İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2022 Yılında, Kıbrıs tan Filistin'e Suriye'den Yunanistan'a kadar tüm coğrafya kar almışken biz almadan kapatırsak gerçekten hiç unutamayacağım bir yıl olarak tarihteki yerini alacaktır.. Millet efsaneden efsaneye koşarken, biz hep kuru soğuk mu çekeceğiz..

Coğrafyanın bu kadar kader olmaması lazım, yanı başımızdaki Ege'nin bizim için lodos dışında çalışması lazım..Bi çare bulmalıyız,

yoksa kafayı sıyıracağız.. Hiç bu yıl kadar çaresiz kalmamıştım.

• 2022 Yılında, Kıbrıs tan Filistin'e Suriye'den Yunanistan'a kadar tüm coğrafya kar almışken biz almadan kapatırsak gerçekten hiç unutamayacağım bir yıl olarak tarihteki yerini alacaktır.. Millet efsaneden efsaneye koşarken, biz hep kuru soğuk mu çekeceğiz..

Coğrafyanın bu kadar kader olmaması lazım, yanı başımızdaki Ege'nin bizim için lodos dışında çalışması lazım..Bi çare bulmalıyız,

Dediklerin çok doğru ama beni asıl rahatsız eden bu değil. Bir hafta boyunca kar yağması umuduyla model takibi yaptık hiç bir şeye yaramadı.Yani zamanımızı buna harcıyoruz ama boşuna. Biz bilim yapıyoruz, verileri inceliyoruz fakat veriler değişip değişip duruyor.Hadi uzun vadede değişir. Son 48hde bile değişiyor. Gfs anladık dönek.Ama 30 senaryosu var bir güncellemede bir anda hepsi değişiveriyor. Ecmwf daha tutarlı diyoruz, evet gfsden iyi ama zaten 1-2 derece gibi hep sistemleri ucundan aldığımız için ufak değişimler bile bizi etkiliyor. Kısacası şu model bu veri güvenilir gerçekten deyip de tahmin bile yapamıyoruz.Bakın beklediğimiz yağışa bir gün kaldı hala mideller ayrı telden çalıyor. Wrf modelleri bile birbirinden farklı.

İzmir bu sefer şanssız oldu gerçekten ama dediğim gibi beni asıl üzen bu olmadı.Bir başka sistemde illaki kar görürüz ama yine kim bilir kaç gün bu modeller işkence çektirir.

• Ayrıca bilindik modeller dışında bildiğiniz güvenilir model varsa bir de onları deneyelim.

Elimizdeki modeller bunlar maalesef.. İzmir'in yağış(kar) alması için bir kaç senaryo var.

1; balkanlardan Karayelle birlikte ege denizinden nem taşıyarak gelmesi

2: poyrazla yağışın gelmesi bekleniyorsa İyon denizi ve girit arasında güçlü bir ab oluşması

3:Soğuk hava yaşanırken sıcak cephenin gelerek önce kar sonra yağmura dönmesi

4.poyrazla birlikte çok kuvvetli bir siklonun olması ile bize kadar yetebilecek bir yağışın oluşması

5.Manisa tarafına çok büyük bir baraj kurularak poyrazla birlikte göl etkisi yağış oluşması ^^ ^^

sonuç itibariyle yağış konusu bu kadar ince detaylara kaldığı için yüzdemiz her zaman düşük kalıyor..

küresel ısınma gerçeğide eklenince modeller son ana kadar çok ciddi değişiklik gösterebiliyor,

bir kere olsun hiç bir şey yokken son günde süpriz yapmaması ,yapacakken bozması ise bizi delirten bir şansızlık..

hocam Allah c.c dilemez ise eldet yapacak hic bir sey gelmez benim sehre 1 haftadan once soylemelerine ragmen yagmadi bakarsin hic ummadigin bir gunde nasip olur emin ol ben yagsin diye 1 hafta dua ettim gece gunduz ama nasipte olmayinca inanki uzulmenin faydasi yok

• Şubat başından itibaren bol yağışlı bir döneme giriyoruz özellikle kıyı ilçeleri ve İzmir Merkez güzel yağmur alacak gibi şu anlık modellerde göründüğü kadarıyla.

• manisa da bugün hava sıcaklığı 8 dereceye kadar çıktı. Ancak havanın kararmaya başlamasıyla hızla düşüyor 1 saat içinde 6 -7 derece birden düştü. Şuan 2 derece dew point değerleri uygun

• Şu yağıs konusu bu kadar nasıl değişiyor anlamıyorum modeller asiri başarısız 2018 den beri takip ediyorum tutarsızlık görmedim bu denli 3 gün önce ne yağış veriyorsa geliyordu aynı şekilde anlamak güç ;) :/

• Şahsi görüşüm şubat ayı bizim açımızdan ya efsane olacak ya da kestane bakıp göreceğiz. Çok hareketli günler geçirebiliriz diye düşünüyorum soğuklar ülkemize giriş yaparsa batıdan yapacağa benziyor ve bu bölgemiz açısından bence çok büyük bir avantaj olabilir.