Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • MGM cumartesi ve pazar gününü Hatay için gökgürültülü sağanak yağışlı gösteriyor. Başka bir yerde de görmedim. Mümkün mü acaba?

Başka bir yer göstermiyor. Yarın kaldırır yağış simgesini. Tabii inşallah MGM tutturur. Daha çok mutlu eder bizi

• Arkadaşlar üzülerek söylüyorum basranın uzun bir süre daha etkisini sürdüreceğini düşünüyorum

Katılıyorum , Bölgedeyim iki gündür

Çok fena sıcaklar var , kavurucu

Araba termometresi 35’in altına inmiyor gündüzleri

Sanırım Eylül sonuna kadar Basra yangını devam eder , bu Eylül’ün son yüzyılın en uzun soluklu ve en sıcak Eylülü olduğuna her türlü iddiaya girerim

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Katılıyorum , Bölgedeyim iki gündür

Çok fena sıcaklar var , kavurucu

Araba termometresi 35’in altına inmiyor gündüzleri

Sanırım Eylül sonuna kadar Basra yangını devam eder , bu Eylül’ün son yüzyılın en uzun soluklu YB etkisinde ve en sıcak Eylülü olduğuna her türlü iddiaya girerim

Hocam ayın 20'si gibi sanki biraz kırılıyor.

• Hatay ve diğer bir çok Akdeniz ilinin Eylül ayı ortalama sıcaklığı 30-31 iken işler kötü gidiyor denilemez. Çukurova bölgesinde beklenen hava sıcaklıkları var. Her şey yolunda. Ekim ayı gelmeden çukurova bölgesi serinlemez. 35 yaşındayım ve kendimi bildim bileli bu böyledir.

• Hatay ve diğer bir çok Akdeniz ilinin Eylül ayı ortalama sıcaklığı 30-31 iken işler kötü gidiyor denilemez. Çukurova bölgesinde beklenen hava sıcaklıkları var. Her şey yolunda. Ekim ayı gelmeden çukurova bölgesi serinlemez. 35 yaşındayım ve kendimi bildim bileli bu böyledir.

Yani sıcaklık ha 30 olmuş ha 39 olmuş sizin için aynı mı , böyle mi anlayalım ?

Şu uzun süreli aşırı sıcaklığa rağmen , termometrelerde 48/49’lar ölçülmüş bir Eylül ayına rağmen herşey yolunda demeniz ilginç

Hiçbir şey normal değil

Ortalamanın en az 7/8 derece üstünde bir 15 Ağustos - Eylül dönemi yaşıyoruz

En az 30 gündür devam eden bir aşırı sıcak dönemdeyiz

Daha yaşadığımız durumu doğru ve bilimsel tespit bile edemezken ilerisi için projeksiyon yapma ihtimali falan kalmaz

İmkanı olan bir arkadaş son 30 gün yaşanılan sıcaklık ortalaması ile aynı dönemin 30 yıllık sıcaklık ortalamasını paylaşırsa çok net anlaşılır herşey

• 39'a ben normal demedim. 39 ve 40 üstü bandı Hatay merkezde sadece 10 gün sürdü. O da biber sıcağı denileblir. O sıcaklık normalde eylülün son haftası olurdu. Bu sene ilk haftası oldu. Bugün hava 31 derece gayet iyi. Gölge serin. Akşamları serin. Yaşadığım il bazında ben problem görmüyorum. Yağış açısından da problem yok. Yağışlı dönem eylül sonu itibariyle bazı seneler ekime sarkarak başlar.

• Arkadaşlar şunu söylemek gerekir ki belki de son 20 yılın en sıcak eylül ayını yaşıyoruz. Bu kadar uzun süreli sıcaklıkları hiç ama hiç görmedim. işin kötüsü ise en az bir hafta 10 gün daha devam edecek olması. Normalde bu zamanlarda tüm bölgede geceler oldukça serinlerdi.

Coğrafya kaderdir.

• Arkadaşlar şunu söylemek gerekir ki belki de son 20 yılın en sıcak eylül ayını yaşıyoruz. Bu kadar uzun süreli sıcaklıkları hiç ama hiç görmedim. işin kötüsü ise en az bir hafta 10 gün daha devam edecek olması. Normalde bu zamanlarda tüm bölgede geceler oldukça serinlerdi.

Ömerli de geceler uzun süredir serin dün gece buz gibiydi.