Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam AB ilemi geliyor.

Daha öncede belirttim sistem balkan sistemi olmayacak kırım ataği var diye belirtmiştim gidişat o yönde bölge olarak güzel kar alabileceğimiz bir sistem ab yi hatay acıklarında patlatma ihtimali cok yüksek iciniz rahat olsun güzel olacak uzays3271653126uzays3271653126uzays3271653126

• buzmavisi hocam ayıptır sorması ne alaka ya. Sistem çöp olma yolunda baya yol katetti. Kırım üzerinden gelmesi için şartlar pek uygun gözükmüyor. Bende ikinci sistemin dönüp vuracağını bekliyordum ama gitgide berbat bir hal aldı.Sistemin 20 sinden önce geleceğini beklemiyorum. Gelsede bize yarayacak bir şey çıkmaz. Ben böyle düşünüyoru. Tabii Bir bildiğiniz vardır elbet.İnşallah siz haklı çıkarsınız.

• buzmavisi hocam ayıptır sorması ne alaka ya. Sistem çöp olma yolunda baya yol katetti. Kırım üzerinden gelmesi için şartlar pek uygun gözükmüyor. Bende ikinci sistemin dönüp vuracağını bekliyordum ama gitgide berbat bir hal aldı.Sistemin 20 sinden önce geleceğini beklemiyorum. Gelsede bize yarayacak bir şey çıkmaz. Ben böyle düşünüyoru. Tabii Bir bildiğiniz vardır elbet.İnşallah siz haklı çıkarsınız.

İnş hocam gelmemesi icinde sartlar pek uyuşmuyor desem yeridir 6 saatlik degisen modellere göre yorumlama yapmadim asla hocam

• Azor soğuk Avrupa'ya çöker. AB hareketi kuzeybatı-güneydoğu yapması temennim. Bunun için de coğrafya buna hazır. Modellere yansımasa bile vade yaklaştıkça bu hareketi göreceğiz. Karakış yükleniyor...

• buzmavisi hocam beklediğiniz sistem ecm de göründü ama biraz daha geç. 18 inden sonra o koca kütle inerse 1 hafta çıkmaz. Atlantikteki parazitler azoru biraz daha serbestleştirse kesinlikle inerdi. Tepki ab de oluştu Akdenizde. İnşallah olur ya. Çok kuvvetli soğuklar bunlar. Çabuk çabuk gelmez. Öğlen gfs ne verecek acaba. Gfs öğlen genellikle değişik şeyler deniyor. 2-3 güne daha da netleşir. Zaten ilk sistem Güneydoğuya yaramaz. Asıl olan o ikinci sistemdir.

• windy de bölgemizin batı kesimleri icin 15 ocak geceden 16 ocak gecesine kadar önemli miktarda kar yagışı gösteriyor. Ecmwf de keza bizim lehimize çiktı sunuyor. Gfs de aslında değişik senaryolar denesede, denedigi çoğu senaryoda bizi pas geçmiyor. Önceliğimiz elbetteki yağış şu durumda. Kar da görürsek öper başımıza koyarız. 1000m ve üstü 14 ocak itibari ile güzel kar birikimi alsında en azından kuraklığa bi dur diyelim. Iyi forumlar