atmosfer bu sürpriz yapmayı sever eskisi gibi yapmasa da.Kar yağışı alamasak bile güzel yağmur yağması dileğiyle geçen yaz kuraklıktan çok çektik..

Ben de günlerdir bunun cevabını arıyorum. Ciddi anlamda yağış sorunu var İzmir'de bunun dikkat çekmemeside çok üzücü. Son modellerde bile soğuk giriyor, ama yağış yine yok. Antalya kıyıları bile şu an ki güncellemeyle kar görüyor fakat İzmir merkezde gram yağış yok. Bunun bir sebebi olması lazım.

• Ben de günlerdir bunun cevabını arıyorum. Ciddi anlamda yağış sorunu var İzmir'de bunun dikkat çekmemeside çok üzücü. Son modellerde bile soğuk giriyor, ama yağış yine yok. Antalya kıyıları bile şu an ki güncellemeyle kar görüyor fakat İzmir merkezde gram yağış yok. Bunun bir sebebi olması lazım.

Antalyanın kıyıları kar görmüyor kıyıların dibinde 2 bin metreyi geçik dağlar var oralara yağıyor

SONSUZ OLASILIKLAR

• En azından kıyılara güzel yağmur, yükseklere bol kar yağışı verdi. Şu sistem bozulmasın belli olmaz soğuklar güçlenip kar bırakabilir.

• kıyı ege için bu sene kar yağacağını düşünmüyorum. Gelecek olan sistemler genelde kar sınırında bırakacak düzeyde olacaktır.